Evelina Uždavinytė   |   2010-06-17

Indijos vandenyno perlas

  
Indijos vandenyno perlas

Čia traukia įsimylėjėliai, jaunavedžiai, „laukinio“ turizmo gerbėjai ir nuotykių ieškotojai. Balis vadinamas įvairiausiais vardais – tūkstančio dievų, tūkstančio šventyklų, meilės sala arba tiesiog Indijos vandenyno perlu.

ent="text/html; charset=utf-8" http-equiv="Content-Type">


Didžiausioje pasaulio musulmoniškoje valstybėje Indonezijoje tai vienintelė salelė, kurioje išpažįstamas induizmas ir budizmas. Atrodo, kad Balio nepalietė nei islamiškoji kultūra, nei tris šimtmečius trukęs olandų viešpatavimas, nei turizmo bumas, prasidėjęs čia septintajame dešimtmetyje. Vietos gyventojai čia paklūsta senosioms tradicijoms: baliečių būstuose būtinai yra įrengta šventykla ir saugomos urnos su artimųjų palaikais. Viskas čia puošnu: šventės, laidojimo apeigos, verslas ir gyvenimo būdas.

 

Auksarankiai menininkai

Balio sala primena didelę menininkų dirbtuvę. Atrodo, kad didžioji dalis salos gyventojų drožia, gamina originalius baldus, pina, audžia, įmantriausiais batikos raštais margina drabužius arba kuria akmens skulptūras. Balio kaukės ir stabai garsėja visame pasaulyje, juos turistai mielai perka lauktuvėms.

 

Balio kultūros sostine laikomas Ubuda miestelis. Čia daug šventyklų, galerijų, jaukių restoranėlių. Miestą galima apžiūrėti, nusipirkus vienos dienos kelionę dviračiais. Puiki proga pamatyti ryžių laukus, vietinius kaimus, kuriuose auginama ir gaminama kava, kakava, vanilė, cinamonas. Čia galima visko paragauti!

 

Būnant Ubude verta aplankyti ir Alas Kedaton giraitę su jos saugotojomis balietiškomis makakomis, kurių čia gyvena apie 400. Jos smalsiai nužiūrinėja turistus, o drąsesnės nesigėdija ir kąsnio paprašyti.

Pramogos ar tingus poilsis?
Seniausias Balio salos kurortas – Kuta. Įspūdingos vandenyno bangos čia privilioja banglenčių sporto aistruolius. Daugiau 10 km palei vandenyną nusidriekusiame kurorte yra daugybė viešbučių, suvenyrų parduotuvių, kavinių, o gyvenimas čia verda iki paryčių.
Tad jei tikitės ramaus poilsio, Kuta jums netiks. Tai – triukšmingas kurortas, į kurį jaunimėlis atvyksta pašėlti. Čia suvažiuoja daug australų, kurie nuo ankstyvo ryto siurbčioja alų ir kokteilius, dieną praleidžia ant banglentės, o vakarais pratęsia linksmybes kavinėse ar paplūdimiuose. 

 

Kur kas ramesnis kurortas – Sanuras. Puikūs šviesaus smėlio paplūdimiai, rami vandenyno pakrantė, nusėta viešbučių. Būtent čia įsikūrę dauguma turtingų Balio salos gyventojų.

 

Itin prabangus Balio kurortas – Nusa Dua. Tačiau išėjus iš išpuoselėtų viešbučių daugiau nelabai yra ką veikti. Turistai ir nesivargina net kojos niekur kitur kelti, nes Nusa Dua viešbučiai – tarsi atskiros salos, siūlančios įvairiausių pramogų, puikų maistą, masažus ir SPA procedūras.

 

Balio pajūrio miestas Jimbaranas garsėja nesuskaičiuojama daugybe jūros gėrybių restoranų, kurie duris atveria tik vakarienės metu. Galite mėgautis įmantriais patiekalais ir stebėti, kaip tingiai į Indijos vandenyną leidžiasi saulė, nes prasidėjus atoslūgiui, staliukai išnešami tiesiog ant smėlio...

 

Daugelis turistų Jimbarane užsuka į vietinį žuvies turgų, kuriame galima nusipirkti šviežių jūros gėrybių. Jas čia pat ir iškeps.

 

Balio šventyklos

Saloje jų tiek daug, kad visų aplankyti turbūt net neįmanoma. Viena įspūdingiausių – Pura Tirta Empul šventykla. Tai savotiški vandens rūmai. Šventyklos baseine trykšta 15 versmių, besiveržiančių iš drakonų nasrų. Vietiniai čia meldžiasi pakišdami galvą po kiekviena iš jų – tikima, kad vanduo turi magiškos galios. Panašias apeigas atlieka ir turistai, kurie mielai murkdosi drakoniškose srovėse, svajodami apie geresnę sveikatą ar svajonių išsipildymą.

 

Dar kelios šventyklos, kurias verta aplankyti Balyje:

 

Pagrindinė Besakiho šventykla, įsikūrusi Agungo kalno papėdėje.

 

Karališkoji Taman Ayuno šventykla, stovinti tvenkinio viduryje.

 

Ant uolos jūroje pastatyta Tanah Loto šventykla.

 

Mistiška Ulun Danu šventykla, pusiau panirusi Bratano ežere.

 

XV a. raižiniais išpuošta Pura Beji šventykla Kintamani miestelyje.

 

Dieviška salų ramybė

Jei Balyje pabodo, galite leistis apžiūrėti trijų Gili salų – Trawangano, Meno ir Airo. Iki ten nugabens keltai, plaukiantys iš Padangbay. Kelionė greituoju keltu trunka apie valandą, o lėtuoju – net 9 valandas. Tad daugelis sutinka mokėti apie 40 dolerių (žinoma, galima derėtis) už greitesnį būdą pasiekti salas. 

 

Visos trys Gili salos puikiai tinka tingioms atostogoms, kai galite degintis, maudytis, vakaroti paplūdimiuose su naujais pažįstamais. Trawangano saloje nakvynė namelyje su kondicionieriumi kainuoja 15–30 dolerių, priklausomai nuo vietos. Sezono metu būstą surasti gana sunku, tad kai kurie poilsiautojai miega tiesiog paplūdimiuose.

 

Meno vietiniai vadina medaus mėnesio sala. Čia nėra triukšmingų barų, burzgiančių mašinų ir motorolerių, tik nuostabi gamtos idilė, kuria taip noriai mėgaujasi įsimylėjėliai. Salą pėsčiomis galima apeiti per valandą.

 

Nusipirkę vienos dienos kelionę aplik visas tris Gillio salas, turėsite galimybę ir panardyti.

 

Ypatinga ceremonija

Iš viso pasaulio į Balį atvažiuoja poros, norinčios egzotiškoje aplinkoje ištarti vienas kitam lemtingąjį „taip“. Nusivilti neteks, nes vietiniai gyventojai pasiryžę įvykdyti kiekvieną būsimų jaunavedžių norą. Norite tradicinių balietiškų drabužių? Prašom! Ceremonijos Deimanto koplyčioje? Jokių problemų!

 

Kaina priklauso nuo viešbučio ir pasirinktų paslaugų. Pavyzdžiui, už 2,5 tūkst. dolerių jums pasiūlys sutvarkyti visus santuokos dokumentus, papuoš santuokos vietą, dar gausite butelį putojančio vyno ir vestuvinį tortą, gėles nuotakai ir jaunikiui, romantišką muziką, konfeti lietų po ceremonijos, fotografo paslaugas ir albumą su 50 nuotraukų bei specialią dovanėlę.

 

Drabužių nuoma, šukuosena, filmavimas bus pasiūlyti už papildomą kainą.

 

Po santuokos jūsų lauks romantiškas kambarys viešbutyje arba atskiras namelis, specialiai skirtas jaunavedžiams.

 

Verta žinoti

Jei sugalvosite Balyje susituokti, daugiau informacijos rasite http://baliweddings.com.

 

Skrydis vasarą į Balio Denpasaros oro uostą iš Londono Heathrow oro uosto kainuoja apie 800 svarų. Pigesnių skrydžių galite ieškoti www.skyscanner.com.

 

Ką veikti Balyje?

Masažas. Beveik kiekviename viešbutyje yra masažo nameliai, kuriuose už gana nedidelę kainą siūlomi keli masažų tipai. Jei bus naudojamas kokoso aliejus, mokėsite daugiau.


Kelionės su vairuotoju. Patogiausia po salą keliauti automobiliais. Tačiau patiems vairuoti nepatartina, nes čia eismas vyksta kaire puse, o ir susigaudyti gatvių ir kelių labirinte, kai tiek mažai kelio ženklų ir rodyklių, labai sunku. Patogiausia išsinuomoti mašiną su vairuotoju.


Iškyla katamaranu. Verta vieną dieną skirti kruizui katamaranu į nedidelę Lembongano salelę vandenyne. Denyje galima užkandžiauti, žiūrėti vaizdajuostes apie Indonezijos salas, šokti, mėgautis saule ir dairytis aplinkui. Nuplaukus į salą galima panardyti. Lembongano sala garsėja tuo, kad čia auginami jūros dumbliai.

 

Ritualiniai šokiai. Šventės su šokiais ir šventyklų ceremonijomis saloje vyksta kiekvieną dieną. Ritualiniai Balio šokiai – tarsi ištisas spektaklis, kuriame kartais būna daugiau nei šimtas dalyvių.

 

Baturo ugnikalnis. Baturas – tai antras didžiausias veikiantis ugnikalnis Balio saloje (aukštis – 1717 m). Kelionė aukštyn ir žemyn – apie 10 km pėsčiomis.

 

Verta aplankyti

 

Senąją Balio sostinę Singarają.

 

Tabanano regione esantį Jatiluwiho aukštikalnių kurortą, įsikūrusį 700 m aukštyje virš jūros lygio.

 

Kusamba vietovę, kurioje yra šventa šikšnosparnių ola Goa Lawa.

 

Įmantriai dekoruotą Teisingumo rūmų paviljoną Kerta Gosa. 

 

Goa Gajah – „dramblių urvą“, skirtą deivei Ganešai.

 

Maso ir Celuko kaimelius, garsėjančius medžio dirbiniais bei juvelyriška.

 

  

Komentarai

Naujausi straipsniai