Tiesa.com   |   BNS   |   2018-10-16

Dėl dvigubos pilietybės referendumo planuojama kreiptis į KT

  
Dėl dvigubos pilietybės referendumo planuojama kreiptis į KT
© Maxpixel nuotr.
Asociatyvi nuotr.

Seimui priėmus nutarimą surengti referendumą dėl dvigubos pilietybės instituto išplėtimo, planuojama kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis įvertintų referendumo atitikimą pagrindiniam šalies įstatymui.

teismą projektą parengė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė.
Jame teigiama, kad buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Sinkevičius ir opozicijos atstovai yra išreiškę abejones, jog Seimo sprendimas referendumą vykdyti dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka gali pažeisti konstitucinį asmenų lygiateisiškumo principą. Mat asmenys, kurie balsuos antrąją referendumo dieną, turės daugiau informacijos apie jį nei balsavusieji pirmąją dieną.
 
Anot kreipimosi autorės, iki referendumo turi būti išsklaidytos visos abejonės dėl jo konstitucingumo ir atitinkamai dėl rezultatų legitimumo.
 
Seime šiuo metu svarstomas projektas kitų metų gegužės 12 dieną ir gegužės 26 dieną, kai vyks prezidento rinkimų pirmas ir antras turai, surengti ir referendumą dėl dvigubos pilietybės išplėtimo.
 
Privalomajame referendume būtų teikiama balsuoti dėl tokio Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo teksto: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais. Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybės nepraranda. Kitais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus konstitucinio įstatymo nustatytas išimtis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato konstitucinis įstatymas.“
Valstybių europinės ir transatlantinės integracijos kriterijai būtų nustatyti konstituciniame Pilietybės įstatyme.
 
Šiuo metu Konstitucija numato, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis.
 
Referendumu priimti Konstitucijos pakeitimai įsigaliotų 2020 metų sausio 1 dieną.
 
  

Žymos: Dviguba pilietybė, Konstitucinis teismas , referendumas dėl pilietybės

Komentarai

Naujausi straipsniai