tiesa.com   |   2015-04-19

Iš kur visa tai? (II)

  
Iš kur visa tai? (II) Dėl pirmųjų televizorių Tarybų sąjungoje žmonės ėjo iš proto.

Gyvendami savo įprastoje aplinkoje ir naudodamiesi daugybe buities patogumų net nesusimąstome, kokį netrumpą kelią daugelis daiktų yra ėję iki mūsų…

 Mikrobangų krosnelė
Eksperimentai su aukšto dažnio elektromagnetinėmis bangomis pradėti dar 1934 metais. Pirmoji šioje srityje buvo šiuo metu didžiausia pasaulyje kontroliuojamo skrydžio karinių raketų ir penkta pagal dydį pasaulyje ginkluotės gamintoja amerikiečių kompanija „Raytheon“. Kompanijoje dirbantis savamokslis inžinierius Percy Spenceris, 1945 metais eksperimentuodamas su aukšto dažnio radaru, atsitiktinai pastebėjo, kad jo švarko kišenėje ištirpo šokolado plytelė – taip buvo atrastos mikrobangos. Pirmąją pasaulyje mikrobangų krosnelę „Raytheon“ pagamino 1947 metais, nors tiksliau ją būtų vadinti „krosnimi“ – ji siekė beveik dviejų metrų aukštį ir svėrė 340 kilogramų. Tokia ji buvo instaliuota JAV krovininiame laive „Savannah“, kur, beje, stovi lig šiol. Dabartinę mikrobangų krosnelės formą ir dureles „Raytheon“ sukūrė 1967 metais. Pagalvok apie tai kitą kartą, kai šildysi savo Kijevo kotletą...
 
 
Šaldytuvas
 
Senovėje žmonės šaldydavo savo maisto atsargas ledais arba vandenyje. Arba užkasdami į žemę ir ant tos vietos šlapindamiesi, kaip tai darė islandai iki atsirandant elektrai.
Kondensacijos principą, naudojamą dabartiniuose šaldytuvuose, XI amžiuje išrado arabų mokslininkas ibn Sina, mums pažįstamas kaip Avicena. Tiesa, savo sukurtą principą jis naudojo aromatui, o ne šalčiui stiprinti. Europa arabams atsakė tik po septynių šimtų metų, kai škotų mokslininkas Williamas Cullenas Glazgou universitete 1748 metais pademonstravo pirmąjį dabartinio šaldytuvo prototipą. Toks šaldytuvas, kokį mes jį matome šiandien, buvo sukurtas 1916 metais Amerikoje. Atsiradus freonui, 1930 metais šaldytuvų gamyba paspartėjo, jie paplito po visą pasaulį. 1940 metais šaldytuvai imti jungti su šaldikliu, taigi nuo to laiko iki šiol šaldytuvas iš esmės tebėra tokia pat dvejų durų dėžė.
 
Srudintuvė
 
Pirmuosius skrudintus sumuštinius pradėjo gaminti prancūzų kareiviai XIX amžiaus pradžioje – jie paprasčiausiai palaikydavo virš atviro laužo ant peilio pamautas duonos riekes. 1905 metais Amerikos airis Connoras Neesonas užpatentavo dabartinės elektrinės skrudintuvės principą. Skrudintuvė, paskrudinanti abi riekės pusės, atsirado 1913 metais (netrukus jos išradėjai vyras ir žmona Coepmanai sukūrė ir elektrinę plytelę), o skrudintuvė, išmetanti į viršų paskrudintas riekeles, buvo sukurta 1919 metais. Viskas Amerikoje, be abejo.

 
Televizorius
Pirmąjį pasaulyje veikiantį televizorių pagamino škotų išradėjas John Logie Bairdas 1926 metais. 1928 metais televizoriai buvo pradėti pardavinėti Anglijoje, JAV ir, beje, Tarybų Sąjungoje. Pasaulis dėl jų ėjo iš proto – per penkerius metus buvo parduota apie tūkstantį televizorių.

 
Indaplovė
 
1850 metais amerikietis Joelis Houghtonas užpatentavo medinę dėžę su ranka sukamu ratu, kuris purškė vandenį ant joje sukrautų indų. Taip gimė dabartinių indaplovių prosenelė!
 
 
Šiukšlių smulkintuvas
1927 metais amerikiečių architektas ir išradėjas Johnas W. Hammesas savo žmonai namų šeimininkei gimtadienio proga padovanojo savo sukurtą naują žaislą – šiukšlių smulkintuvą. Abu netruko suvokti šio išradimo svarbą, spėriai įkūrė įmonę ir netruko susižerti gražaus pinigo.
 
 
Virtuvės kriauklė
 
Ligi XIX amžiaus pabaigos žmonės plovė indus ir savo kūnus dubenyse arba vandens telkiniuose, kol Prancūzijoje buvo sukurta pirmoji kriauklė su čiaupu, visa pagaminta iš vario. 1960 metais virtuvinės kriauklės įgijo tokią formą, kokią mes tebematome ir šiandien, ir buvo pradėtos gaminti iš nerūdijančio plieno.
 
 
Stalinė lempa
 
XVII amžiaus pabaigoje Paryžiaus gatvėse atsirado stulpai su aliejinėmis lempomis, apsaugotomis gaubtais. Šis išradimas netruko persikelti ir į namus. Žibalinės ir kitokios lempos su gaubtais puošė mūsų stalus iki pat 1904 metų, kol amerikiečių kompanija „Lightolier“ pirmoji pradėjo gaminti stalines elektrines lempas. Kompanija veikia lig šiol, tiesa, nuo 2007 metų priklauso kompanijai „Philips“.
 
 
Radijo imtuvas
 
Ginčai, kas pirmas išrado radijo imtuvą, nesibaigia lig šiol, todėl belieka panaudoti sakralinę sovietinės istoriografijos frazę: „1895 metais rusų mokslininkas Aleksandras Popovas pagamino pirmąjį radijo imtuvą, kurį išrado italų mokslininkas Guglielmo Marconi“. Šios dviprasmiškos frazės esmė ta, kad būtent G. Marconi pirmas pasaulyje užpatentavo radijo imtuvą, todėl juridiniu požiūriu ir gali būti laikomas „radijo imtuvo tėvu“.
 
 
Telefonas
 
Ne mažiau emocijų kelia ir telefono išradimo autorystė. „Telefono tėvu“ gali būti laikomi tiek italai Innocenzo Manzetti ar Antonio Meucci, tiek vokietis Johann Philipp Reis, tiek amerikiečiai Elisha Gray, Alexanderis Grahamas Bellas ir Thomas Edisonas, tačiau aišku viena – pirmasis telefono aparatą užpatentavo būtent Alexanderis Bellas 1876 metais. Sukamą telefono diską 1891 metais sukūrė amerikietis Almonas Brownas Strowgeris, tačiau A. Bello įkurtos kompanijos „Bell Systems“ inžinieriai išrado diską su skylutėmis pirštams, o 1941 metais tos pačios kompanijos inžinieriai sukūrė telefoną su mygtukais.
 
 
Vaizdo grotuvas
 
Pirmąjį vaizdo grotuvą 1952 metais išbandė valstybinė D. Britanijos informacijos korporacija BBC. Tiesa, tai buvo lėtas, griozdiškas ir sunkus valdyti aparatas. Po ketverių metų amerikiečių kompanija „Ampex“ sukūrė pirmąjį buitinio naudojimo vaizdo grotuvą. 1963 metais olandų korporacija „Philips“ pagamino pirmąjį tokį vaizdo grotuvą, kokį mes jį pažįstame šiandien.
 
DVD grotuvas
 
1997 metais pirmąjį DVD grotuvą pagamino ir užpatentavo olandų kompanija „Philips“.
 
 
Inovacijos, kurios nepasiteisino
 
Asmeniniai soliariumai
 
1972 metais amerikiečių namuose atsiradę asmeniniai soliariumai iš pradžių atrodė puikus Saulės pakaitalas ir greitai tapo privalomu padorių namų atributu. Malonumą sugadino mokslininkai – iš pradžių jie įrodė, kad 90 proc. susirgimo odos vėžiu atvejų yra tiesiogiai susiję su soliariumų skleidžiamais UV spinduliais, o 2010 metais pranešė, kad nuo soliariumo išsivysto tiesioginė priklausomybė – kaip nuo nikotino ar alkoholio.
 
Asbestas
 
Kiekvienas inžinierius ar statybininkas patvirtins, kad asbestas – tai neįtikėtinai patogi medžiaga statyboms – stipri, patvari, nepraleidžianti drėgmės ir t. t. Visa tai ilgai džiugino ir mus visus, kol neturintys ką veikti mokslininkai po ilgų tyrimų įrodė, kad asbesto dulkės sukelia mirtiną plaučių ligą – asbestozę. 1989 metais asbestas buvo uždraustas naudoti namų statybai Amerikoje, ir netrukus nemažai statybininkų susikrovė nemažą kapitalą jį šalindami iš amerikiečių aplinkos. Mums Sovietų Sąjungoje asbesto teikiamais malonumais teko didelė garbė pasimėgauti kiek ilgiau.
 
 
Celofanine plėvele apgaubtas nuotolinio valdymo pultelis
 
O dažnai ir pats magnetofonas – nepamirštamas kiekvienų padorių sovietinių namų vaizdas. Na, visai suprantama, kodėl mes buvome priversti tuos prietaisus taip laikyti. Gauti per didelius vargus (iš jūrininkų, pirkti už čekius ar paslaptinguosius „bonus“), saugojami ir tausojami, tie vakarietiški elektros prietaisai neabejotinai praskaidrindavo mūsų skurdžią buitį, dėl to tą malonumą norėdavosi pratęsti kuo ilgiau.
 
 
Lango išorėje kabantys maišeliai su maistu
 
Juokiasi puodas, kad katilas juodas – italai tebekabina savo džiūstančius apatinius virš gatvės, nors stebėdavosi, kodėl Sovietų Sąjungoje žmonės laiko savo maistą „už lango“. Nuovokesnis turistas galėjo lengvai suvokti – trūko šaldytuvų. Kodėl jų trūko net 1985 metais, buvo paaiškinama paprastai – „juk laimėjome tokį karą“, „šalis buvo sugriauta, tebeatstatinėjame“.
 
 
Vaizdo telefonai
 
Turėti tokį telefoną žmonija svajojo jau nuo 1910 metų. Šis nuolatinis fantastinių romanų ir filmų atributas realybe pradėjo virsti apie 1970-uosius Amerikoje. Tačiau tikrovė parodė, kad ne visoms svajonėms lemta išsipildyti. Priežasčių galime įžvelgti daug: pradedant milžiniškomis eksploatacijos sąnaudomis ir baigiant tuo, jog žmonės tiesiog nenorėjo, kad juos matytų, pavyzdžiui, nepasidažiusius ar spuoguotus. Kitus mes norime matyti, tačiau nenorime, kad jie matytų mus…
 
  

Žymos: Technologijos, išradimai,

Komentarai

Naujausi straipsniai