Tiesa.com   |   2012-10-12

Kuo ilgiau gyvensim, tuo vėliau pensija

  
Kuo ilgiau gyvensim, tuo vėliau pensija Pasak I. Šimonytės, Lietuvoje visuomenė sensta, tačiau tai visos Vakarų Europos problema.

„Sodrai“ išlaidos pajamas viršija jau labai seniai, tačiau pastaruoju metu vis stengiamasi jas subalansuoti. Vienas iš būdų – prailgintas pensijinis amžius. Tai leis „Sodrai“ jau kitais metais sutaupyti apie 80 mln. litų.

Pasak finansų ministrės Ingridos Šimonytės, pensinis amžius nuosekliai ilgėja kasmet ir kol kas poveikis išlaidoms nėra toks reikšmingas. Tačiau ši sutaupyta suma kol kas vis tiek nenuteikia labai optimistiškai, nes „Sodros“ deficitas kitais metais bus didesnis nei 1,5 mlrd. litų. Ministrė įsitikinusi, kad ilgainiui „Sodros“ deficitas turėtų mažėti, pajamos – augs.
„Tarp 2020-2030 metų visai tai atrodys pakankamai nuosaikiai, jeigu pensijos bus indeksuojamas pagal infliacijos ir darbo užmokesčio augimo krepšelį. Tačiau 2030 metais viešieji finansai pajus senėjimo pasekmes, tada tie klausimai pasidarys esminiai“, - prognozuoja I. Šimonytė.
 
Ji pabrėžė, kad tai ne tik Lietuvos problema, nes pensijinis amžius ilgėja visoje Vakarų Europoje, o mokančių įmokas ir mokesčius nuolat mažėja. Būtent dėl šios priežasties ilginamas pensijinis amžius. „Ateina vis mažiau naujos kartos mokėtojų, o teisės gauti pensiją kaupiasi. Kad ir kaip žiūrėtum, dėl įvairių objektyvių priežasčių, technologijų ir medicinos žmonės išlieka darbingi ilgiau. Darbingumas dažniausiai nedingsta, sulaukus 62,5 metų“, - sakė I.Šimonytė.
 
Pasak jos, tolimoje ateityje išėjimo į pensiją amžius gali būti skaičiuojamas, nenustatant konkrečių metų, o pensiją - sudarius formulę, kurioje atitinkamas metų skaičius būtų atimamas iš vidutinės prognozuojamos gyvenimo trukmės šalyje. „Kitaip tariant, pensinis amžius bus skaičiuojamas atgaliniu būdu", - teigė I.Šimonytė.
 
Šiuo metu Lietuvoje moterų senatvės pensijos amžius buvo 60 metų, vyrų - 62 metai, bet šiemet jis pradėtas ilginti, kasmet pridedant po 4 mėnesius moterims ir po 2 mėnesius vyrams, kol 2026 metais bus pasiektas vienodas 65 metų amžius. Daugelyje Europos Sąjungos valstybių pensijos amžius jau siekia 65 metus. Lietuvoje, kaip ir kitose ES valstybėse, įvertinus demografinę padėtį, kai socialinio draudimo įmokų mokėtojų mažėja, o išmokų gavėjų daugėja, jį imtasi pamažu vėlinti. Taip ilgalaikėje perspektyvoje siekiama užtikrinti pensijų sistemos finansinį stabilumą bei visos socialinio draudimo sistemos balansą.
Prognozuojama, kad jei nebūtų vėlinamas pensinis amžius, dėl demografinio spaudimo 2036 metais „Sodros“ pensijų biudžeto deficitas siektų apie 1,5 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP), o 2060 metais – beveik 3 proc. BVP.
 
 
  

Žymos: Pensija, Finansai, Lietuva

Komentarai

Naujausi straipsniai