Tiesa.com   |   Bankai.lt   |   2017-06-20

Nuo liepos 1 d. Lietuvos bankai nebeišduos būsto paskolų dirbantiems JK? (Swedbank komentaras)

  
Nuo liepos 1 d. Lietuvos bankai nebeišduos būsto paskolų dirbantiems JK? (Swedbank komentaras)
© Pixabay nuotr.
JK gyvenantys lietuviai nebegalės lengva ranka pasiimti būsto paskolą Lietuvoje.
Dėl papildomo reguliavimo iš Lietuvos banko paskolos tiems, kurie gauna pajamas ne eurais, žymiai pabrangs, o jų išdavimas bus labiau apsunkintas.

Daugelis užsienyje gyvenančių ir dirbančių lietuvių turi paprastą planą: užsidirbti užsienyje, o tuomet, pasiėmus būsto paskolą, Lietuvoje įsigyti išsvajotą būstą. Nesvarbu ar vėliau į naujus namus grįžtama gyventi, ar tiesiog investuojama ir toliau liekama gyventi užsienyje, nes jau nuo šių metų liepos 1 d. šis planas taps sunkiai įgyvendinamas.

Nuo 2017 m. liepos 1 d. įsigaliosiančiame su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatyme numatytas 24 straipsnis, kuris apsunkina ir ženkliai mažina bankų pelningumą finansuojant užsienio valiuta atlyginimą gaunančius asmenis.
Įstatymas nedraudžia suteikti paskolas tokiems asmenims, tačiau bankams tenka prisiimti valiutos keitimo riziką, kuri, ypač vyraujant nepastoviai politinei situacijai Jungtinėje Karalystėje, gali išaugti.
 
Paprastai tariant, dėl papildomo reguliavimo iš Lietuvos banko paskolos tiems, kurie gauna pajamas ne eurais, žymiai pabrangs, o jų išdavimas bus labiau apsunkintas.
 
Kaip aiškino Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų politikos skyriaus vyriausioji juriskonsultė Justina Tarasevičienė, pagal šio įstatymo nuostatas tais atvejais, kai vartotojas gaus pajamas kita valiuta nei ketinamo imti kredito valiuta, bus laikoma, kad sudaroma kredito užsienio valiuta sutartis, t. y. imamas kreditas užsienio valiuta.
 
„Įstatymas nenustato draudimo sudaryti kredito užsienio valiuta sutartis, tačiau nustato papildomus reikalavimus kredito davėjams, kuriuos jie turi įgyvendinti.”, - susiklosčiusią situaciją komentavo specialistė.
 
„Atkreiptinas dėmesys į tai, kad bankai yra pelno siekiantys juridiniai asmenys, todėl įvertinę įvairias aplinkybes (pavyzdžiui, teisinį reguliavimą, paslaugos kaštus, kylančias rizikas ir pan.), gali nuspręsti neteikti vartotojams vienos ar kitos paslaugos.”, - bankai.lt sakė J.Tarasevičienė.
 
Taigi nuo liepos 1 d. užsienyje gaunančio pajamas asmens būsto paskolos sutartis turėtų būti sudaroma ne vietine valiuta (eurais), o ta užsienio valiuta, kuria gaunamos pastovios pajamos.
Portalo Bankai.lt duomenimis, „Swedbank”, „SEB” ir „Nordea” bankai nusprendė žengti kontraversišku keliu ir nebeteikti paskolų užsienio valiuta atlyginimą gaunančių lietuvių.
 
Klientų finansavimas gali būti apribotas
 
Pasak „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovės Jūratės Gumuliauskienės, dalį naujojo reglamento reikalavimų, kurie įsigalios š.m. liepos 1 d., galima vadinti jau dabar galiojančios praktikos rinkoje formalizavimu ir suvienodinimu. 
 
Ekspertė pažymėjo, kad su 24 straipsnio įsigaliojimu atsiranda ir naujų reikalavimų, prie kurių bankams teks prisitaikyti, kaip pavyzdžiui, standartizuotos informacijos apie būsto paskolas ar vartojimo paskolas, kurių paskirtis būstui įsigyti, pateikimas. Taip pat reikalavimai priešlaikiniam paskolos grąžinimui, ir klientų, gaunančių pajamas kita valiuta nei eurai ar gyvenančių užsienyje, finansavimui.
 
„Kalbant apie klientų, gaunančių pajamas kita valiuta nei eurai ar gyvenančių užsienyje, finansavimo pokyčius – bendros pasaulinės ar europinės praktikos šioje srityje kol kas nėra. 
Naujuose reikalavimuose iki galo nėra apibrėžta, kokios tos įstatymo reikalaujamos „kitos priemonės“ galėtų būti, kiek jos būtų priimtinos klientams, bankams ir rinkai bendrąja prasme. 
 
Bankas ieškos galimų sprendimų siekiant įgyvendinti naujus įstatymo reikalavimus šių klientų finansavimui, tačiau kol kas, kol atitinkamos priemonės nėra įgyvendintos, tikėtina, jog nuo liepos 1 d. klientų, gaunančių pajamas kita valiuta nei eurai ar gyvenančių užsienyje, finansavimas tam tikrais atvejais gali būti apribotas. 
 
Visgi laikomės nuomonės, kad pats įstatymas turėtų būti dar tobulinamas, siekiant protingai reglamentuoti žmonių, gaunančių pajamas užsienio valiuta, galimybes skolintis.”, - aiškino J.Gumuliauskienė 
  

Žymos: Būsto paskola, Lietuvos bankas, Paskolos

Komentarai

Naujausi straipsniai