Tiesa.com   |   caritas.lt   |   2015-04-11

Turi tapti savo ligos ekspertu

  
Turi tapti savo ligos ekspertu Didžiausia laimė epilepsija sergantiems žmonėms – nebijoti būti savimi.
Kiek pastangų reikia sergantiesiems, norint pasijausti visuomenės dalimi, ir kiek baimių juos stabdo gyventi įprastą gyvenimą, gali žinoti tik jų artimieji.

Apie Šv. Valentiną visi esame girdėję kaip apie įsimylėjusiųjų globėją. Bet ar žinote, kad jis taip pat globojo ir sergančiuosius epilepsija?

Kiek pastangų reikia sergantiesiems, norint pasijausti visuomenės dalimi, ir kiek baimių juos stabdo gyventi įprastą gyvenimą, gali žinoti tik jų artimieji.
Pasaulyje šia liga serga apie 50 mln. žmonių, Europoje apie 6 mln., Lietuvoje – daugiau nei 20 tūkst. žmonių, iš kurių apie 4000 – vaikai. Teigiama, jog iš viso apie 5 proc. žmonių mažiausiai vieną kartą gyvenime patiria epilepsijos priepuolį, tačiau tik penktadalis iš jų suserga epilepsija. Tai dažniausias lėtinis neurologinis smegenų funkcijų sutrikimas. Mūsų visuomenėje apie šią ligą žinoma nepakankamai, ją gaubia mitai, ja sergantys žmonės „stigmatizuojami“, neretai patiria socialinę atskirtį.
Didžiausia laimė epilepsija sergantiems žmonėms – nebijoti būti savimi. Epilepsija sergantys žmonės ir jų artimieji nori žinoti, kaip jiems gyventi su šia liga. Pasak „Caritas“ Kauno psichosocialinio konsultavimo centro, kuriame užuovėją randa epilepsija sergantys žmonės, vadovės Polinos Šedienės, sergantysis turi tapti savo ligos ekspertu. Sergantis epilepsija žmogus turi žinoti, kad medikamentinio gydymo priemonėmis 70 proc. priepuolių gali būti sustabdyti, todėl reikėtų domėtis tuo, kokius vaistus ir kodėl gydytojas skiria, stebėti savijautos pokyčius ir juos fiksuoti. Galbūt reikėtų rašyti dienoraštį, kuriame būtų analizuojama, kas ar kokios aplinkybės sukelia priepuolius, ir jų vengti.
 
Gaudami profesionalią pagalbą sergantys epilepsija žmonės išmoksta pamilti save, stengiasi neslopinti savo norų, realizuoti idėjas ir gyventi taip, kaip gyvena sveiki žmonės.
 
 
  

Žymos: Ligos, Laimė, Gydymas

Komentarai

Naujausi straipsniai