Tiesa.com   |   2016-10-23

Senjorai: per daug vaistų, per mažai bendravimo džiaugsmo

  
Senjorai: per daug vaistų, per mažai bendravimo džiaugsmo
© pixabay.com
Vienatvė ir bendravimo stygius dažnai yra slogios nuotaikos ir apatijos priežastis.
Lietuvoje pagyvenusių žmonių skaičius (548,5 tūkst.) beveik prilygsta Vilniaus gyventojų skaičiui.

Senatvės sunkumai – tie patys gyvenimo sunkumai, tik didesni, yra pasakęs Anatolis Fransas. Užtat siekiant atkreipti dėmesį į senyvo amžiaus žmonėms būdingas problemas spalio mėnesį tradiciškai minima tarptautinė pagyvenusių žmonių diena.

Lietuviški priežodžiai ir aforizmai senatvę piešia nelinksmomis spalvomis, o štai rytų filosofų nuomone, senas žmogus turi daug privalumų. Kas gi ta senatvė ir kaip gyvena šių laikų senjorai?
Svarbiausia senatvės ir jos atnešamų pokyčių nebijoti, juos priimti išmintingai, o labiausiai galima sau padėti įdėmiau įsiklausant į savo organizmą bei specialistų rekomendacijas.
Fiziniai negalavimai ir psichologiniai asmenybės pokyčiai
 
Senėjimo procesas paveikia visą organizmą. Prie „senatvinių“ ligų priskiriamos kaulų-raumenų ligos,
pavyzdžiui, raumenų atrofija, osteoporozė ir sąnarių pokyčiai. Ima silpti regėjimas bei klausa, padidėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Dažniausiai pasitaikančios nervų sistemos ligos vyresniame amžiuje: Alzheimerio liga, demensija, delyras, Parkinsono liga.
 
Ne mažiau nei fiziniai negalavimai, vyresnis amžius susijęs su psichologiniais asmenybės pokyčiais: depresija, vienatvės ir mirties baime. Vieno recepto, kaip nuo to apsisaugoti nėra, tačiau sveikatos specialistai vieningai sutaria: vyresniame amžiuje labai svarbu bendravimas, artimųjų ir draugų palaikymas, žinojimas, kad esi svarbus ir reikalingas.
 
Vaistus reikia derinti ir vartoti racionaliai
Senyvo amžiaus žmonėms dažnai prie „eilinių“ negalavimų prisideda ir lėtinės ligos, o jų kontrolė iš esmės skiriasi. Pasak vaistininkės Žydrūnės Muzikevičiūtės, vienos didžiausių rizikų senyviems žmonėms – neracionalus vaistų vartojimas bei vaistų derinimo klaidos. Taip atsitinka, nes pacientai užsiima savigyda, arba klauso kaimynų, o ne gydytojų ar vaistininkų rekomendacijų. Specialistės teigimu, norint ne tik didžiausio terapinio efekto, bet ir siekiant sutaupyti, prieš pradedant vartoti vaistus visada reikia pasikonsultuoti su vaistininku, išsamiai papasakoti, kokius vaistus ar preparatus jau vartojate, kokį poveikį jaučiate – idealus variantas, kai pacientas atsineša vartojamų vaistų sąrašą.
 
Turint šią informaciją galima padėti senjorams turėti didžiausią gydymo naudą ir užkirsti kelią gydymo žalai.
 
„Nepamirškite, kad žmogaus organizmas visų pirma yra vientisas, visos jo sistemos yra glaudžiai susijusios. Todėl vartojant vaistus, vitaminus, mineralus bei maisto papildus reikia žinoti, kad netinkamai gydantis nuo vienų ligų, galite pakenkti kitiems organams ar jų sistemoms ir prisišaukti papildomų problemų“, – reziumuoja vaistininkė.
 
5 patarimai senjorams
Judėkite. Nesvarbu, kiek jums metų – judėkite. Pagal galimybes atlikite specialius fizinius pratimus, kuo daugiau laiko leiskite gryname ore ir venkite ilgai gulėti lovoje ar sėdėti fotelyje.
 
Laikykitės dienos rutinos. Dienos režimas padeda geriau jaustis ir daugiau nuveikti. Stenkitės keltis ir gultis panašiu metu, pirmoje dienos pusėje atlikti svarbiausius ir daugiausia energijos reikalaujančius darbus. Nepersistenkite! Geriau vieną darbą darykite ilgiau, bet neleiskite sau pervargti – nieko nėra svarbiau už jūsų sveikatą. Būtinai per dieną raskite šiek tiek laiko širdžiai mielai veiklai.
 
Lavinkite smegenis. Skaityti, spręsti kryžiažodžius ir kitaip lavinti smegenis bei atmintį niekada nevėlu. Tokie iš pažiūros smulkūs dalykai padeda išlaikyti šviesų protą, gali padėti užkirsti kelią Alzhaimerio bei kitų ligų simptomams.
 
Socializuokitės. Vienatvė, bendravimo stygius, neturėjimas kam paskambinti ar su kuo susitikti dažnai yra slogios nuotaikos ir apatijos priežastis. Būtinai susiraskite bendraminčių, kuriuos galite aplankyti ar kurie aplankytų jus. Jei gyvenate ten, kur vyksta vieši, kultūriniai ir dažnai nemokami renginiai – lankykitės juose.
 
Juokitės. Skirtingų šalių liaudies išmintis ne veltui sako, kad juokas – vaistas nuo visų ligų. Nuoširdus juokas, kurio metu gaminasi laimės hormonai, stiprinamas imunitetas ir širdis, padeda ne tik šviesesnėmis spalvomis pamatyti pasaulį, bet ir gerina savijautą ir sveikatą.
 
  

Žymos: Sveikata, Senatvė, Bendravimas, Senjorai

Komentarai

Naujausi straipsniai