tiesa.com, alfa.lt   |   2018-10-23

Lietuvoje kartojasi Norvegijos scenarijus dėl atimamų vaikų?

  
Lietuvoje kartojasi Norvegijos scenarijus dėl atimamų vaikų?
© flickr. nuotr.

Kauną krečia precedento neturintis skandalas: dviejų mažamečių vaikų atėmimas iš normalia vadintinos kauniečių šeimos sukėlė diskusijų audrą socialiniuose tinkluose. Jau kurį laiką kalbama, kad Lietuvos vaiko teisių tarnybų darbas darosi panašus į kontroversiškosios norvegų „Barnevernet“. Ar taip yra iš tiesų?


Palaikė smurtavimu prieš vaiką
45-erių Eglės ir 48-erių Gintaro šeimą ištiko nelaimė, kai rugsėjo pabaigoje iš jų buvo paimta 3 metų dukra ir 2 metų sūnus. Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistai įtarė, kad mama smurtavo prieš sūnų, todėl abu mažamečiai iš šeimos buvo paimti ir išvežti į laikinuosius vaikų globos namus Kaune.
 
„Mes nieko bloga nepadarėm, o staiga tapau nusikaltėle. Aš tikrai nežinojau, kad įstatymai draudžia vaikui net pliaukštelėti“, – kalbėjo Eglė.
 
Viskas prasidėjo vieną popietę, kai moteris nutarė su dviem vaikais išeiti pasivaikščioti po Panemunės šilą Kaune.
 
„Berniukas pasileido bėgti miško takeliu į dviračių taką ir dingo iš akiračio. Kviesdama sūnų sugrįžti, bėgdama ir už rankos laikydama dukrą, bandžiau jį pasivyti. Matydama, kad nepavysiu, palikau dukrą ir puoliau vytis sūnaus. Pasivijusi pliaukštelėjau porą kartų per kombinezoną, bet vaikas nesuprato, juokėsi ir vėl norėjo bėgti. Sudaviau per rankytę – kad vaikas sureaguotų. Vedant jis vėl priešinosi ir ketino vėl pabėgti, tad vėl sudaviau ranka porą kartų per kombinezoną. Tuomet netoli nuo įvykio vietos su žmona ir vaikais buvęs nepažįstamas vyras pradėjo šaukti: „Kodėl muši vaiką?!“ Pribėgęs prie manęs, jis ėmė filmuoti ir šaukti: „Ką darai?“ Išsigandusi tokio riksmo ir agresijos, saugodama vaikus (nes jie labai išsigando to šauksmo ir telefono kišimo prie nugaros), kartu su jais sprukau nuo to vyro. To konflikto metu aš jam pasakiau: „Atstok, beproti, iškviesiu policiją“, – pasakojo kaunietė.
 
Tačiau policiją iškvietė Eglę persekiojęs vyras. Moteris buvo suimta ir įsodinta į policijos automobilį, kuriuo nuvežta į tardymo izoliatorių.
 
„Izoliatoriuje atliko kratą, atėmė telefoną, tikrino girtumą alkotesteriu. Nuvedė į vienutę, kur laikė apie 3 val. ar dar ilgiau (lauke jau pradėjo temti). Buvau valgiusi tik ryte, tad labai norėjau valgyti ir gerti, bet man nedavė net vandens. O kamera neatitiko elementarių higienos reikalavimų“, – prisiminė moteris.
VTAS darbuotojai Eglės vyrui pranešė, kad jo žmona bus laikoma tardymo izoliatoriuje iki 48 valandų.
 
Sutriko sveikata
 
Eglės ir Gintaro sūnus buvo nuvežtas į Kauno klinikas, kur buvo patikrinta jo sveikata. Abu vaikai buvo nuvežti pas šeimos draugus, tačiau čia jie buvo neilgai: vieną vakarą atvykus VTAS darbuotojams, jų namuose buvo rasta ir Eglė, ir Gintaras.
 
Tėvui buvo galima lankyti vaikus, tačiau kadangi buvo ir mama, buvo pažeistas įstatymas. Vaikai išvežti į vaikų gerovės centrą „Pastogė“.
 
„Mums neteikė jokios informacijos apie mūsų vaikus ir jų sveikatos būklę. Paskui tik sužinojom, kad vaikų sveikata smarkiai pašlijo. Paskambino „Pastogės“ darbuotoja ir pasiteiravo, kokia mūsų šeimos gydytoja. Taip ir sužinojom, kad vaikų sveikata yra kritinės būklės“, – pasakojo Gintaras.
Valdininkai mano esantys teisūs
 
„Init“ televizijos kalbinta Kauno miesto Vaiko teisių apsaugos skyriaus l. e. p. vedėja Daiva Porutienė teigė, kad vaikai buvo paimti dėl smurto jų atžvilgiu.
 
„Buvo gautas pranešimas, kad parke neblaivi mama muša vaiką. Pasitvirtino“, – tepasakė VTAS atstovė.
 
Kauno vyriausiojo policijos komisariato atstovė Justina Kazragytė patvirtino, kad pareigūnai, atvykę į įvykio vietą, tikrino mamos blaivumą. Bet reziumavo: „Įvykio metu moteris buvo blaivi.“
 
Daugiau komentarų šia tema VTAS atstovai kol kas neteikia.
Įsiplieskė diskusijos
 
Šis įvykis kaipmat įkūrė diskusijų ugnį socialiniame tinkle „Facebook“. Žinoma juvelyrė Jurga Lago savo paskyroje rašo: „New wave’as ant Lietuvos, įgavęs naują formą po šakališku įstatymu, kuris prastumtas „kaip stovi“, jau duoda vaisių: mūsų valdininkai gavo daugybę galių ir išsikovojo ... jokios atsakomybės už savo klaidas, nusikopipeistinę norgiškąjį gestapinį vaikų atiminėjimo iš tėvų įstatymą, jau ėmėsi aktyviai naikinti šeimas ant Marijos žemės.
 
Vakar įkėliau atvejį, kaip iš inteligentiškos, mylinčios kauniečių šeimos skundo pagrindu atimti du vaikučiai. Bėga savaitės, tėvai numetė po 20 kg, juos pasiekė žinia, kad vaikai pas globėjus eina iš proto. Net sovietmečiu anoniminis skundas nebuvo pagrindas reagavimui – taip veikė tik KGB beigi NKVD. Ar bus lengva ir gera mums taip gyventi?
 
Gal dabar atsikvošės „progresyviosios“ jėgos? Prastūmusios šį reikalą, pakištą po „Matuko istorija“? Tarsi įstatymai turėtų būti priiminėjami, matuojant visus pagal blogiausius įmanomus visuomenės narius – žmogžudžius ar vagis.
 
Niekas neapgins ne tik mūsų medžių, žemės, bet ir vaikų. Tik mes patys. Visais laikais taip buvo, juk suvokiam? Šiandien būdai kitokie, bet būdami avys, paliksim savo vaikams suniokotą Lietuvą. Ir dar – nepalikim Eglės ir Gintaro šeimos vienų. Šiandien jie, o ryt – mes. Visi esam netobuli, visi turim priešų...“
 
ŠALTINIS:alfa.lt
 
  

Žymos: Vaikai, Smurtas

Komentarai

Naujausi straipsniai