Tiesa.com   |   www.sulieknek.lt   |   2015-12-12

Kodėl mandarinai vadinami kalėdiniais apelsinais?

  
Kodėl mandarinai vadinami kalėdiniais apelsinais? Iš visų citrusų mandarinuose daugiausia antioksidanto hesperidino.
Šildymo sezono metu tai dar svarbiau, nes sausas oras tiesiog akivaizdžiai blogina odos situaciją, o mes turime „skanų“ išsigelbėjimą nuo šios bėdos.

„Mandarinų kvapas asocijuojasi su Kalėdomis ir jų laukimu. Šis sezoninis vaisių kvapas sklinda mano namuose ir dabar. Mandarinai ne tik skaniai kvepia ir džiugina ryškia spalva tamsią dieną, bet ir yra naudingi sveikatai“, – sako sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė.

Skaniausi ir daugiausiai vertingų maistinių savybių mandarinai turi nuo lapkričio iki sausio mėnesio. Dėl šio trumpo sezono, kuris sutampa su šventiniu laikotarpiu, mandarinai dažnai vadinami Kalėdų apelsinais.
O ar žinote, kad kai kurių naudingųjų medžiagų, pavyzdžiui, antioksidantų (flavanoidų: narigenino, narigino, hesperidino, ksatinų bei liuteinų) mandarinai turi kelis kartus daugiau, nei apelsinai! Šios medžiagos puikiai saugo mūsų organizmą nuo lėtinių ligų ir stiprina mūsų sveikatą.
 
Iš visų citrusų mandarinuose daugiausia antioksidanto hesperidino. Pavadinimas negirdėtas, bet mums svarbiausia ne jis, o tai, kad ši medžiaga ypač gerai suintensyvina vitamino C veikimą ir skatina kolageno gamybą.
 
Kiekviena moteris žino, kad tai lemia skaistesnę, stangresnę odą. Šildymo sezono metu tai dar svarbiau, nes sausas oras tiesiog akivaizdžiai blogina odos situaciją, o mes turime „skanų“ išsigelbėjimą nuo šios bėdos. Žinoma, reikia atsiminti, kad skysčių kiekis irgi svarbu. Mandarinus labai patogu įsimesti užkandžiui, tik viena bėda, kad jie taip skaniai kvepia, jog, jei būsite ne vieni, teks paimti porciją ir draugui.
 
Iš mandarinų gali būti išgaunamas eterinis aliejus, kuris ramina nervų sistemą ir gali padėti išgydyti spuoguotą odą (aknę) bei paskatinti užsitraukti odos žaizdeles.

Mandarinų naudingosios medžiagos (Čia tik keletas svarbiausiųjų):
 
Vitaminas C … žiemą mums gali jo trūkti, ir tai vienas iš reikšmingiausių natūralių antioksidantų, būtinų mums visus metus. Jis kovoja su „priešais“ mūsų organizme, stiprina imunitetą, padeda geriau pasisavinti geležį – geresnis hemoglobinas. Skatina kolageno gamybą, taigi stangresnė oda – garantuota.
 
Vitaminas E ...apsaugo kūno ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio, gerina kraujotaką, stabdo uždegimus bei lėtina senėjimo procesus.
Vitaminas B …padeda virškinti baltymus, gerina smegenų veiklą ir padeda subalansuoti lytinių hormonų veiklą.
 
Folio rūgštis …būtina organizmo augimui ir vysymuisi. Labai naudinga nėščioms moterims, nes padeda išvengti kūdikio nervinio vamzdelio defektų.
 
Kalcis …stiprina kaulus, raumenis, sąnarius bei suteikia tvirtumą dantims. Taip pat padeda sulieknėti. Didesnis kalcio vartojimas daro poveikį mažesniam riebalų kaupimui organizme ir spartina medžiagų apykaitą.
 
Magnis ...palaiko normalų širdies ritmą, apsaugo nuo aterosklerozės, stiprina imunitetą. Yra teigiama, jog skatina energijos gamybą ląstelėse.
 
Ką reikėtų žinoti?
Mandarinai yra apdorojami pesticidais bei vašku. Šios konservuojančios medžiagos apsaugo vaisius nuo gedimo. Vienas dažniausiai naudojamų pesticidų – imazalilas. Ši medžiaga gali būti kenksminga žmonėms, todėl imazalilo naudojimas yra ribojamas. Prieš vartojimą vaisius būtina gerai nuplauti po karštu vandeniu. Žinoma, galima rinktis ekologiškus vaisius, kurie nėra apdorojami pesticidais.
 
  

Žymos: Kalėdos, Įdomu, apelsinai, Mandarinai

Komentarai

Naujausi straipsniai