Tiesa.com   |   2015-06-23

Estų atsakas lietuvių verktiniams

  
Estų atsakas lietuvių verktiniams
© K. Kikk ir L. Linnamäe
Estų fotoprojekte – ne ašarojantys kariai, o besijuokiantys vyrai ir moterys savanoriai.
Visi nuotraukose besišypsantys kariai – paprasti estai, kurie gyvena įprastą įvairių profesijų atstovų gyvenimą: dirba inžinieriais, architektais, mokytojais.

Estai, pamatę verkiančių lietuvių šauktinių nuotraukas, neliko abejingi šiam meniniam projektui. Fotografai Kaupo Kikkas ir Lauri Linnamäe sukvietė bendraminčius patriotus, kurie vilkėdami karines uniformas nuotaikingai šypsojosi – gimė fotoprojektas „Be ašarų“.

 Jo autoriai pabrėžė: „Lietuva ir Estija yra mažos, laisvę branginančios šalys, gyvenančios grėsmingoje kaimynystėje. Todėl piliečiai turi būti pasiryžę išsaugoti taiką savo šalyse ir apginti savo mylimuosius ir šalies piliečius“.
Toks buvo Lietuvos kaimynės atsakas išvydus aktorės Beatos Tiškevič-Hasanovos ir fotomenininkės Neringos Rekašiūtės fotoprojektą „Jie laimėjo loteriją“. Priminsime, kad šiame projekte jauni lietuviai taip pat vilkėjo kario uniformas, tik skirtingai nei estai – mūsiškiai verkė. Prie nuotraukų taip pat buvo trumpi komentarai, kuriuose į privalomąją karinę tarnybą pakviesti jaunuoliai piktinosi valdžios sprendimu ir atvirai sakė, jog bandys išvengti karinės tarnybos.
 
„Mieli lietuviai. Draugai. Keturiolikos vyrų portretai, kuriuose jie išreiškia savo jausmus dėl šauktinių, buvo emocine prasme labai galingi. Tačiau, matyt, ne ta prasme, kurią įsivaizdavote“, – lietuvių projektą įvertino menininkai iš Estijos K. Kikko ir L. Linnamäe.
 
Tuo tarpu estai pasauliui pasiuntė apie save visai kitokią žinią apie save ir savo šalį. Projekte „Be ašarų“ dalyvavo Estijos Gynybos lygos nariai, kuriai priklauso 11 tūkst. savanorių. Visi nuotraukose besišypsantys kariai – paprasti estai, kurie gyvena įprastą įvairių profesijų atstovų gyvenimą: dirba inžinieriais, architektais, mokytojais. Visi jie tik kartais sau įprastą kasdienę aprangą pakeičia karine uniforma.
 
„Tiesa“ jau ne kartą rašė, kad daugeliui netikėtas Lietuvos politikų sprendimas grąžinti privalomąją karinę tarnybą sukėlė visuomenės pasipiktinimą. Savo nepasitenkinimą reiškė ir Lietuvoje gyvenantys ir užsienyje įsikūrę lietuviai. Paskelbus šauktinių sąrašus socialiniame tinkle „Facebook“, buvo apstu komentarų ir patarimų, kai išsisukti nuo karinės tarnybos.
  

Žymos: Lietuviai, šauktiniai, verktiniai, savanoriai, estai

Komentarai

Naujausi straipsniai