Tiesa.com   |   2015-06-11

Garsaus režisieriaus nuomonė sukėlė skandalą Lietuvoje

  
Garsaus režisieriaus nuomonė sukėlė skandalą Lietuvoje
© Vilniaus mažasis teatras
Rusijoje dirbantis teatro režisierius R. Tuminas patarė neerzinti rusų.
R. Tuminas mano, kad dabar vykstantys procesai Rusijoje – būtini ir, jeigu viskas vyks, kaip dabar, tai tuomet po 20 ar 30 metų gal ir pakvips demokratija.

Režisierius Rimas Tuminas sukėlė tikrą audrą. Tik šį kartą menininkas dėmesio sulaukė ne dėl savo naujo spektaklio pastatymo, o išsakytos nuomonės apie Rusiją ir jos prezidento Vladimiro Putino režimą.

„Būtinas griežtas, gal net žiaurus režimas, nes tai tik šalies kūrimo pradžia. Kitaip viskas vėl virs chaosu, revoliucijomis, o to niekam nereikia“, - tokią nuomonę išreiškė Niujorke viešintis R. Tuminas ir, panašu, kad sulaukė daugiau dėmesio nei jo užsienio gastrolėse rodomas jo režisuotas spektaklis „Nusišypsok mums, Viešpatie“ pagal Grigorijaus Kanovičiaus prozą.
„Lietuvos rytas“ pakalbino garsų menininką ir pirmiausia paklausė, ar šis neišsižadėjo savo nuomonės, kuri vieniems sukėlė nuostabą, o kitiems – pasipiktinimą. Tačiau R. Tuminas tik pakartojo, ką sakęs anksčiau. 63-ejų metų lietuvio įsitikinimu, drausmė ir griežtas valdymas Rusijoje būtini, net jeigu ir paminama laisvė. Mat tik taip toje šalyje gali gimti demokratiją.
 
R. Tuminas taip pat sakė, kad jo nuomone, niekas nei Amerikoje, nei Europoje Rusijos nesupranta ir nesistengia jos palaikyti. „Nereikia rusų pykdyti ir žeminti, jų erzinti. Tai niekam nereikalinga. Negi kas nors tikrai nori karo ir chaoso?“
 
R. Tuminas mano, kad dabar vykstantys procesai Rusijoje – būtini ir, jeigu viskas vyks, kaip dabar, tai tuomet po 20 ar 30 metų gal ir pakvips demokratija.
 
Jau ne pirmus metus Rusijoje dirbantis režisierius pripažino, kad prasidėjus Europos ir Rusijos konfrontacijai jo padėtis taip pat pasikeitė. Jis tapo mažiau reikalingas, gauna vis mažiau kvietimų gastroliuoti su savo teatru. Menininkas tikisi, kad šis sunkus laikotarpis greitai baigsis ir jis pats stengiasi konflikto neeskaluoti, o kaip tik – skatinti tautų draugystę.
„Galima visiems lietuviams palikti Rusiją, tačiau bent aš pajutau, kad vis dėlto reikia joje likti. Tai yra valia. Tai yra daugiau nei išeiti, pabėgti. Rusijoje būtina pasakoti, kad lietuviai nekerta rusams galvų, būtina skleisti demokratijos ir laisvės idėjas. J. Vachtangovo teatre aš tai ir darau. Su manimi čia visi sveikinasi, bando kalbėti lietuviškai. Jie net atostogauti važiuoja į Lietuvos kurortus“, - „Lietuvos rytui“ sakė R. Tuminas.
 
  

Žymos: JAV, Rusija, Karas, teatras, Rimas Tuminas

Komentarai

Naujausi straipsniai