Tiesa.com   |   2018-04-19

Į JK išsiųsti Lietuvos kariai (nuotraukos)

  
Į JK išsiųsti Lietuvos kariai (nuotraukos)
© LDK Algirdo bataliono nuotr.
Dalyvaudami pratybose Jungtinėje Karalystėje, Lietuvos kariai turi puikią galimybę treniruotis su ne tik būdami nuolatinės dislokacijos vietoje

Balandžio 18 d. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono 3-iosios mechanizuotosios pėstininkų kuopos kariai išvyko į Jungtinę Karalystę, kur dvi savaites dalyvaus Jungtinės Karalystės vadovaujamų Jungtinių ekspedicinių pajėgų pratybose „Joint Warrior 18.1“.

Salisbury Plain poligone vyksiančiose pratybose Lietuvos kariai dalyvaus kartu su JEF dalyvaujančių šalių kariais iš Danijos, Estijos, Jungtinės Karalystės, Latvijos, Nyderlandų, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos.
Apie 160 Algirdo bataliono karių šiose pratybose dalyvaus kartu su priskirtais vienetais ir iš savo dislokacijos vietos Rukloje į pratybas atsigabenta karine technika.
 
„Tarptautinės pratybos „Joint Warrior 18.1“ Jungtinėje Karalystėje – tai dar vienas Algirdo bataliono karių patirties ir įgūdžių patikrinimas, apimantis ne tik veiksmus vietovėje, bet ir skirtingos apimties planavimą, garantuojantį tinkamą pasirengimą, perdislokavimą ir išlaikymą. Kartu tai ir puiki galimybė pasidalyti turima patirtimi su tokių pačių tikslų siekiančiais sąjungininkais ir partneriais,“ – sakė LDK Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono vadas pulkininkas leitenantas Aurelijus Alasauskas.
 
Bataliono vadas pabrėžia, kad dalyvaudami JEF pratybose Jungtinėje Karalystėje, Algirdo bataliono kariai turi puikią galimybę treniruotis su ne tik būdami nuolatinės dislokacijos vietoje, bet ir įgyti patirties veikiant kariams nepažįstamoje tarptautinėje aplinkoje. „Būtent tokiomis sąlygomis galime išnaudoti seniai patikrintus taktinius sprendimus ir ieškoti naujų, nestandartinių išeičių, didinančių mūsų efektyvumą mūšio lauke,“ – sakė plk. ltn. A. Alasauskas.
LDK Algirdo bataliono nuotr. LDK Algirdo bataliono nuotr.
LDK Algirdo bataliono nuotr. LDK Algirdo bataliono nuotr.
LDK Algirdo bataliono nuotr. LDK Algirdo bataliono nuotr.
Pratybos „Joint Warrior 18.1“ dalyvaus sausumos, oro, jūrų pajėgų komponentai. Lietuvos kariai pratybose veiks Danijos kontingento sudėtyje. Su Danijos kariais Algirdo bataliono 3-ios mechanizuotosios pėstininkų kuopos kariai turi bendradarbiavimo patirties – praėjusiais metais jie budėjo NATO ypač greito reagavimo pajėgose Danijos kovinės grupės sudėtyje, o nuo šių metų pradžios kartu tęsia budėjimą Jungtinės Karalystės vadovaujamose Jungtinėse ekspedicinėse pajėgose.
LDK Algirdo bataliono nuotr. LDK Algirdo bataliono nuotr.
JEF steigiamąjį susitarimo memorandumą 2015 m. lapkričio 30 d. Londone pasirašė projekte dalyvaujančių šalių – Danijos, Estijos, Jungtinės Karalystės, Latvijos, Lietuvos Nyderlandų ir Norvegijos – gynybos ministrai. 2017 m. vasarą prie JEF prisijungė Suomija bei Švedija. JEF pajėgoms, skirtoms kovai su neprognozuojamais šių dienų iššūkiais, galės būti mobilizuojama iki 10 tūkst. karių, tarp jų ir Lietuvos.
 
JEF yra integruotos, kintančio dydžio, lengvai pritaikomas ir aukštos parengties pajėgos ( angl. pool of force elements), kurios bus pajėgios užtikrinti deramą atsaką susidūrus su krize, reikalaujančia karinio atsako. Konkrečiai krizei skirti pajėgumai leis sukurti lanksčias pajėgas, kurios bus pajėgios užtikrinti operacinius pajėgumus plataus spektro operacijoms: pradedant humanitarine parama, konvenciniu atgrasymu ir baigiant kovinėmis operacijomis bet kurioje pasaulio vietoje.
LDK Algirdo bataliono nuotr. LDK Algirdo bataliono nuotr.
LDK Algirdo bataliono nuotr. LDK Algirdo bataliono nuotr.
LDK Algirdo bataliono nuotr. LDK Algirdo bataliono nuotr.
Pajėgos galės būti greitai aktyvuojamos, kai tik dėl to spendimą priims pajėgumus skiriančios valstybės.
 
Jungtinių ekspedicinių pajėgų koncepcija skiriasi nuo tarptautinių organizacijų, tačiau jos vadovausis NATO standartais ir procedūromis ir galės papildyti kitas daugianacionalines aukštos parengties intervencines pajėgas ir remti Jungtinių Tautų, NATO ir Europos Sąjungos veiksmus.
LDK Algirdo bataliono nuotr. LDK Algirdo bataliono nuotr.
Jungtinių ekspedicinių pajėgų branduolį sudarys Jungtinės Karalystės pajėgos, o dalyvaujančios šalys skirs atitinkamus nacionalinius pajėgumus. 2018 metai Lietuva JEF skiria kuopos dydžio vienetą, nacionalinės paramos elementą. Be to, nuo 2016 m. pradžios JEF operaciniame štabe Nortvude Jungtinėje Karalystėje tarnauja Lietuvos karininkas.
 
Lietuvos kariai, dalyvaudami JEF, turės dar vieną galimybę treniruotis daugianacionalinėje aplinkoje su jau bendros patirties dalyvavimo tarptautinėse operacijose ir pratybose turinčiais sąjungininkais, dalytis su jais savo patirtimi ir įgūdžiais, siekti dar didesnio sąveikumo ir pasirengimo operacijoms. Kartu tai ir dar viena patikima greitojo reagavimo karinė priemonė, leisianti greitai reaguoti į saugumui kylančias grėsmes. Dalyvaudama kuriant JK vadovaujamas ekspedicines pajėgas Lietuva stiprina karinį bendradarbiavimą su šiose pajėgose dalyvaujančiomis šalimis, ir ypač su Jungtine Karalyste, su kuria bendradarbiavimas saugumo ir karinėje srityse pastaraisiais metais tapo ypač intensyvus.
  

Žymos: Lietuvos kariai, karinės pratybos

Komentarai

Naujausi straipsniai