Tiesa.com   |   2015-05-14

Po šauktinių sąrašo paskelbimo emocijos liejosi laisvai

  
Po šauktinių sąrašo paskelbimo emocijos liejosi laisvai TV laidų vedėjas J. Jankevičius įsitikinęs, kad jaunuoliai iš karinės tarnybos į namus grįš vyrais.
Prievolės išvengė siekiantys aukštojo mokslo diplomo, darantys karjerą, turintys finansinių įsipareigojimų, todėl negalintys tarnauti Lietuvos kariuomenėje už mažesnį atlygį.

Vakar ryte paskelbtas šauktinių sąrašas į privalomąją karo tarnybą sukėlė tikrą audrą interneto platybėse – vieni sveikino laimėjus laimingą bilietą, kiti gautą kvietimą prilygino gedului. Patys skambiausi pasisakymai, žinoma, nuaidėjo socialiniame tinkle „Facebook“, kur kiekvienas drąsiai reiškė nuomonę, patarimus kaip išsisukti iš šios prievolės ir ko griebtis, norint jos išvengti.

Dauguma patekusiųjų į sąrašus „Facebook“ dalinosi ir savo duomenimis: vardu, pavarde, gimimo data, unikaliu šaukimo kodu, krašto apsaugos teritoriniu padaliniu, kuriam priskirtas šauktinis, ir informacija apie šaukimo eigą. Visų reakcijos buvo išties skirtingos.
Žinomas komikas ir gausų būrį sekėjų socialiniame tinkle turintis Mantas Katleris išlydėjo ir atsisveikino su savo geru draugu ir net sukūrė išlydėtuvių vaizdo įrašą: „Ta proga, kad mano geras draugas išeina į armiją, atsisveikinimui sukūriau video montažą su visomis mūsų geriausiomis akimirkomis is 4 nuostabių draugystės metų... Enjoy. Pasiilgsiu”, - juokavo jis.
 
Fotografai Tomas ir Lukas nebuvo taip liksmai nusiteikę, savo paskyroje nuoskaudą liejo žodžiais: „Ta prasme.!?!?!?! 9 mėnesių atostogos“.
 
Apie šaukimą į privalomąją tarnybą pasisakė ir dizainėris Egidijus Rainys. Jis džiūgavo, jog yra „per senas ir jo niekas neims“.
 
Tarp šių komentarų dažnai galima buvo išvysti ir jau „ten pabuvusių” patarimų: „Rašyk, kad išvykęs”, „Na, čia ne vaikų darželiai... Jau papuolei, tai niekur nepabėgsi”.
Kitas komentatorius „Facebook“ rašė: „Kai mane paėme kažkada, tai padaviau juos į teismą ir laimėjau bylą“. Daugelis kūrė įvairius pasitesinimus apie ligas, ką tik gimusius vaikus ir vienišą tėvystę.
 
Tačiau kaip gi yra iš tiesų?
 
Privalomą karinę tarnybą Lietuvos kariuomenėje turės atlikti jaunuoliai, kurių amžius yra 19-26m. Tokių jaunų vyrų mūsų šalyje yra apie 320 tūkst., tačiau pašaukti buvo tikrai ne visi – Karo prievolės įstatyme numatyta galybė išimčių, kuriomis remiantis, vaikinai galės rašyti prašymus ir atsisakyti karo tarnybos.
 
Prievolės išvengė siekiantys aukštojo mokslo diplomo, darantys karjerą, turintys finansinių įsipareigojimų, todėl negalintys tarnauti Lietuvos kariuomenėje už mažesnį atlygį. Taip pat netinkamos fizinės būklės.
Beje, dabar žinoma, jog toks gausus pakviestųjų skaičius nėra tikslus ir į tarnybą bus paimti viso labo tik apie trys tūkstančiai prievolininkų. Jau dabar sąrašuose yra viš tūkstančio savanorių, kitus du tūkstančius atrinks komisija.
Kristiškai kariuomenę ir prievolę minėjo ne visi žinomi pramogų ir verslo atstovai. Štai televizijos laidų vedėjas Justinas Jankevičius savo paskyroje linkėjo sėkmės: „Ir tik prašau be dramų, vaikai. Jeigu ir yra gyvenime cheat'as, kurio pagalba vaikas viso labo per metus tampa vyru, tai yra Kariuomenė. Sveikinu ir sėkmės”.
 
Be abejonės, ne visi šaukiamieji į kariuomenę eis tėvynės šauksmo vedini, bet privalomosios tarnybos metu, per penkerius metus bus paruošti 16-17 tūkst. šauktinių, kurie papildys dabartines 12 tūkst. profesionalų gretas. Žinoma, galima kalbėti apie užsienio gerąją praktiką: Izraelio ar Šveicarijos pavyzdžius, kur visi eina tarnauti ir tuo didžiuojasi. Lietuva šiuo atveju irgi neturėtų skirtis – tai turėtų būti maloni ir laukiama pareiga. Sąmoningumas ir pareigos jausmas yra diegiami, o sąlygos visiems suteikiamos visiškai vienodos.
 
Atkirtis propagandai
 
Tuo tarpu, panašu, kad sąmoningi Lietuvos piliečiai imasi iniciatyvos ir patys pamažu pradeda kurti atsaką į iš Rytų plūstančią prieš Lietuvą nukreiptą klaidinančią ir nesantaiką kurstančią informacinę kampaniją.
 
Lietuvoje sukuriama vis daugiau taurias vertybes pabrėžiančių atskirų piliečių iniciatyvų. Vilniaus Gabijos gimnazijos ir Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos mokiniai nustebino sukurdami meistrišką filmuką „The free bird“. Šis atkurtos laisvės dvidešimt penkerių metų jubiliejuj skirtas moksleivių darbas konkurse „Aš filmuoju Laisvę“ laimėjo pirmąją vietą.
Pilietiškumo ir atsakingumo apraiškų galime išvysti ir kitose srityse. Žmonės užsirašo į šaulius, savanorius ar Raudonojo kryžiaus draugiją. Lietuvai balandžio viduryje patvirtinus sprendimą dėl šauktinių tarnybos gražinimo, pradinę karo tarnybą savo noru jau pasiryžo atlikti virš tūkstančio jaunuolių.
 
Gyvendami šalia agresyvaus kaimyno, lietuviai ir vėl aktyviau buriasi į pilietines akcijas, o jaunimas kuria patrtiotinius filmukus:
 
 
 
  

Žymos: Kariuomenė, Lietuva

Komentarai

Naujausi straipsniai