Tiesa.com   |   2013-07-09

Lietuvos kyšininkavimo mastai vis dar akina

  
Lietuvos kyšininkavimo mastai vis dar akina Daugiau nei ketvirtadalis lietuvių per pastaruosius metus davė kyšį.

Lietuvoje kyšininkavimo mastai mažėja, tačiau mes vis tiek gerokai lenkiame kitas Europos Sąjungas (ES) šalis. Kad lietuviai – didžiausi kyšininkai visoje ES parodė paskelbti nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ tyrimo rezultatai.

Net 26 proc. Lietuvos gyventojų prisipažino, kad per pastaruosius metus davė kyšį mažiausiai vienam iš aštuonių viešųjų paslaugų teikėjų: švietimo sektoriaus, teismų, sveikatos apsaugos, policijos, registravimo ir leidimų išdavimo tarnyboms, komunalinių paslaugų teikimo įmonėms, mokesčių inspekcijai arba žemėtvarkos institucijoms.
Tačiau nors vis dar nemažai žmonių patys kyšius duoda, bet daugėja ir tokių, kurie yra pasiryžę pranešti apie korupciją – 63 proc.
 
Pasak „Transparency International“ vadovo Sergejaus Muravjovo, padėtis Lietuvoje taisosi ir tai gera žinia. Anot jo, šalyje paruošti ir jau pradeda veikti antikorupciniai įstatymai, tačiau dabar reikia susitelkti ties švietimu.
 
Skaičiuojama, kad pastaraisiais metais kyšininkavimo atvejų Lietuvoje sumažėjo maždaug 8 proc. Įspūdingiausi pasikeitimai vyko nuo 2010-ųjų, kai apie kyšio davimą prisipažino net 34 proc. lietuvių. Panašus kaip Lietuvoje kyšininkavimo lygis nustatytas Vietname (30 proc.), Irake (29 proc.), Venesueloje (27 proc.), Serbijoje (26 proc.) ir Paragvajuje (25 proc.).
 
Remiantis pateiktais duomenimis, ES šalių gyventojų kyšininkavimo vidurkis yra 11 procentų. Po Lietuvos pagal kyšininkavimo rodiklius rikiuojasi Graikija (22 proc.), Slovakija (21 proc.) ir Latvija (19 proc.). Mažiausiai ES kyšininkaujama Danijoje (1 proc.). Kyšį davė 37 proc. Ukrainos, 29 proc. Moldovos, 6 proc. Estijos ir 4 proc. Gruzijos gyventojų.
77 proc. Lietuvos gyventojų, dalyvavusių apklausoje, tvirtino, jog jų asmeninė patirtis įrodė, kad asmeninės pažintys yra svarbios siekiant gauti viešojo sektoriaus paslaugų. Taip mano ir italai, kurie pagal šį rodiklį pirmauja ES.
 
Beveik du trečdaliai (63 proc.) Lietuvos gyventojų mano, kad valdžios institucijos atstovauja ne gyventojų, o stambių interesų grupių interesams. Latvijoje taip manančių yra 71 proc., Estijoje - 46 procentai.
  

Žymos: Politika, Pinigai

Komentarai

Naujausi straipsniai