Centro Denticija   |   Reklama   |   2016-03-14

Kaip kovoti su dantų priešu – kola?

  
Kaip kovoti su dantų priešu – kola? Gėrimą išgerkite greitai, nelaikykite ir neskalaukite burnoje.

Tai, kad kola nėra pats sveikiausias gėrimas pasaulyje, žino kiekvienas. O ką šis gėrimas turi tokio, kas gali neigiamai paveikti dantis?

p://www.centrodenticija.lt">„Centro Denticijos“ odontologė Gerda Kondzežauskaitė pabrėžia, kad kola, kaip ir kiti gazuoti gėrimai, suaktyvina patogeninių bakterijų dauginimąsi. Vandenyje tirpstantis anglies dioksidas palaipsniui suformuoja rūgštį, o dėka to, atsiveria kelias karieso plitimui.
„Cukrus, esantis koloje, gadina dantis, bet jis nėra vienintelis kenkėjas. Rūgštys ir konservantai gazuotame gėrime taip pat griauna dantų emalį. Rūgštys savaime mažina normalią pH burnoje, kuri leidžia bakterijoms daugintis ant dantų paviršiaus ir sukelia eroziją“, – tikina odontologė.
 
Nors emalis – kiečiausia žmogaus organizmo dalis, tačiau jį pažeidus, deja, audinio atsinaujinimo nesulauksite. Imsite jausti daugiau skausmo, dilgčiojimą ar diskomfortą kai kramtysite/gersite tiek karštus, tiek šaltus maisto produktus/gėrimus.
 
Kitas kolos gėrime esantis blogis – dažai. „Sudėtyje aptinkamos pigmentinės medžiagos, kurios dažnai nulemia dantų spalvą. Jie tampa geltonesni, ar net rudesni“, – pastebi G. Kondzežauskaitė.
 
Jei manote, kad dietinė kola sveikiau – klystate. Čia taip pat gausu fosforo bei citrinos rūgščių, kurios daro neigiamą poveikį dantų emaliui. „Nepaisant to, kad seilių sudėtyje yra kalcio, kuris mineralizuoja ir padaro dantis stipresnius, tačiau tam trukdyti gali rūgštys, esančios tokiuose gėrimuose kaip kola, o taip pat ir maiste“, – pastebi gydytoja.
„Centro Denticijos“ odontologė Gerda Kondzežauskaitė „Centro Denticijos“ odontologė Gerda Kondzežauskaitė
 
Dantų erozija – jaunosios kartos liga
 
Odontologė G. Kondzežauskaitė savo praktikoje pastebi, kad dantų erozija tampa vis dažniau pasitaikanti problema jaunų žmonių tarpe, todėl visiems, kurie neįstengia atsisakyti kolos, pataria:
 
- gėrimą išgerkite greitai, nelaikykite ir neskalaukite burnoje;
- gerkite per šiaudelį, tai šiek tiek apsaugos priekinių dantų emalį;
- manoma, kad geriant atšaldytą kolą (iki -4 laipsnių), sumažinamas neigiamas erozijos poveikis;
- išgėrus kolos, išgerkite ir stiklinę vandens;
- jokiu būdu negerkite kolos prieš miegą, nes dėl sumažėjusio seilėtekio, rūgšties poveikis tik sustiprėja;
- išgėrus kolos nepulkit valyti dantų, nes tai tik pablogina dantų emalio būseną.
7 maisto produktai, kuriuos, priešingai nei kolą, dantys myli
 
Jei visgi neketinate atsisakyti kolos, vertėtų pagalvoti apie tuos maisto produktus, kurie susilpnina žalingą rūgščių poveikį, paskatina savaiminį burnos valymąsį ir stiprina Jūsų dantis. „Centro Denticijos“ odontologė G. Kondzežauskaitės rekomenduoja savo racioną papildyti 7 maisto produktais:
 
1. Fermentinis sūris – savo sudėtyje turi didelį kalcio ir fosforo kiekį, o šie elementai padeda išsaugoti dantų emalį, neutralizuoti burnos pH, sunaikinti bakterijas, kurios sukelia dantų ir dantenų ligas.
2. Pienas – jame gausu A, D, B grupės vitaminų, kurie neleidžia atsirasti emalio erozijoms bei dantų nusidėvėjimui. Vertėtų nepamiršti, kad geriausias pieno poveikis dantims yra tada, kai jis vartojamas nesaldintas.
3. Daržovės – šviežios, traškios morkos, ridikai, agurkai paskatina seilių išsiskyrimą, mechaniškai nuvalo dantų paviršių. Žaliose lapinėse daržovėse apstu vitamino C, apgaugančio nuo periodonto ligų.
4. Vaisiai – obuoliai, juodieji serbentai, žemuogės, spanguolės, braškės, kiviai – taip pat turi daug vitamino C, kuris svarbus dantenoms. C grupės vitamino stygius pasireikšia dantenų kraujavimu, jų skausmu.
5. Riešutai – kalcio bei fosforo šaltinis. Juose ypač daug mineralų ir vitaminų, stiprinančių dantis.
6. Sezamo sėklos – jose gausu kalcio, kuris saugo dantenas. Ypatingai rekomenduojama mažiems vaikams, nes padeda formuotis dantų emaliui.
7. Svogūnas – antibakterinių savybių turėtojas. Valgant jį yra sunaikinami įvairūs mikroorganizmai, net ir tokie kaip „Streptococcus mutans“ (ėduonies sukelėjai), kurie tampa nepajėgūs išskirti fermento, skatinančio apnašų susidarymą, dantenų uždegimą bei periodontitą.
 
 
  

Žymos: Dantys, Reklama, Sveiki dantys, Gerda Kondzežauskaitė, Centro Denticija

Komentarai

Naujausi straipsniai