Sigita Limontaitė   |   2013-09-12

Lietuvių krepšinio karštinė ir D. Britanijoje

  
Lietuvių krepšinio karštinė ir D. Britanijoje
© LKFL
Fanai per varžybų transliacijas susivienija ir pasidabina lietuviška atributika.

Prasidėjus Europos krepšinio čempionatui „antrosios lietuvių religijos“ išpažinėjai – krepšinio sirgaliai – sukrunta ne tik tėvynėje, bet ir kitose pasaulio šalyse. Vieni iškeliavo į Slovėniją ir stebi varžybas stadione, kiti, tuo tarpu, saviškius palaiko namie. Jungtinės Karalystės lietuviai renkasi skirtingus būdus stebėti rungtynes, tačiau nei vienas neneigia, kad krepšinis ir Anglijoje krepšinis.

Niekas nepaneigs, kad krepšinis – bene mėgstamiausia lietuvių sporto šaka, tačiau aistruoliai ne visada taip gausiai stebi rungtynes, kaip per Europos čempionatą. „Tiesos“ pašnekovai bene vienbalsiai sutiko, jog jiems įdomiausia stebėti rinktinės žaidimą, nors retkarčiais stebi ir eilines mėgstamos komandos rungtynes. Vykstant Europos čempionatui aktyvūs Londono lietuviai organizuoja rungtynių stebėjimą viename ar kitame bare – susitaria su savininkais, kad šie įsileistų kelis šimtus išsidabinusių sirgalių ir pažada nemenką apyvartą.
Daugiausia sirgalių – per čempionatus
 
Nors Lietuvos rinktinė šių metų Europos čempionatą pradėjo ne itin sėkmingai ir nusileido serbams, tautiečių tikėjimo tai nepalaužė. Londonietis krepšinio sirgalius Tomas teigė to ir tikėjęsis, tačiau nenustojęs žiūrėti čempionato: „Pirmąsias rungtynes stebėjome su draugais, prieš jas visi net lažinomės. Tiesa, visi palaikėme lietuvius, bet pusė iš mūsų statė už serbus. Jie laimėjo, tačiau pripažįstu, ir buvo stipresni, o kitose rungtynėse situacija pagerėjo.“
 
Tomas sakė esantis „Žalgirio“ fanas ir žiūrintis daugumą jų rungtynių, tačiau dėl to savo planų nekeičiantis, skirtingai nei per čempionatą. „Žalgiris“ jau daug metų – mėgstamiausia mano komanda, stengiuosi stebėti jų varžybas, kai tik galiu, ypač jeigu žaidžia su „Lietuvos rytu“. Bet jei rungtynės vyksta darbo metu ar turiu rimtesnių planų, galo nesidarau ir praleidžiu transliaciją. Per čempionatą viskas kitaip. Su draugais turime tvarkaraštį, kur kurią dieną žiūrėsime, dažniausiai keliaujame į barus, kuriuose lietuviai kasmet organizuoja peržiūras. Gerai, kad ir mano mergina mėgsta krepšinį, kitaip kažin ar mane tokį pakęstų“, – juokėsi pašnekovas.
 
Evaldas Girškus, penkerius metus egzistuojančios Lietuvos krepšinio fanų lygos LKFL Londone įkūrėjas, didžiavosi lietuviams organizuojamais vakarais: „Drąsiai galiu pasakyti, jog esame didžiausias krepšinio rungtynes stebintis fanų būrys Londone. Šiais metais į vienas čempionato rungtynes susirinkusių fanų vidurkis – 350 žmonių, tačiau tai tik pirmas etapas, sužaistos vos kelerios rungtynės. Šis skaičius, manau, didės priklausomai nuo to, kaip seksis mūsų rinktinei. Daugiausiai susirinkusių žmonių, apie tūkstantį, buvo, atrodo, 2008-aisiais.“
 
Smagiau „sirgti“ drauge
 
Kad ir kur gyventų Jungtinės Karalystės lietuviai, dauguma čempionato laukia su nekantrumu. Londono lietuviams pasisekė bene labiausiai – sostinėje gausu lietuviškų barų, kurių savininkai trina rankomis sulaukę būrio fanų ir nevengia rodyti rungtynių. Deja, ne visuose restoranuose ar kavinėse yra reikalinga įranga.
E. Girškus pasakojo, kad organizuojant masinį čempionato stebėjimą sunkiausia rasti tinkamą vietą: „Šiais metais sudėtingiausia buvo parinkti vietą, gerą daugumai sirgalių. Londono centre ne tiek daug tinkamų, atitinkančių visus reikalavimus tokio tipo renginiams. Šių metų čempionato stebėjimo būstine tapo Walkabout Temple. Joje telpa apie 900 žmonių, 18 HG ekranų bei didelis ekranas su projektoriumi. Vieta netoli Temzės, pora minučių pėsčiomis nuo stotelės. Smagiausia žinoti, jog visos įdėtos pastangos padės mūsų tautiečiams gerai praleisti laiką ir palaikyti mūsų rinktinę. Visiems kartu, kaip vieningai tautai.“
 
Panašūs renginiai kasmet sulaukia kelių šimtų sirgalių. Lietuviai stebėti varžybų atsiveda ir užsieniečių draugų, kad parodytų, koks mūsų tautai svarbus krepšinis. „Sunku atsakyti, kodėl lietuviai renkasi krepšinį stebėti kartu, turbūt kiekvienas turi savų priežasčių. Dideliame fanų būryje galima pabendrauti su senais draugais, užmegzti naujų ryšių, pasiklausyti lietuviškos muzikos prieš ir po renginio. Manau, tai puikus būdas praleisti vakarą, be to, įėjimas nemokamas“, – sakė LKFL įkūrėjas.
 
Albertas paprieštaravo E. Girškui sakydamas, kad nors gyvena Londone jau keletą metų, nė karto nekeliavo stebėti varžybų kartu su būriu sirgalių: „Jei atvirai, nematau prasmės trenktis į miesto centrą, tada atsisėdus ant žemės ar besistumdant tarp būrio išsidažiusių žmonių žiūrėti mėgstamą žaidimą. Man užtenka poros bendradarbių, pusbrolio ir kaimynų, kad galėčiau atsipalaidavęs žiūrėti varžybas. Tie sirgaliai susirenka, šūkauja, stumdosi ir prakaituoja, o ką gali žinoti, gal dar kokias muštynes bare sukels. Juk dauguma žiūrėdami rungtynes geriame alų. Taip pat ir pats nenoriu būti išgėręs viešumoje.“
 
Krepšinio sirgaliai – draugiškiausi
 
LKFL įkūrėjas nesutiko su Alberto nuomone, jog krepšinio sirgaliai viešoje erdvėje galėtų būti pavojingi ir kelti riaušes: „JK lietuviai fanai, stebintys rungtynes drauge su mumis, yra labai draugiški, dauguma pažįsta vieni kitus jau ne pirmus metus, o mes nuolat kviečiame prisijungti naujų žmonių. Jei tau patinka krepšinis, mūsų durys bus visada atviros. Per varžybas suteikiame galimybę laimėti įvairių prizų. Šiemet neužfiksuota nei vieno incidento, mes skatiname gerą elgesį. Sirgalių saugumu visada rūpinasi apsaugos vyrukai, netoleruojame negatyvaus elgesio ar įsisiautėjusių sirgalių, kurie kelia pavojų aplinkiniams. Pats esu sporto fanas ir, palyginti su kitomis sporto šakomis, krepšinio sirgaliai turbūt yra patys draugiškiausi.“
D. Britanijoje krepšinis nėra populiariausias sportas, tačiau vietiniai supranta lietuvių norą palaikyti savo mėgstamą komandą, tad čempionatų peržiūras organizuojančioms komandoms leidžia porai savaičių rinktis jų pamėgtuose sporto baruose ir mėgautis reginiu visiems kartu. E. Girškus teigė dažnai sulaukiantis nustebusių britų klausimų ir susidomėjimo, kodėl keli šimtai lietuvaičių trypia, rėkia ir skanduoja „Lietuva“. Penkerius metus organizuojantis krepšinio renginius pašnekovas sakė dar nė karto negirdėjęs nusiskundimų iš britų.
 
„Manau, jog krepšinis vienija mūsų tautą. Šis sportas yra būtent tai, ko mums reikia. Manau, lietuviams reikia daugiau vienybės ir panašių renginių. Retai kur pamatysi tiek daug mūsiškių, draugiškai bendraujančių vienas su kitu. Londono krepšinio sirgaliai spalvoti, pasidabinę įvairia atributika, trispalvėmis, apsiginklavę skanduotėmis ir atsidavimu bei rinktinės palaikymu“, – apie norą drauge stebėti čempionatą pasakojo E. Girškus.
 
Albertas, paklaustas kodėl žiūri tik čempionatus, bet nestebi kitų rungtynių, pritarė LKFL įkūrėjui: „Dėl vienybės. Į čempionatą, į rinktinę krepšininkai susirenka iš įvairiausių komandų. Kai kurie ne kartą žaidė vieni prieš kitus, kiti per čempionatus priklauso užsienio komandoms, bet jie vis tiek grįžta pas savus. Kartais žiūrėdamas varžybas net susigraudinu – kaip vyrai stengiasi, kiek daug treniruojasi, kad galėtų gerai pasirodyti tas dvi savaites. Jie žino, kokie svarbūs yra lietuviams. Kartais ant plauko pakimba ne tik rinktinės, bet ir visos Lietuvos likimas, kaip, antai, varžybose su Bosnija ir Hercegovina. Jie draskėsi, plėšėsi kaip galėjo. Ne dėl pergalės, o dėl galimybės eiti toliau. Ar matėt, kaip likus kelioms sekundėms mesdamas baudas šypsojosi Linas Kleiza? Jis žinojo, kad pralaimės, bet neiškris iš čempionato ir nenuvils sirgalių.“
 
Kasmet čempionatus būryje lietuvių stebintis Tomas apie vienybę kalbėjo šiek tiek kitaip. Vaikinui svarbiausia – sirgalių vienybė ir jausmas, kad jis nėra vienas. „Kai žiūrim žaidimą su krūva kitų lietuvių, per labiausiai įtemptas akimirkas stoja mirtina tyla, o tada atkeliauja riksmo banga. Atvirai sakau, pakerta kojas. Matydamas krepšinį didžiuliame ekrane, aplink trispalves, lietuviškai rėkiančius ir kartais rusiškai besikeikiančius lietuvius, pasijuntu lyg būčiau sirgalius tribūnoje. Va tai aš vadinu vienybe“, – energingai pasakojo vaikinas.
 
Krepšinį žiūri ir be alaus
Bene įprasčiausias krepšinio sirgalių atributas – alus. Kur ir kada bežiūrėtų šį žaidimą, mūsiškiai, regis, tiesiog negali apsieiti be bokalo, nors susijaudinę alų dažnai ištaško į šalis. Krepšinio čempionatų peržiūras organizavusi grupelė „London Celebrates Basketball“ 2011-aisiais buvo įkalbėjusi vieno britų baro savininkus leisti pardavinėti lietuvišką alų per lietuvių rinktinės varžybas, kad fanai jaustųsi kaip namie. Kartu su alumi sirgaliai galėjo pasimėgauti kepta duona ir kitokiais tradiciniais gardumynais.
 
Rytų Londone įsikūrusiame restorane „Lituanica“ alkoholiniai gėrimai nepardavinėjami, tačiau jame įrengtas didžiulis ekranas, kuo puikiausiai tinkantis varžyboms stebėti. „Lituanicos“ padavėjos teigimu, anksčiau žiūrėti čempionatą susirinkdavo daugiau lietuvių, o šiemet jų nežinia kodėl sumažėjo. Pašnekovės teigimu, su problemomis dėl to, kad restorane neparduodamas alus, ji susidurianti dažnai, nes ir šiokią dieną pavakarieniauti užsukę tautiečiai norėtų užsisakyti alkoholinių gėrimų.
 
Tomas pasakojo „Lituanicoje“ stebėjęs vienerias rungtynes ir visai nenusivylęs jomis: „Nepamenu, kas žaidė, tačiau mieste niekas nieko neorganizavo, tai ir sugalvojom su draugais ten nueiti. Žinojom, kad alaus negausim, bet tai nebuvo svarbiausia, gėrėme girą, juk panašu į alų. Per varžybas ten susirenkantys lietuviai dažniausiai jau žino, kad eina į vietą, kurioje alaus negers. Tą kartą buvo atklydusi porelė jau akivaizdžiai neblaivių personažų, jie šūkavo nė neprasidėjus varžyboms, bet kai negavo alaus, burbėdami išsliūkino žaidimo žiūrėti kažkur kitur. Gal namo?“ – svarstė sirgalius.
 
Rytų Londone savo parduotuvėlę turintis ir joje dirbantis Cihatas Qudahas, „Tiesai“ trumpai pakomentavo apie alaus pardavimą per krepšinio varžybų transliacijas: „Žinau, kad lietuviai labai mėgsta šį žaidimą ir mūsų rajone daugelis jį stebi namie. Žinau dėl to, kad vasaros savaitgaliais lietuviai geria labai daug lietuviško alaus, tad turime jo užsakinėti daugiau. Per Europos čempionatus visada užsakinėjame tą patį kiekį kaip ir vasaros savaitgaliais. Vyrai šluote šluoja šaldytuvus.“
 
Lietuviškai pasisveikinti ir palinkėti geros dienos mokantis parduotuvės savininkas sakė, kad lietuviai karštai palaiko saviškius, prieš varžybas prisiperka daugybę alaus ir neretai grįžta po varžybų. „Pažįstu jūsiškius, jau beveik dešimtmetį gyvenu ir dirbu jų apsuptyje, tad pasibaigus rungtynėms jau iš veidų matau – laimėjote ar ne. Jei Lietuva pralaimėjo, jūsiškiai būna nekalbūs, eina tiesiai prie alaus ar maisto. Tačiau laimėję jie tampa labai šnekūs, juokiasi, kartais papasakoja keletą svarbių varžybų akimirkų. Pavyzdžiui šiemet čia gyvenantys lietuviai keikia kažkokį „saubutį“ (Renaldą Seibutį, aut. past.), sako, kad jis kenkia rinktinei“, – kalbėjo lietuviškas maisto prekes parduodantis vyras.
 
  

Žymos: Krepšinis, Krepšinio Rinktinė, Lietuviai Anglijoje

Komentarai

Naujausi straipsniai