Tiesa.com   |   2010-11-14

Ragina apginti Donelaičio šventovę

  
Ragina apginti Donelaičio šventovę Bažnyčia, kurios evangelikų liuteronų kunigu buvo K.Donelaitis.

Lietuvos kultūros ir visuomeninių organizacijų atstovai ragina šalies vadovus apginti Kristijono Donelaičio šventovę Tolminkiemyje (Kaliningrado sr., Rusija).

Idėjos šalininkai atviru laišku kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo pirmininkę Ireną Degutienę bei premjerą Andrių Kubilių ir paragino juos imtis asmeninės iniciatyvos bei padaryti viską, kad lietuvių literatūros pradininko K.Donelaičio šventovė Tolminkiemyje nebūtų paversta stačiatikių cerkve.
Bažnyčia, kurios evangelikų liuteronų kunigu buvo Donelaitis ir kurioje šiandien ilsisi jo palaikai, turi išlikti pasaulio kultūros židiniu, – teigia kultūros žmonės. „Visuomenė išreiškė rinkimuose Jums savo pasitikėjimą vildamasi, kad principingai ginsite tautos kultūros pamatus“, – rašoma laiške valstybės vadovams.
 
Tarp kreipimąsi pasirašiusių kultūros žmonių – rašytojai Justinas Marcinkevičius, Marcelijus Martinaitis, Romualdas Granauskas, Aidas Marčėnas, aktoriai Donatas Banionis ir Juozas Budraitis, kalbininkai Zigmas Zinkevičius, Algirdas Sabaliauskas, Bonifacas Stundžia, režisieriai Arūnas Žebriūnas ir Jonas Vaitkus, literatūrologės Vanda Zaborskaitė ir Viktorija Daujotytė, istorikai Zigmantas Kiaupa, Ingė Lukšaitė, Alfredas Bumblauskas, filosofai Arvydas Juozaitis, Romualdas Ozolas, Vytautas Radžvilas, Bronius Genzelis.
Kaliningrado srities Dūma neribotam laikui yra atidėjusi svarstymą dėl K.Donelaičio memorialinio muziejaus Tolminkiemyje (Čistyje Prudy) perdavimo Stačiatikių bažnyčiai, primena Elta.
 
Lietuvių literatūros paminklo – poemos „Metai“ autorius K.Donelaitis (1714-1780) dirbo liuteronų pastoriumi Tolminkiemio bažnyčioje. Memorialinis muziejus buvo įkurtas 1964 m. atstatytoje Tolminkiemio bažnyčioje, čia įrengta memorialinė ekspozicija, bažnyčios kriptoje ilsisi rašytojo palaikai.
 
1974 m. K.Donelaičio memorialinis muziejus buvo įtrauktas į Sovietų Sąjungos respublikinės reikšmės kultūros paminklų sąrašą, o 1997 m. – priskirtas Rusijos vietinės reikšmės istorijos ir kultūros paminklams ir perduotas Kaliningrado srities valdžios institucijų globai. Šiuo metu muziejų prižiūri Kaliningrado srities Kultūros ministerija ir Nesterovo rajono valdžia.
2014-ieji Lietuvoje paskelbti K.Donelaičio metais – tuomet bus minimos rašytojo gimimo 300-osios metinės.
 
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai