Tiesa.com   |   2016-03-06

Rūkymas – tiesus kelias plaučių vėžio link

  
Rūkymas – tiesus kelias plaučių vėžio link
© pixabay.com
Nuo rūkymo pradžios iki to laiko, kai susergama plaučių vėžiu, praeina vidutiniškai 20–30 metų.

Dažniausia plaučių vėžio priežastis yra rūkymas, ir tik nedidelė dalis ligonių suserga dėl kitų rizikos veiksnių, tokių kaip oro užterštumas, asbestas ar radono dujos.

kad:
Tabako rūkymas 15 kartų padidina riziką susirgti plaučių vėžiu.
 
Rizika susirgti tiesiogiai priklauso nuo surūkomų per dieną cigarečių skaičiaus ir rūkymo trukmės.
 
Metus rūkyti, rizika susirgti plaučių vėžiu nebedidėja.
 
Nustatyta, kad nuo intensyvaus rūkymo pradžios iki to laiko, kai susergama plaučių vėžiu, praeina vidutiniškai 20–30 metų. Rentgenograma yra neefektyvus plaučių vėžio ankstyvo išaiškinimo metodas, nes parodo tik pažengusio vėžio stadijas. Lietuvoje apie 70–80 proc. diagnozių sudaro 3–4 stadijos plaučių vėžys, kai liga yra išplitusi, o gydymas pavėluotas ir mažai efektyvus.
Vienintelė efektyvi plaučių vėžio prevencijos priemonė – mesti rūkyti.
 
Mūsų visuomenėje net tik aktyvus, bet ir pasyvus rūkymas vis dar išlieka socialiai priimtinas, nes nesukelia tokių ūmių dramatiškų pasekmių, kaip, pavyzdžiui, rizikingas ar žalingas alkoholio vartojimas. Ypač didelį nerimą kelia vaikų ir paauglių rūkymas, nes jų nervų sistema dar tik formuojasi, priklausomybė nuo tabako didina kitų psichikos sutrikimų ir ligų riziką.
 
Mokslininkai įspėja, kad, jei jau susirgote vėžiu, metus rūkyti galima sumažinti antro vėžio išsivystymo riziką, o operacija ir pooperacinis žaizdų gijimo laikotarpis geresnis, nei tų, kurie nenutraukia rūkymo.
 
Parengta pagal Vilniaus visuomenės sveikatos biuro informaciją
  

Žymos: Rūkymas, Plaučių vėžys

Komentarai

Naujausi straipsniai