Tiesa.com   |   elegancija.eu   |   2015-02-28

Pasitikrink, ar tau negresia XXI amžiaus epidemija

  
Pasitikrink, ar tau negresia XXI amžiaus epidemija Daugiausiai streso patiria 5temptus darbus dirbantys žmonės.
Vienas iš stresą keliančių veiksnių gaisrininkų darbo metu yra nuolat patiriamas vadinamasis „kovok arba bėk“ atsakas į pavojų.

Pasaulio sveikatos organizacija stresą yra paskelbusi „XXI amžiaus epidemija“. Stresas sukelia įtampą ir turi poveikį kiekvieno iš mūsų sveikatai, savijautai, efektyvumui ir produktyvumui, ir netgi šalių ekonominiams rodikliams. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose darbo metu darbuotojų patiriamo streso padariniai darbdaviams kainuoja daugiau nei 300 milijonų dolerių per metus. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, remdamasis gydytojo psichoterapeuto Aido Giedraičio surinktais duomenimis, skelbia, kokios profesijos šiuo atžvilgiu pavojingiausios.

Policijos pareigūnai
Viena iš daugiausiai streso sukeliančių profesijų yra darbas policijos sistemoje. Čia išskiriamos dvi stresą keliančių veiksnių grupės: pirmoji – susijusi su tiesioginių policininko pareigų vykdymu (pvz. rizika patirti smurtą̨, laiko sprendimams ribotumas, atsakomybė už̌ partnerį); antroji – susijusi su organizaciniais ypatumais (pvz. neadekvatus vadovavimas, nepakankami ištekliai, komunikacijos trūkumas hierarchinėje policijos struktūroje, galimybių̨ kilti karjeros laiptais trūkumas).
 
Tokioje aplinkoje dirbantiems žmonėms natūraliai kyla poreikis įveikti nepasitenkinimą ir stresą, būdingą šiam darbui. Vienas iš dažnai naudojamų būdų – alkoholis. JAV atliktų tyrimų duomenys parodė, kad policininkų tarpe yra žymiai daugiau žmonių, turėjusių minčių apie savižudybę. Jos yra būdingos net 23 proc. pareigūnų vyrų ir 25 proc. pareigūnių moterų. Palyginimui, kitų profesijų atstovų tarpe tai būdinga tik apie 13,5 proc. žmonių. Taip pat nustatyta, jog pareigūnams, kuriems daugiau nei 40 metų, dažniau būdingi vainikinių arterijų sutrikimai. Taipogi atskleista, jog net 73 proc. pareigūnių moterų ir 43 proc. pareigūnų vyrų turi padidėjusį cholesterolio lygį. Abiejų lyčių pareigūnai turi didesnį pulsą ir kraujo spaudimą, palyginti su kitų profesijų atstovais.
 
Gaisrininkai
 
Gaisrininkai irgi yra vienos iš pavojingiausių profesijų atstovai. 2012 m. JAV tyrėjai šią profesiją įvardino, kaip antrą daugiausiai streso sukeliančią profesiją. Streso pasekmės, būdingos šios profesijos atstovams, būna fizinės bei emocinės. Fizinės – širdies ligos, aukštas kraujospūdis, antsvoris, nuolatinis nuovargis, virškinimo sutrikimai. Kalbant apie emocines streso pasekmes, svarbu pabrėžti, jog gaisrininkų tarpe skyrybų ir pašlijusių santykių su sutuoktiniu atvejų yra žymiai daugiau nei kitų profesijų atstovų tarpe. Gaisrininkai taipogi dažnai kenčia nuo depresijos ir priklausomybių, tokių kaip alkoholio vartojimas ir azartiniai žaidimai. Jiems taipogi dažniau būdingas irzlumas, miego sutrikimai, blogi maitinimosi įpročiai, negebėjimas priimti sprendimus.
Vienas iš stresą keliančių veiksnių gaisrininkų darbo metu yra nuolat patiriamas vadinamasis „kovok arba bėk“ atsakas į pavojų. Tai – visiems žmonėms būdingas automatinis nervų sistemos atsakas į pavojų gyvybei ar sveikatai keliančius įvykius. Tam tikro pavojingo įvykio metu, aktyvuojasi smegenų dalys, atsakingos už išlikimą, kurios priima instinktyvius sprendimus, būtinus išgyvenimui.
 
Medicinos darbuotojai
 
Vokietijoje atliktas tyrimas nustatė, jog medikai, dirbantys daugiau nei 48 valandas per savaitę, turi dvigubai didesnę širdies infarkto riziką. Jie taipogi dažniau patiria nelaimingus atsitikimus darbo ir ne darbo vietoje bei didesnį darbinį stresą. Nustatyta, jog darbinis stresas įtakoja asmeninių santykių kokybę, o darbinis klimatas tiesiogiai susijęs su požiūriu į saugumą ir į sveikatą.
 
Tuo tarpu Olandijoje atliktas tyrimas atskleidė, jog 55 proc. medicinos darbuotojų teigia patiriantys didžiulį stresą, kurio priežastys – šeimos ir darbo pareigų nesuderinamumas, nesugebėjimas atitikti profesinių standartų, emocinis perdegimas.
Lietuvoje vykdytas tyrimas nustatė, jog intensyvėjant stresui, didėjant darbo krūviui ar reikalavimams darbe, slaugytojams dažniau pasireiškia perdegimo sindromas, depresijos ir psichosomatiniai simptomai.
 
JAV pateikiamos statistikos itin šiurpios: šios šalies gydytojai yra dvigubai daugiau linkę į savižudybę, nei kitų profesijų atstovai, o gydytojos moterys į tai yra linkusios net trigubai daugiau, nei jų kolegos vyrai. JAV kasmet nusižudo apie 400 gydytojų. Labiausiai pažeidžiami besimokantys ir pradedantieji gydytojai – apklausos duomenys parodė, kad 15–30 proc. ketvirto kurso medicinos studentų bei pirmų metų rezidentų turi depresijos simptomų ir net 9,4 proc. per paskutines dvi savaites turėjo minčių apie savižudybę. Dažniausiai naudojamas medikų savižudybės įrankis – mirtina vaistų dozė.
 
Oro uostų darbuotojai
 
Tarptautinės transporto darbuotojų federacijos duomenimis, oro uostų vidaus darbuotojai stresą patiria dėl greito darbo tempo, ilgų darbo valandų ir viršvalandžių, aukštų reikalavimų, neturėjimo galimybės kontroliuoti savo darbo ar įgyti naujų įgūdžių. Šie veiksniai sukelia nuovargį ir perdegimą. Perdegimą ypač patiria oro uosto darbuotojai, aptarnaujantys klientus. Patyrusiam perdegimą žmogui būdingas emocinis išsekimas, negatyvus ir ciniškas santykis su kitais asmenimis, neadekvatus nepasitenkinimas darbo rezultatais.
 
Apklausos metu 44 proc. oro uosto vidaus darbuotojų teigė esantys emociškai išsekę nuo savo darbo, o daugiau nei pusė teigė, jog po darbo dienos jaučiasi pervargę. Dar daugiau apklaustųjų nurodė, kad jiems ypač sunku keltis rytais. 90 proc. apklausos dalyvių sakė, kad jie jaučia nuolatinį spaudimą atlikti didelį krūvį darbų per ribotą laiką, 83 proc. – jog yra spaudžiami dirbti viršvalandžius.
 
  

Žymos: Darbas, Stresas

Komentarai

Naujausi straipsniai