Tiesa.com   |   2018-06-01

Britų armija pasirengusi padėti Lietuvai

  
Britų armija pasirengusi padėti Lietuvai
© U.S. Air Force photo/Airman 1st Class Erin R. Babis
Esu įsitikinęs, kad Jungtinės ekspedicinės pajėgos turi reikiamus pajėgumus ir pasirengimą užtikrinti saugumą, kur to prireiktų. S. Skates

Jungtinė Karalystė yra nepaprastai svarbi Lietuvos sąjungininkė, o jos vadovaujamos daugianacionalinės Jungtinės ekspedicinės pajėgos – ypatingai reikšminga saugumo ir atgrasymo priemonė Lietuvai.

„Mums reikia panašiai mąstančių šalių ir aukštos parengties pajėgų, kurios siunčia stiprią žinią, kad partneriai yra pasirengę laiku reaguoti į bet kokias nenuspėjamas krizes”, – sakė krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas, gegužės 31 dieną susitikęs su Britų armijos generolu majoru Stuart Skeates.
Jo vadovaujamos Jungtinės ekspedicinės pajėgos (angl. UK–led Joint Expeditionary Force, JEF ), kuriose dalyvauja ir Lietuva, visą parengtį pasieks jau šią vasarą, ir prireikus galės būti aktyvuojamos operacijoms, kurioms jos skirtos – pradedant humanitarinės pagalbos teikimu, atgrasymu ir koviniais veiksmais.
 
Viceministras V. Umbrasas su generolu S. Skeates aptarė ir šį pavasarį JK vykusias Jungtinių ekspedicinių pajėgų pratybas JEF LIVEX, kuriose Lietuva dalyvavo su visu šimtu procentų pajėgoms skirtu pajėgumu – Mechanizuotosios pėstininkų brigados „ Geležinis Vilkas” Algirdo bataliono kuopa – per 160 karių.
 
„JEF LIVEX mokymai buvo ne tik svarbūs Lietuvos kariams, bet ir suteikė dar vieną progą Lietuvai sustiprinti karinį bendradarbiavimą su visomis JEF projekte dalyvaujančiomis šalimis, ypač Jungtine Karalyste, – pažymėjo V. Umbrasas. – Vertiname tai, kad Lietuva galėjo prisidėti prie to, kad Jungtinių ekspedicinių pajėgų sausumos pajėgų elementas pasiektų visą operacinį pajėgumą ir būtų pasirengęs veikti“.
 
„Esu įsitikinęs, kad Jungtinės ekspedicinės pajėgos turi reikiamus pajėgumus ir pasirengimą užtikrinti saugumą, kur to prireiktų. Tai parodė ir neseniai vykusios JEF pratybos “, – sakė gen. mjr. S. Skeates.
 
Bendra JEF priskirtų Jungtinių Karalystės ir Lietuvos karių veikla bus dar kartą patikrinta per birželį Lietuvoje vyksiančias pratybas „Perkūno griausmas 2018“, į kurias atvyksta Jungtinės Karalystės karių kuopa.
 
Aptariant apie Jungtinių ekspedicinių pajėgų panaudojimą operacijoms, viceministras V. Umbrasas pabrėžė, kad jų pajėgumai turi būti išbandyti ir operacinėje aplinkoje, o parengtis ir sąveikumas – stiprinamas ir realioje aplinkoje. „Visos JEF įsitraukimo į operacijas opcijos turi būti kruopščiai įvertintos, o pajėgos joms suformuos pagal esamus resursus“, – sakė viceministras.
Formaliai Jungtinės ekspedicinės pajėgos bus paskelbtos pasiekusios visą operacinį pajėgumą po to, kai birželio pabaigoje JEF projekte dalyvaujančių šalių gynybos ministrai pasirašys pagrindinį Susitarimo memorandumą.
 
Viceministras taip pat padėkojo Jungtinei Karalystei ir generolui asmeniškai už priemones, skirtas regiono saugumui stiprinti: indėlį į NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse, aktyvų dalyvavimą NATO priešakinėse pajėgose – britų kariai vadovauja NATO bataliono kovinei grupei Estijoje.
 
„Pastaraisiais metais Lietuvos ir Jungtinės Karalystės bendradarbiavimas saugumo srityje ženkliai sustiprėjo. Noriu patikinti, kad Jungtinė Karalystė yra ir bus Lietuvos draugas“, – sakė gen. mjr. S. Skeates.
 
Lietuvos kariuomenės Gynybos štabe gen. mjr. S. Skeates susitiko su štabo viršininku gen. mjr. Vitalijumi Vaikšnoru, aptarė saugumo iššūkius regione, tolesnį Lietuvos ir Jungtinės Karalystės karinių pajėgų bendradarbiavimą, pasirengimą artėjančioms pratyboms, JEF galimą panaudojimą ateityje.
V. Vaikšnoras (kairėje) ir S. Skates. Lietuvos KAM, Gynybos štabo nuotr. V. Vaikšnoras (kairėje) ir S. Skates. Lietuvos KAM, Gynybos štabo nuotr.
 
Jungtinės Karalystės vadovaujamos Jungtinės ekspedicinės pajėgos yra aukštos parengties pajėgumai, skirti plataus spektro operacijoms: pradedant humanitarine parama, atgrasymu ir baigiant kovinėmis operacijomis bet kurioje pasaulio vietoje. Pajėgos gali būti greitai aktyvuojamos, kai tik dėl to spendimą priims pajėgumus skiriančios valstybės. JEF koncepcija skiriasi nuo tarptautinių organizacijų, tačiau jos vadovausis NATO standartais ir procedūromis, galės papildyti kitas daugianacionalines aukštos parengties pajėgas ir remti Jungtinių Tautų, NATO ir Europos Sąjungos veiksmus.JEF pajėgoms gali būti mobilizuojama iki 10 tūkst. Danijos, Estijos, Jungtinės Karalystės, Latvijos, Lietuvos, Nyderlandų, Norvegijos, Suomijos bei Švedijos karių.

Nuo 2016 m. pradžios JEF operaciniame štabe Nortvude Jungtinėje Karalystėje tarnauja Lietuvos karininkas. 2018 metais Lietuva šioms pajėgoms skiria kuopos dydžio vienetą, kuri veikia Danijos kariuomenės kovinės grupės sudėtyje, taip pat mediką, priskirtą JK karo lauko ligoninei.
  

Žymos: Lietuvos kariuomenė, britų armija

Komentarai

Naujausi straipsniai