Tomas Savickas   |   2010-06-24

Laukinė gražuolė

  
Laukinė gražuolė

Naujoji Zelandija – šalis, kurią trokšta pamatyti beveik kiekvienas keliautojas. Kad išvystų nepaprasto grožio gamtą, daugelis pasiryžę plačiau atverti piniginę ir ištverti vos ne amžinybę trunkantį skrydį. Anglijoje gyvenanti lietuvaitė Vilma ne tik svajojo apie šį atokų pasaulio kraštą, bet į jį ir nuvyko.

 „Net nežinau, nuo ko pradėti pasakojimą. Tiek daug galima pasakyti, bet nerandu žodžių, galinčių apibūdinti šį kraštą. Tai pati gražiausia šalis iš visų mano aplankytų. Jeigu esate gamtos mylėtojas ir jei leidžia finansinės galimybės – nedvejokite ir važiuokite į Naująją Zelandiją“, –tolimosios šalies nuotaikomis vis dar gyvena Vilma.
Visos gamtos grožybės – vienoje vietoje
 
„Naujoji Zelandija yra keturis kartus didesnė už Lietuvą, o joje gyvena tik 4 milijonai gyventojų. Ši šalis turi visų gamtos grožybių: ledynų, kalnų, tyriausio vandens upių ir ežerų, geizerių, užgesusių ugnikalnių, gražiausių paplūdimių ir salų.
 
Kaip sako vietos gyventojai kiviai, Naujoji Zelandija – tarsi didelė ferma. Tai tiesa, nes būna, kad važiuoji porą valandų ir prasilenki tik su keliomis mašinomis, o pakelėse matai ne žmones, o šimtus besiganančių avių, ypač pietinėje šalies saloje, kurios populiacija yra tik vienas milijonas gyventojų. O šiaurėje susitelkę didesni Naujosios Zelandijos miestai.“
Vilmai viešnagė šioje šalyje buvo tik dalis aštuonių mėnesių atostogų, kurias praleido įvairiose valstybėse: dar apkeliavo Tolimosios Azijos šalis ir Australiją. Į Naująją Zelandiją mergina skrido iš Malaizijos.
 
„Nusigavau trimis skrydžiais, kainavusiais viso labo 600 JAV dolerių (įskaitant dvi naktis viešbučiuose). Kadangi skridau per Melburną, tai buvo reikalinga Australijos turistinė viza. Ją labai lengva gauti, internete užpildžius specialią formą. Po 24 valandų į mano elektroninį pašto adresą buvo atsiųstas laiškas su patvirtinimu, kad vizą gavau.“
 
Griežta Australijos muitinė
 
Vilma kelionę planavo savarankiškai ir jokių agentūrų paslaugomis nesinaudojo. Net nepabijojo aštuonis mėnesius, iš kurių du praleido Naujojoje Zelandijoje, keliauti viena. „Bilietus pirkau internetu, nes Azijoje ir Australijoje yra daug pigių avialinijų. Galiu paminėti kelias kompanijas: „Air Asia“, „JetStar“, „Tiger Airways“.
 
Beje, prieš vykstant į Naująją Zelandiją būtina apsidrausti, nes ten medicinos paslaugos turistams yra mokamos. Nepamirškite ir kremo nuo saulės, nes ultravioletinių spindulių kiekis yra didelis.“
Atvykusi į Naująją Zelandiją Vilma iškart gavo turistinę vizą trim mėnesiams. Tačiau merginos buvo pareikalauta parodyti atgalinį bilietą ir teko atsakyti į keletą klausimų, pavyzdžiui, kokiu tikslu čia atvyko, ką planuoja aplankyti, kiek laiko keliaus po šalį… Netgi klausė, ar lietuvė neturi ginklų ir narkotikų. „Jei skrisite per Australiją, šios šalies muitinėje būkite pasiruošę viskam. Jie sulaikė mane visai valandai, iškratė bagažą, pinigines, suskaičiavo korteles ir kiek turiu pinigų. Labai nemaloniai jaučiausi. Bet grįžtančią atgal praleido be jokių problemų.“
 
Tai ne aborigenų šalis!
 
Vilma šypsosi prisimindama, kad beveik visi jos artimieji Naująją Zelandiją iki šiol laikė aborigenų šalimi. „Bet iš tiesų tai labai išsivysčiusi valstybė, sakyčiau, panaši į Didžiąją Britaniją, kurioje dabar ir gyvenu. Panašumas ir tas, kad formali kivių valdovė yra karalienė Elžbieta II, valdanti šalį per generalgubernatorių.“
 
Naujosios Zelandijos gyventojai lietuvaitei pasirodė labai draugiški. „Kiekvieną kartą, vos tik išsitraukdavau žemėlapį, prie manęs prieidavo vietinis ir paklausdavo, ar nepasiklydau, ar nereikia pagalbos. Apskritai jie man priminė anglus, tik ne tokie santūrūs. Turbūt tai dėl gero oro“, – nusijuokė Vilma.
 
„Šešias savaites praleidau pietinėje ir dvi savaites šiaurinėje šalies dalyje. Kadangi norėjau aplankyti kuo daugiau vietų, keliavau gana intensyviai. Be abejo, visko pamatyti – neįmanoma.
Kiviai man kartodavo, kad norint pamatyti visą šalį, užtenka apkeliauti Pietinę salą, ir aš jiems visiškai pritariu. Čia gamta labai įvairi, ir kartais tiesiog negali patikėti, kad viskas „sudėta“ vienoje saloje. Kita vertus, yra ką pamatyti ir Šiaurėje, ypač ten gražūs paplūdimiai.“
 
Yra kur akis paganyti
 
„Ar tai svajonių šalis? Taip, nes gamta tiesiog nuostabi. Kad ir kur važiuotumėte, visur lydės kerintys vaizdai. Kaip ir vietiniai kiviai, aš patarčiau daugiau laiko praleisti Pietinėje saloje.
Būtinai užsukite į Kvinstauną, esantį kalnų apsupty šalia Vakatipu ežeru. Tai labai mielas miestelis su daug kavinių. Pats maloniausias užsiėmimas – atsisėsti ant ežero kranto ar kavinukėje su puodeliu kavos ir skaityti knygą.
 
Jeigu mėgstate žygius, aplankykite Fiordlando nacionalinį parką. Beje, ten oro sąlygos keičiasi labai dažnai. Nuvažiuokite ir į Milford Sounds. Iš ten galite užsisakyti kelias valandas trunkantį kruizą po fiordus.
 
Dar išskirčiau Westland Tai Poutini nacionalinį parką su įspūdingais ledynais. O Abel Tasman parke rasite aukso spalvos švariausius paplūdimius. Tikras rojus! Ten galima leistis į kelių valandų ar net kelių dienų žygius, tik reikia įsigyti bilietą.
Šiaurinėje saloje irgi yra kur akis paganyti. Tiesiog važiuokite pajūriu ir atrasite nuostabius tuščius laukinius paplūdimius.“
 
Kelionė nuomotu automobiliu
 
Išsinuomoti automobilį šioje šalyje labai paprasta, nes tokias paslaugas teikiančių įmonių – apstu. Kaina priklauso nuo daugelio dalykų. Pirmiausia – nuo metų laiko. „Keliavau spalio ir lapkričio mėnesiais, kai ten ankstyvas pavasaris. Tuo metu mašinų nuoma pigi ir jų pasirinkimas labai didelis. Artėjant vasarai, nuomos kainos didėja, ir automobilį jau vertėtų iš anksto užsisakyti internetu.“
 
Išsinuomojus automobilį, pavyzdžiui šiaurinėje dalyje, jį galimą grąžinti pietinėje, ir atvirkščiai. Tik reikės papildomai sumokėti. Tiesa, tokią paslaugą teikia tik didžiosios nuomos įmonės, turinčios savo filialus pagrindiniuose šalies miestuose.
Kuo ilgesniam laikui nuomositės, tuo pigiau mokėsite. „Jei norite mašinos nuomai išleisti kuo mažiau pinigų, vertėtų pasiieškoti informacijos vietiniuose laikraščiuose, kur rasite privačių, nedidelių firmų skelbimų. Jie pasiūlys gerą kainą, ir dar įmanoma nusiderėti, bet mašiną turėsite grąžinti ten, iš kur paėmėte.“
 
Vilma išsinuomojo geros būklės „Nissan“ markės automobilį (1998 metų) ir sumokėjo 100 Naujosios Zelandijos dolerių (apie 197 Lt) už visą savaitę. Į kainą įėjo ir draudimas. „Pinigus sumokėjau pasiimdama mašiną, ir jokio užstato nereikėjo. O kai grąžinau automobilį, buvo savaitgalis, įmonė nedirbo, tad mašiną palikau kieme, o raktelius įmečiau į pašto dėžutę.
Beje, ten benzinas kainuoja 3,51 Lt, o dyzelinas – 2,27 Lt už litrą.“
 
Nakčiai – ausų kamštukai
 
Išsinuomoti kambarį taip pat galima už padorią kainą. Vilma apsistodavo mažuose viešbutukuose, kuriuose lova vienai nakčiai kainuodavo nuo 35 iki 63 Lt. Tiesa, tame pačiame kambaryje būdavo nuo kelių iki keliasdešimties lovų. „Labai pravertė ausų kamštukai“, – šypsosi lietuvaitė.
 
Vasarą nuomos kainos šokteli kelis kartus. Ne sezono metu nakvynė vidutinio lygio viešbučiuose kainuoja 100–350 Lt už naktį. Visi viešbutukai turi virtuves, tad galima nemažai sutaupyti, pačiam gaminantis maistą. „Keliaujant po šalį du mėnesius tai yra didelis privalumas, nes gamintis valgį žymiai pigiau nei vakarieniauti kavinėse.
 
Vasarą ar per didesnes šventes kambarius būtina užsisakyti iš anksto. Kartą Velingtone aš irgi neradau kur nakvoti, mat tą dieną vyko svarbios varžybos, ir viskas buvo užimta. Teko sugrįžti apie 60 kilometrų atgal, nes laisvų kambarių nepavyko rasti ir gretimuose miesteliuose.
 
Naujoji Zelandija – brangi šalis. Pavyzdžiui, duona kainuoja apie 6 Lt, puodelis kapucino kavos – 6–9 Lt, taurė vyno kavinėje – 18 Lt. Ten, kaip ir Lietuvoje, derėtis galima tik turguose, o visur kitur kainos yra nustatytos.“
 
 
Faktai
 
Naujoji Zelandija – salų valstybė Ramiajame vandenyne.
Ji yra nutolusi apie 2000 km į pietryčius nuo Australijos.
Sostinė – Velingtonas.
Valstybinės kalbos – maorių ir anglų.
Valiuta – Naujosios Zelandijos doleris.
Didžiausi miestai Šiaurinėje saloje: Velingtonas, Oklendas, Hamiltonas; Pietinėje saloje: Christchurchas, Danidinas.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai