Tiesa.com   |   2015-07-12

Vasaros uogos pačios skaniausios!

  
Vasaros uogos pačios skaniausios!
© Flikcr.com
Vasara be uogų – ne vasara.

Vasara be uogų – ne vasara. Ir net jei neturite galimybių patys apsilankyti žemuogėmis kvepiančioje pamiškėje ar mėlynių šile, vasarą reikia pasistengti prisivalgyti kuo daugiau šviežių uogų, nes jos labai vertingos mūsų organizmui.

Žemuogės
Daugelis žmonių vertina žemuoges dėl jų ypatingo skonio ir aromato. Senovės romėnai ir graikai negailėjo pinigų šioms brangioms uogoms, nes laikė jas panacėja nuo daugelio ligų, o aukštuomenės ponios maudėsi voniose su žemuogių sultimis, kad oda būti lygi, švelni ir skaisti.
 
Miško žemuogės turi lengvai organizmo įsisavinamų cukrų – gliukozės ir fruktozės. Rūgštumo joms suteikia organinės rūgštys – citrinos, obuolių, salicilo, chinino. Ypatingą žemuogės skonių puokštę papildo ir padaro nepakartojamą dar ir eteriniai aliejai, panašų į citrinos kvapą skleidžiančios aromatinės medžiagos. Šviežios žemuogės – puikus dietinis produktas.
 
Žemuogės – be galo vertingos uogos: jose yra ne tik labai daug askorbo rūgšties (vitamino C), bet ir karoteno, vitaminų B1, B2, PP, folio rūgšties. Žemuogės turi ir nemažai kraujodaros procese dalyvaujančių mikroelementų: geležies, vario, kobalto, mangano. Žemuogės yra dar ir mineralinių druskų šaltinis – kalio, fosforo, kalcio, taip pat turi gana daug pektininių medžiagų, teigiamai veikiančių žmogaus organizmą.
 
* Širdies ir kraujagyslių sistemai. Apie žemuogių naudingumą žmogaus širdies ir kraujagyslių sistemai žinoma nuo seno. Valgydami žemuoges jūs gerinate širdies veiklą, didinate jos ištvermę ir darbingumą. Dideli šviežių žemuogių kiekiai rekomenduotini kaip gydomoji priemonė sergant hipertonija, ateroskeroze. Žemuogės padeda pašalinti iš organizmo cholesterolį.
* Virškinamajam traktui. Žemuogės gerina virškinimą ir naudojamos žarnyno veiklai normalizuoti, jos gerina apetitą. Šių uogų ląsteliena labai švelni, bet teigiamai veikia virškinimo organų motorinę ir sekrecinę funkcijas.
 
* Endokrininei ir šalinimo funkcijai. Dideli žemuogių kiekiai padeda normalizuoti skydliaukės funkciją. Žemuogės gerina inkstų veiklą. Jos naudingos esant druskų apykaitos sutrikimams, uratų diatezei, podagrai, cistitams. Šviežios žemuogės naudingos esant anemijai, blužnies veiklos ir medžiagų apykaitos sutrikimams.
 
* Organizmui stiprinti. Žemuogės – nepakeičiama organizmo stiprinimo ir ligų profilaktikos priemonė. Organizmas iš žemuogių gaus dar daugiau naudos, jei šias uogas valgysite su pienu.
 
Kontraindikacijos. Žemuogės priskiriamos prie augalinių alergenų. Jų suvalgius gali atsirasto odos niežulys, dilgėlinė ir pasireikšti kitų alerginės reakcijos požymių. Jei šių simptomų atsiranda, žemuogių vartojimą reikia nutraukti. Daugelio žmonių organizmas nepriima žemuogių nevalgius, kai skrandis tuščias, todėl rekomenduojama šviežias žemuoges valgyti su grietine, grietinėle ar pienu su cukrumi.
Pats populiariausias žemuogių deserto receptas – žemuogės su grietinėle – laikomas vienu nuostabiausių ir rafinuočiausių skanėstų pasaulyje.
 
Mėlynės
 
Mėlynių gydomąsias ir sveikatinamąsias savybes lemia jose esančios rauginės medžiagos, o skonio savybes – cukrus, citrinų, obuolių ir kitos organinės rūgštys. Mėlynėse gausu ir pektininių medžiagų, kurios padeda apsaugoti žarnyną nuo puvimo procesų, taip pat daug geležies druskų. Be to, šiose uogose esanti geležis daug geriau įsisavinama, palyginti su gydomaisiais geležies preparatais, nes mėlynių uogose yra ir askorbo rūgšties, ir kitų organizmui naudingų junginių.
 
Mėlynės mažina cukraus kiekį kraujyje, didina skrandžio sulčių rūgštingumą, gerina virškinimą, medžiagų apykaitą, gerindamos akių tinklainės aprūpinimą krauju stiprina regėjimą. Mėlynės plačiai žinomos kaip viduriavimą stabdanti priemonė esant neinfekcinės kilmės viduriavimui, ypač jos veiksmingos vaikams.
 
Didžiausias mėlynių turtas – antioksidantai. Kaip žinoma, jie suriša laisvuosius elektronus ir taip neleidžia susidaryti piktybiniams augliams veikdami organizmo ląstelių lygmeniu. Tokiu būdu mėlynės yra puiki vėžio susirgimų profilaktikos priemonė. Mėlynėse esantys antioksidantai vadinami antocianinais. Jų yra ridikuose, gervuogėse, obuoliuose, raudongūžiuose kopūstuose ir tamsiose vynuogėse. Tačiau pagal turimą antioksidantų kiekį rekordas, be jokių abejonių, priklauso mėlynėms.
Mokslininkų nuomone, atliktų bandymų rezultatai suteikia pagrindo manyti, kad daug antioksidantų turinčios mėlynės reguliuoja organizme vykstančius procesus, nes padeda optimizuoti gliukozės lygio rodiklius kraujo plazmoje ir dėl to sumažina širdies ir kraujagyslių ligų bei diabeto riziką.
 
Mėlynes ir mėlynių kisielių bei morsą rekomenduojama vartoti trombozių ir miokardo infarkto profilaktikai. Mėlynėse esanti ypatinga medžiaga (antikoaguliantas) mažina kraujo krešumą.
 
Nuo seno žinoma, kad mėlynės stiprina regėjimą ir matymą tamsoje, didina regėjimo lauką ir mažina akių nuovargį. Ypač mėlynės naudingos žmonėms, kuriems pagal darbo pobūdį dažnai tenka dirbti labai įtempus regėjimą. Įrodyta, kad mėlynės spartina akių tinklainės atsinaujinimą, taip pat gerina kraujo apytaką.
 
Esant egzemoms, odos bėrimams, psoriazei naudinga gerti šviežių mėlynių sultis ir jomis vilgyti pažeistus odos plotus. Šlapiuojančioms egzemoms, nudegimams, pūlingoms žaizdoms ir opoms gydyti naudojami šviežiai spaustų mėlynių sulčių kompresai. Juos reikia keisti 3–4 kartus per parą.
 
Mėlynės ir jų sultys naudingos sergant skrandžio ir žarnyno kataru, ypač jei kamuoja sumažėjęs skrandžio rūgštingumas.
 
Kontraindikacijos. Mėlynių negalima valgyti, jei šlapime yra oksalo rūgšties, taip pat jei pasireiškia kasos veiklos sutrikimų. Šių uogų negalima vartoti ir esant sutrikusiai dvylikapirštės žarnos veiklai.
 
  

Žymos: Sveikata, Uogos

Komentarai

Naujausi straipsniai