Tiesa.com   |   delfi.lt   |   2014-11-25

Nauji metai – naujos alkoholio ir cigarečių kainos

  
Nauji metai – naujos alkoholio ir cigarečių kainos Lietuva ir toliau didina alkoholio ir cigarečių akcizus.

Nuo kitų metų Lietuvoje vėl brangs alkoholis ir cigaretės. Tiesa, alaus mėgėjai nuliūsti neturėtų – smarkiau kils tik stipriųjų gėrimų kainos. Alkoholis brangs nuo sausio 1-osios, o tabakas nuo kovo mėnesio pradžios.

2015-ųjų pavasarį dėl didėjančių akcizų (0,2-8 proc.) 8 lietuviškais centais brangs vynas, kuris silpnesnis nei 8,5 proc. ir sidras. Stipresnių tos pačios rūšies gėrimų kainos pakils 15 centų, kitų gėrimų - nuo 17 iki 22 centų, etilo alkoholis pabrangs 23 centais.
Tokį sprendimą priėmė Seimas, kuris pasisakė už didesnius akcizus nei siūlė Vyriausybė. Akcizai papildomai didinami norint surinkti daugiau pajamų į valstybės biudžetą. Manoma, kad papildomi pinigai bus panaudoti minimalios algos didinimui ir biudžetininkų atlyginimų kėlimui.
 
Tiesa, kai kurie parlamentarai piktinosi sprendimu akcizą alui didinti minimaliai. Kaip pranešė portalas Delfi.lt, Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos pirmininkė Larisa Dmitrijeva siūlė pritaikyti didesnį akcizą ir šios rūšie alkoholiui. Anot politikės, pakėlus kainą papildomai vos 7 centais, ne tik sumažėtų alų geriančių nepilnamečių skaičius, bet ir net 40 mln. litų būtų papildytas valstybės biudžetas.
Seimas pritarė Biudžeto ir finansų komiteto siūlomiems akcizams. Alaus akcizas didės tiek, kiek siūlė Vyriausybė – 14,76 proc. – nuo 2,71 iki 3,11 euro už hektolitrą, arba 5 centais už 0,5 litro butelį.
 
Pritarimo parlamente sulaukė ir kitas Vyriaysbės siūlymas – cigarečių minimalus akcizas bus 256 litų už 1000 vienetų (dabar – 244), o specifinis elementas – 157 litai (dabar – 148). Akcizas cigarams ir cigarilėms didės nuo 87 iki 93 litų už kilogramą.
 
Politikai įsitikinę, kad branginant cigaretes būtina pabranginti ir cigariles bei cigarus, kad rūkoriams nebūtų paprasta tiesiog pakeisti vieną rūkalų rūšį kita.
Akcizai cigaretėms dar bus keliami kelis metus, nes Lietuva iki 2018 metų yra įsipareigojusi pasiekti Europos Sąjungos (ES) nustatytą minimalų tarifą – ne mažiau kaip 311 litų už 1000 cigarečių. Tuo tarpu etilo alkoholiui Lietuva taiko kelis kartus didesnį akcizą nei to reikalauja ES.
 
 
  

Žymos: Alkoholis, Kainos, Rūkymas

Komentarai

Naujausi straipsniai