Goda Jakubauskaitė   |   2010-07-01

Didelių kontrastų miestas

  
Didelių kontrastų miestas

Nuo prabangių „Mercedes“ ar BMW iki senučiukų „Žigulių“. Nuo prašmatniais drabužiais tviskančių „Prada“, „Escada“, „Hugo Boss“ parduotuvių Nevos prospekte iki visai šalia įsikūrusių parduotuvių su grotomis ant langų. Tokiais kontrastais pasitinka europietiškiausias Rusijos miestas Sankt Peterburgas.

 

 
Goda Jakubauskaitė
Rengdamasi kelionei į Sankt Peterburgą ne kartą girdėjau, kad šio miesto „vizitinė kortelė“ – pakeliamieji tiltai ir baltosios naktys. Pastarosios tęsiasi apie 50 dienų – nuo gegužės pabaigos iki liepos vidurio, todėl kelionę į Sankt Peterburgą verta planuoti būtent vasarą.
 
UNESCO duomenimis, Sankt Peterburgas įtrauktas į turistams patraukliausių pasaulio miestų dešimtuką.
 
Keitėsi miesto pavadinimas 
 
Labiausiai europietiško Rusijos miesto vardą Sankt Peterburgas gavo nuo pat įkūrimo: 1703 metais pradėjęs jį statyti caras Petras I užtikrino šalies prieigą prie Baltijos jūros, ir miestas tapo savotišku Rusijos „langu į Europą“. Be to, Sankt Peterburgą kūrė ne tik rusų architektai, bet ir kviestiniai architektai iš Italijos, Prancūzijos, kitų Europos miestų. Tai jam suteikė išskirtinės dvasios, o peterburgiečiai nuo kituose Rusijos miestuose gyvenančių žmonių visada skyrėsi laisvesniu mąstymu, labiau europietišku požiūriu.
 
Įdomu tai, kad antras pagal dydį Rusijos ir ketvirtas pagal dydį Europos miestas turėjo keletą pavadinimų: 1991-aisiais gyventojai referendumu susigrąžino istorinį jo pavadinimą – Sankt Peterburgas. 19241991 metais jis buvo Leningradas, 1914–1924 metais – Petrogradas.
Dar ir dabar ankstesnių kartų lietuviai Sankt Peterburgą dažnai pavadina Leningradu. Tai liudija, kad šis miestas savo grožiu ir kultūra viliojo apsilankyti ir prieš keletą dešimtmečių, vilioja tai padaryti ir dabar.
 
Vietiniams gyventojams – pigiau
 
Su niekuo nepalyginamą Sankt Peterburgo grožį įamžino dailininkai ir apdainavo poetai. Per keturis milijonus gyventojų turinčiame mieste tikrai yra kur pasižvalgyti, vertų aplankyti objektų sąrašas – iš tiesų ilgas.
 
Istorinis miesto simbolis ir seniausias statinys – Petropavlovsko tvirtovė. Jos sobore palaidoti visi Rusijos carai: pradedant Petru Didžiuoju ir baigiant paskutiniaisiais Romanovų dinastijos atstovais.
 
Norint apsilankyti čia, kaip ir daugelyje kitų vietų, geriausia apsimesti, kad esate rusai: už bilietą į Petropavlovsko tvirtovę sumokėjau 200 rublių (18 litų), o jeigu būtų pastebėję, kad esu turistė, bilietas man būtų atsiėjęs maždaug trečdaliu brangiau.
 
 
Yra kur akis paganyti
Mieste daug XVIIIXIX amžiaus architektūros ansamblių: Petropavlovsko tvirtovės kompleksas, Rūmų aikštė su Žiemos rūmais ir Aleksandro kolona, Dekabristų aikštė su paminklu Petrui I ir Izaoko soboru, Nevos prospekto ansamblis, Kazanės soboras, Ostrovskio aikštė su Akademiniu dramos teatru ir Rusijos nacionaline biblioteka, Menų aikštė su Rusijos muziejumi, Marso lauku, Vasaros sodu ir Inžinierių pilimi.
 
Sankt Peterburge yra Rusijos Mokslų akademijos centras, čia daug mokslo institutų, aukštųjų mokyklų, galima suskaičiuoti apie šešiolika profesionalių teatrų, per keturiasdešimt muziejų.
 
Architektūros, meno šedevrai verčia žavėtis šiuo miestu. Iš visų Rusijos miestų Sankt Peterburgas visada buvo arčiausiai Europos – tiek dvasine, tiek kultūrine prasme.
 
Kabina prezidento paveikslą
 
Tačiau negali nepastebėti, kad Sankt Peterburgas – tai ir didelių kontrastų miestas. Gatvėmis rieda prabangūs naujutėlaičiai „Mercedes“, BMW, „Audi“ ir senučiukai „Žiguliai“. Įspūdinga architektūra bei puošnumu pribloškiantis senamiestis – ir nykūs miegamieji rajonai. Prašmatniai įrengti butai miesto centre ir standartiniai daugiabučių butai, kurie ne tik vienodo išplanavimo, bet dažnai pamatysi ir tokiais pat tapetais išklijuotas sienas, vienodas duris ar baldus.
Sankt Peterburge labai populiaru namuose pasikabinti prezidento paveikslą. Teko girdėti, kad nemažai rusų dar nenukabino buvusio prezidento Vladimiro Putino paveikslo, tačiau prekybos centruose jau galima įsigyti dabartinio prezidento Dmitrijaus Medvedevo paveikslą. Ir kainuoja jis visai nebrangiai – 335 rublius (apie 29 litus).
 
Vienos paveikslą perkančios moters pasiteiravau, kam namuose reikia kabinti prezidento paveikslą? O ji nustebusi sako: „Taigi toks gražus vyras, mūsų prezidentas.“
 
Nedomina sendaikčiai
 
Pastaraisiais metais nemažai peterburgiečių persitvarko savo būstus: deda plastikinius langus, šarvuotas duris, daro remontą pagal naujausias madas.
 
Jeigu dažnas lietuvis suka galvą, kaip originaliau įsirengti savo namus, tai Sankt Peterburge dėl to niekas nesuka galvos: jeigu prekybos centre parduodami tam tikros rūšies virtuvės komplektai, vienodus gali nusipirkti nors ir visa giminė. Kainos panašios kaip Lietuvoje: virtuvės baldų komplektą be integruotos buitinės technikos gali nusipirkti ir už 17 tūkst. rublių (1,5 tūkst. litų), ir už 28 tūkst. rublių (2,5 tūkst. litų).
 
Sankt Peterburge visiškai nepopuliarūs sendaikčių turgūs. Net keletą kartų klausiau, kur galėčiau įsigyti senovinių rusiškų daiktų, mielų niekučių, antikvarinių daiktų sau ar savo namams, tačiau peterburgiečiai tik gūžčiojo pečiais: tokių daiktų siūlė dairytis nebent metro stotyse, kur įvairias senienas parduoda benamiai.
 
Lauktuvės – brangus malonumas
 
Kai viešnagė Sankt Peterburge ėjo į pabaigą, nutariau pasižvalgyti, ką nusipirkti atminimui ir parvežti lauktuvių.
 
 
Tačiau, pasirodo, rasti tradicinę matriošką ne taip paprasta. Daugelis jų barbių veidais, o keliose vietose netgi teko matyti matrioškų su vis dar labai populiaraus buvusio Rusijos prezidento Vladimiro Putino arba dabartinio prezidento Dmitrijaus Medvedevo atvaizdu. 
 
Kiek sumokėsite už rusišką matriošką, priklauso nuo jų skaičiaus – gali būti ir penkios, ir dvidešimt penkios. Kainą lemia ir tai, ar matrioška yra rankų darbo, ar gausiai ji dekoruota.
Beje, nustebau sužinojusi, kad į Rusiją, taip pat ir Sankt Peterburgą, atkeliauja nemažai Kinijoje pagamintų matrioškų. Dažnas rusas, vos paėmęs ją į rankas, pasakys, ar ji rankų darbo, ar ne. 
Už rankų darbo matriošką teks gana plačiai atverti piniginę – jos kaina gali siekti ir 77 tūkstančius rublių (6,9 tūkst. litų).
Aš prisiminimui įsigijau nedidelę penkių vienetų tradicinę matriošką Ermitažo aikštėje, sumokėjau 250 rublių (apie 23 litus).
 
 
Sankt Peterburgas: skaičiai ir faktai
 
Antras pagal dydį Rusijos miestas.
 
Sankt Peterburgas yra Nevos upės žiotyse, jis įsikūręs 42 salose.
 
Įkūrimo data – 1703 m. gegužės 27 d.
 
Gyventojų skaičius – 4 581 854.
 
Plotas 606 kv. km.
 
Valiuta – rublis (100 rublių – 9,0088 lito).  
 
 
Vilioja baltosios naktys
 
Baltosios naktys – tai šiaurinių kraštų privilegija. Stojus baltosioms naktims dangus nesutemsta ir naktį būna šviesu beveik kaip dieną.
Teigiama, kad ilgiausios dienos būna birželio 21–23 dienomis. Tuomet dienos metas trunka beveik 19 valandų, o saulė pradeda leistis po vidurnakčio.
Pasižiūrėti šio nepaprasto reginio į Sankt Peterburgą kasmet suplaukia milijonai turistų.
 
 
Gyvenimas – tiltų ritmu  
 
Sankt Peterburge priskaičiuojama per 400 tiltų. Nuo balandžio iki lapkričio maždaug dvidešimt tiltų per Didžiąją Nevą kiekvieną naktį pakeliami. 
Pirmasis tiltas pakeliamas 1.35 val. ryto, o po to vienas po kito maždaug keliolikos minučių skirtumu kyla kiti tiltai. Jie nuleidžiami apie 5 valandą ryto.
Turistams tai įdomi atrakcija, jie specialiai išsiruošia pažiūrėti, kaip pakeliami tiltai, tuo tarpu peterburgiečiai priversti nuolat žvilgčioti į laikrodį – jeigu nesuspės pervažiuoti tilto iki jam pakylant, turės laukti ryto.
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai