Tiesa.com   |   BNS   |   2018-05-31

Lietuva įtariamam teroristui išmokės didžiulę kompensaciją

  
Lietuva įtariamam teroristui išmokės didžiulę kompensaciją
© U.S. Coast Guard nuotr.
Teismas nustatė, kad Lietuvoje slapta buvo įkalintas asmuo, prisidėjęs prie teroro akto Niujorke.
Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje Strasbūro teismas įpareigojo išmokėti 130 tūkst. eurų

Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) paskelbus, kad Lietuvoje buvo neteisėtai kalinamas asmuo, kuris įtariamas prisidėjęs prie Rugsėjo 11-osios išpuolių JAV.

EŽTT ketvirtadienį paskelbė, kad Lietuvoje ir Rumunijoje praeitame dešimtmetyje veikė slapti JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimai įtariamiesiems terorizmu laikyti.
Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje Strasbūro teismas įpareigojo išmokėti 130 tūkst. eurų Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah.
 
„Teismas priėjo prie išvados, kad Lietuvoje nuo 2005 metų vasario iki 2006 metų kovo veikė slaptas CŽV kalėjimas, kad ponas Husaynas buvo ten laikomas, o vietos valdžia žinojo, kad CŽV su jo elgsis taip, kaip draudžia Konvencija“, – rašoma teismo pranešime.
 
Panaši formuluotė panaudota ir ketvirtadienį paskelbtame EŽTT sprendime Rumunijos atžvilgiu. Teismas nurodė, jog CŽV kalėjimas čia veikė 2003–2005 metais, o čia kalintam Abd al Rahimui al Nashiri taip pat įpareigota išmokėti 130 tūkst. eurų.
 
Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sakė, kad Lietuva svarsto skųsti EŽTT sprendimą teismo Didžiajai kolegijai. JAV ambasada Lietuvoje BNS nurodė situacijos kol kas nekomentuosianti.
Nežinojo, kas vyksta viduje 
 
EŽTT paskelbė, kad Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas, kurios draudžia kankinimą, garantuoja teises į laisvę, privataus gyvenimo apsaugą ir teisę į veiksmingą teisinę gynybą.
Anot teismo, Lietuvos pareigūnai nežinojo detalių, kas tiksliai vyko įkalinimo patalpose, nes pastatą visiškai eksploatavo CŽV.
 
Vis dėlto EŽTT nurodė, jog Lietuva turėjo imtis priemonių užtikrinti, kad jos jurisdikcijoje esantys asmenys nebūtų kankinami.
 
„Lietuvos valdžios institucijos visais praktiniais ketinimais lengvino HVD programos (Didelės vertės sulaikytųjų programos – BNS) operacijas jos teritorijoje, sukūrė sąlygas tam vykti ir nesistengė to išvengti“, – rašoma 309 puslapius sudarančiame EŽTT sprendime.
Teismas paskelbė, kad Lietuva efektyviai neištyrė Abu Zubaydah skundų dėl jo teisių pažeidimų.
 
„Teismo vaidmuo nėra patarti nacionalinėms valdžios institucijoms, kokie įrodymai turi būti priimti, o kokių turi būti atsisakyta, tačiau jų sprendimai šiuo atžvilgiu turi atitikti „veiksmingo ir išsamaus tyrimo reikalavimus“, – nurodė jis.
 
Aiškinantis įtarimus, Lietuvoje jau daugiau kaip ketverius metus vykdomas ikiteisminis tyrimas dėl galimo neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną ir piktnaudžiavimo.
 
Šiame tyrime įtarimai niekam nepareikšti, jo metu buvo išsiųsti teisinės pagalbos prašymai į JAV, Lenkiją, Rumuniją ir kitas šalis. Daugiau duomenų teisėsauga neatskleidžia.
 
Dalyvavo Rugsėjo 11-osios išpuoliuose?
JAV pareigūnai teigia, kad Abu Zubaydah, kurio pilnas vardas – Zaynas Al-Abidinas Muhammadas Husaynas, priklausė „Al Qaedai“ ir prisidėjo prie Rugsėjo 11-osios išpuolių.
 
Šiuo metu jis yra kalinamas Gvantanamo bazėje Kuboje.
 
2014 metų pabaigoje JAV Senatas paviešino ataskaitą apie CŽV vykdytus įtariamųjų terorizmu kankinimus slaptuose įkalinimo centruose po Rugsėjo 11-osios teroro išpuolių.
 
Išslaptintoje versijoje konkrečios šalys neįvardijamos, bet Abu Zubaydah advokatė ir dalis nevyriausybinių organizacijų teigė, kad Lietuvoje veikė dokumente „violetiniu“ vadinamas centras.
Lietuvos vyriausybė atmeta spėjimus, kad Antaviliuose, 15 kilometrų nuo Vilniaus, galėjo veikti CŽV kalėjimas. Lietuvos pareigūnų teigimu, šiame pastate buvo kuriamas žvalgybos paramos centras.
 
Abu Zubaydah yra laimėjęs panašią bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme prieš kaimyninę Lenkiją. Strasbūro teismas pripažino, kad Varšuva buvo davusi leidimą CŽV įsteigti šalies teritorijoje slaptą kalėjimą ir neužkirto kelio dviejų įtariamųjų įkalinimui bei kankinimui 2002–2003 metais.
 
  

Žymos: Kalėjimas, Rugsėjo 11, teroro aktas, antaviliai, čžv

Komentarai

Naujausi straipsniai