Goda Jakubauskaitė   |   2010-08-06

Į kelionę – su pirkinių sąrašu

  
Į kelionę – su pirkinių sąrašu Kaip atsispirti nereikalingų pirkinių vilionėms?

Ar tikrai reikėjo įsigyti dar vieną vasarinių batelių porą? O nauja suknelė? Tokie klausimai dažnai neduoda ramybės grįžus iš atostogų užsienyje. Kaip atsispirti pirkinių vilionėms?

Dailiosios lyties atstovės dievina parduotuves. Viena moteris negali ramiai praeiti pro batų parduotuvę, kita, vitrinoje pamačiusi gražią suknelę, tuoj pat turi ją įsigyti, trečia nuo ryto iki vakaro gali vaikščioti kosmetikos ir parfumerijos buteliukų karalystėje.
Jeigu Lietuvoje akis jau įpratusi prie parduotuvių vitrinų, tai užsienyje jos tiesiog apsuka galvą. O kur dar noras atsipalaiduoti – juk atostogos!
 
Užsukti į parduotuves vilioja ir nuolaidos. Kuri moteris atsispirs pagundai įsigyti batelius už pusę kainos? Ir visai nesvarbu, kad jų nelabai reikia...
 
Lieknina ir piniginę
 
Nustatyta, kad pirkimo terapija yra veiksmingas būdas pakelti nuotaiką, prasiblaškyti ir netgi... pagražinti figūrą. Per tris apsipirkimo valandas sudeginama apie 495 kcal.
Taip, tokios psichologų ir medikų išvados (juk jie pataria kuo daugiau judėti!) nuteikia gan optimistiškai. Tačiau prieš leidžiantis apsipirkti verta prisiminti, kad daug vaikščiojant po parduotuves proporcingai lieknėja ne tik jūsų figūra, bet ir... piniginė.
 
Todėl finansų specialistai planuojantiems atostogas siūlo sudaryti ne tik pramogų, bet ir pirkinių biudžetą. Mat būtent neplanuoti bateliai, suknelės, kosmetika, papuošalai ir kiti malonūs niekučiai gali gerokai padidinti atostogoms skirtą pinigų sumą. 
 
Nuolaidos susuka galvą
 
Pasak SEB banko Šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės, dažnai žmonės apsigauna įsigydami daiktų su nuolaida.
 
„Jie galvoja: „Štai kiek sutaupiau“ ir pamiršta, kiek „taupydami“ išleido. Reikia pirkti tik tai, ko reikia“, – pataria ji.
Su nuolaida tikslinga pirkti tik tokią prekę, kurios iš tiesų laukėme ir planavome ją įsigyti. Be to, tada tikrai žinosime, ar tai nuolaida, ar tik kai kurių prekybininkų mėgstamos manipuliacijos – kai prekė staiga pabrangsta, o paskui jai pritaikoma dosni nuolaida. Beje, užsienio šalyse prekybininkai už tokią saviveiklą gali būti baudžiami.
 
„Apsipirkimas yra darbas, o ne pramoga. Tad jeigu nėra poreikio ar būtinybės įsigyti prekę ar paslaugą, nėra ko iš viso į parduotuvę eiti. Bet kokios prekės ar paslaugos įsigijimas turi būti padiktuotas poreikio, o ne emocijos. Jei prekės ar paslaugos nepirktumėte be nuolaidų, greičiausiai, jums jos nelabai reikia“, – teigia Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje Odeta Bložienė.
 
Į parduotuvę – su sąrašu
 
Finansų specialistai vieningai sutaria, kad prieš einant apsipirkti, būtina iš anksto nuspręsti, kiek pinigų išleisite.
 
„Kas negali susivaldyti, verčiau į išpardavimą tesineša tik tiek pinigų, kiek iš anksto yra numatę išleisti. Tada lengviau prisiminti, kad norai – begaliniai, o galimybės – ribotos“, – sako J. Varanauskienė.
Kaip susiplanuoti pirkinių biudžetą? SEB banko Šeimos finansų ekspertė J. Varanauskienė siūlo du būdus. Pirmas – „Top down“. Turiu pinigų sumą ir ją dėlioju pagal norimus įsigyti daiktus. Pirmiausia – pirmo būtinumo prekės, paskui – kiti svarbūs pirkiniai, o kas lieka – ne tokiems būtiniems daiktams.
 
Antras būdas – „Bottom up“. Susirašome viską, ką norime nusipirkti, kiek tai kainuoja, ir tada deriname su turima pinigų suma. Pagal prioritetus braukome ne tokius svarbius pirkinius tol, kol telpame į turimą pinigų sumą.
 
Be to, siūloma „užmesti“ dar 5–10 proc. prie prekių kainų, kad paskui neviršytume nustatyto pinigų limito. 
 
Kompromisas su savimi
 
Kuo daugiau laiko praleidžiate parduotuvėje, tuo pirkinių krepšelis bus pilnesnis, ir nebūtinai išties reikalingų prekių. Žinoma, kartu išleisite ir daugiau pinigų.
„Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje O. Bložienė pataria be reikalo neslampinėti parduotuvėse, o eiti apsipirkti turint konkretų tikslą. Jeigu sunkiai susivaldote pamatę gražų daiktą, prieš keldami koją į parduotuvę turėtumėte susidaryti prekių sąrašą ir susitarti su savimi, kad nepirksite nieko, ko nėra tame sąraše.
 
Jei už pirkinius atsiskaitote banko kortele, galite turėti atskirą kortelę pirkiniams. Į su ja susietą banko sąskaitą kas mėnesį perveskite numatytą sumą“, – patarimus dalija O. Bložienė. Ji siūlo prieš perkant brangesnį daiktą visada laikytis vadinamosios paros taisyklės. Jeigu praėjus 24 valandoms vis dar manysite, kad to daikto reikia, tuomet galite jį pirkti. Neretai emocijoms atslūgus pamirštame, kad to daikto taip reikėjo...
 
Spintos revizija
 
Ne be reikalo sakoma, kad bet koks apsipirkimas turėtų prasidėti dar namuose. Todėl kraunantis atostogų lagaminą ne pro šalį būtų padaryti spintos reviziją, – tuomet lankantis užsienio šalių parduotuvėse bus lengviau atsispirti pagundai įsigyti nereikalingų daiktų.
 
„Turimų daiktų inventorizacija yra sveikintina bet kokiu ekonominiu laikotarpiu. Raginčiau neskubėti pirkti. Pirmiausia peržiūrėkite, ką turite. Ar tikrai būtina kažką įsigyti? Taip pat vertėtų nepatingėti paieškoti alternatyvų: pasikeisti, pasiskolinti, rasti nemokamų ar bent jau pigesnių, bet ne prastesnių variantų“, – ragina O. Bložienė.
 
SEB banko Šeimos finansų ekspertė J. Varanauskienė siūlo pasidomėti pasaulyje vis labiau populiarėjančia tendencija – „swaping“ vietoj „shopping“.
 
„Tokiu būdu vieni parduoda nereikalingus daiktus, neapgalvotus pirkinius ir už gautus pinigus perka naujų. Kiti, jau pirkdami daiktą, iš karto apskaičiuoja, kiek pinigų galės už jį atgauti pardavę po mėnesio ar kelių“, – taupymo idėjų siūlo J. Varanauskienė. 
 
Už taupumą – dovanos 
 
Vis dėlto taupymas dėl taupymo tik nedaugeliui yra azartas. Todėl jeigu taupėte ištisus metus, atostogos gali būti kaip tik tas metas, kai galite pasilepinti.
 
Finansų specialistų pasiteiravome, kaip „neskausmingai“ susitaupyti pinigų atostogų malonumams?
 
„Teko matyti rekomendacijų, kad tokiam savęs palepinimui rekomenduojama skirti 5 proc. gaunamų pajamų. Manau, galima skirti kiek nori, tačiau reikia tai nutarti iš anksto – vengti spontaniškų sprendimų“, – sako J. Varanauskienė.
 
Pasak jos, galima kas mėnesį atidėti, pavyzdžiui, po penkiasdešimt litų ir taip sukaupti pinigų malonumams. Tada ir paskutinę minutę galima nuspręsti, ar juos išleisti masažui, ar vakarienei, ar kosmetikai. Kitas būdas – numatyti, ko tiksliai nori (savaitgalio iškylos, kelionės ar pan.) ir tada tikslingai kiekvieną mėnesį atidėti reikiamą sumą pinigų. 
 
„Palepinti save galima ir iš to, ką pavyko sutaupyti neplanuotai“, – šypsosi SEB banko Šeimos finansų ekspertė. 
 
Galima sutaupyti maisto sąskaita
 
 
„Siekis sutaupyti, efektyviai paskirstyti pajamas turėtų būti paremtas racionaliais sprendimais. Laisvalaikiui ar pramogoms skiriamų pajamų dalį vertėtų nustatyti atsižvelgiant į pajamas. Galiu pasufleruoti, jog didžiausias rezervas sutaupyti glūdi išlaidų maistui kategorijoje“, – atvirauja O. Bložienė.
 
Žvaigždžių silpnybės
 
Serialo „Seksas ir miestas“ žvaigždė jaučia silpnybę aukštakulniams. Nors moteris jų turi daugiau nei šimtą porų, parduotuvės vitrinoje pamačiusi įspūdingus batelius negali atsispirti pagundai juos įsigyti.
 
Nors fotografams aktorė dažnai pozuoja atvirais ir seksualiais drabužiais, tačiau jos silpnybė – megztiniai. Žvaigždė prisipažįsta, kad jai šių drabužių niekada nebūna per daug.
 
Mados auka neretai vadinama garsenybė – tikrų tikriausia stiliaus ikona. Jai niekada nenusibosta vaikščioti po parduotuves. Jeigu Victoria Beckham įsigyja naują drabužį, būtinai nusipirks ir prie jo tinkančią rankinę bei batelius. Juk turi viskas derėti!
 
Nors pop princesė yra ištikima sportinio stiliaus gerbėja, parduotuvėse ji neatsispiria seksualiems drabužiams, apatiniams, kvepalams, kosmetikai. Viena iš žvaigždės silpnybių – skrybėlaitės.
 
 
Kur apsipirkti?
 
Londonas, Jungtinė Karalystė
Oxfordo gatvėje daug garsių parduotuvių, o kainos tikrai įkandamos.
 
Dublinas, Airija
Dubliniečiai ir miesto svečiai mėgsta apsipirkti Graftono gatvėje įsikūrusiose parduotuvėse.
 
Milanas, Italija
Milano centrinėje Via Monte Napoleone gatvėje rikiuojasi brangios garsiausių modeliuotojų parduotuvės.
 
Madridas, Ispanija
„Scooter“ – čia gausu žinomų prekės ženklų.
 
Paryžius, Prancūzija
„Merci“ – didžiulė, pusantro tūkstančio kvadratinių metrų ploto parduotuvė. Akys raibsta nuo grožybių.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai