Parengė Edita Lankauskienė   |   2015-01-04

Emocijos virsta... antsvoriu

  
Emocijos virsta... antsvoriu Su emociniu valgymu yra susiję daugelis emocijų.

Kelias į dailesnes formas turi prasidėti nuo kovos su emociniu valgymu. Kaip mes galime sau pagelbėti?

Dažnai žmonės yra linkę valgyti, kai jaučia įtampą ar kitokį emocinį sujaudinimą. Pyktis, nuobodulys, depresija, vienatvė ir liūdesys gali sukelti vadinamojo „emocinio valgymo“ priepuolius. Šią problemą turime dauguma iš mūsų, tačiau ne kiekvienas ją atpažįstame, nes ne visada susiejame valgymą su patiriamomis emocijomis. Tačiau kodėl tada valgome, kai nesame alkani?
Užburtas ratas
 
Dažnas pasakys: „Valgau, nes man patinka valgyti, nes maistas skanus, nes negaliu atsispirti šokoladui.“ Tačiau kas po tuo slepiasi? Tai emocijos skatina mus valgyti, kai iš tiesų nesame alkani. Lietuvoje veikiančios „Lieknėjimo akademijos“ atlikto tyrimo duomenimis, net 92 proc. iš dviejų šimtų jos dalyvių buvo būdingas emocinis valgymas, ir tai apskritai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių antsvorio apskritai „auginimo“ priežasčių.
 
Emocinis valgymas sukelia momentinį palengvėjimą, bet viduje esanti emocinė sumaištis lieka ir prasiveržia vėliau. Be to, emocinio valgymo pasekmės, tokios kaip svorio augimas, ateityje gali sukelti papildomų emocinių problemų, kas, savo ruožtu vėl didina norą valgyti.
 
Stebėkit save
 
Emocinis valgymas jums būdingas, jei pradedate nesaikingai valgyti išgyvendami arba išgyvenę dideles emocines krizes, tokias kaip skyrybos, darbo praradimas ir pan. Neretai „emociniam badui“ pajusti pakanka ir kasdienių stresų, pvz., susijusių su darbu.
 
Jei pastebite, jog dažnai valgote nejausdami alkio, jau galima įtarti, jog emocinis valgymas jums yra būdingas. Tai ženklas, kad verta išsamiau pasigilinti į to noro valgyti nejaučiant alkio priežastis.
Su emociniu valgymu yra susiję daugelis emocijų. Netgi teigiami išgyvenimai kartais gali sukelti emocinį valgymą, nes ir juos išgyventi nėra lengva. Žmogus jaučia įtampą, tad ją ir „užvalgo“ .
 
Kaip pagelbėti sau?
 
„Lieknėjimo akademijos“ psichologė Giedrė Gutautė Klimienė pateikia keletą idėjų, kaip sumažinti emocinį valgymą ir susikurti sveikesnius valgymo įpročius.
 
 • Stebėkite, kas jums sukelia norą valgyti. Labai svarbu, kad žinotumėte, kas jus skatina, kas jums kelia norą valgyti. Tai gali būti bet kas, ką jūs matote, girdite ar užuodžiate.
 • Veskite valgymo dienoraštį. Užsirašykite ką valgote, kiek valgote, kada valgote, kaip jaučiatės valgydami, kiek esate alkanas. Taip jums bus lengviau pastebėti ryšį tarp valgymo ir nuotaikos. Be to, tai padės jums stebėti save. Yra žinoma, jog savo elgesio užrašymas veikia mūsų elgesį ir padeda jį keisti.
 • Sutramdykite savo stresą. Jei stresas sukelia jums norą valgyti, išmėginkite streso valdymo technikas, pvz., meditaciją. Atraskite jums tinkamiausias, geriausiai jus veikiančias atpalaiduojamąsias technikas.
 • Tikrinkitės, ar noras valgyti kyla iš alkio. Atlaikyti nenugalimo noro valgyti ataką gali padėti paprastas klausimas: „Ar aš alkanas?“ Kai troškimas valgyti kyla ne iš alkio, nėra galimybės jį patenkinti maistu. Jei per 10 sekundžių jūs suprasite, kad iš tiesų nesate alkanas, nuveikite ką nors, kas jus nuo to atitrauktų: paplepėkite su draugu, pasivaikščiokite ir pan.
 • Stenkitės rasti kitus būdus tvarkytis su nemaloniomis emocijomis, tokiomis kaip pyktis, frustracija, baimė ir pan.: pakalbėkite su draugu, rašykite dienoraštį, mankštinkitės.
 • Kovokite su nuoboduliu. Užuot užkandžiavę, kai iš tiesų nesate alkanas, susiraskite sau mielos veiklos.
 • Pripažinkite savo problemas. Jei maistą naudojate emocijoms slopinti, pripažinkite kylančias emocijas. Pvz., jei valgymas yra vienintelė paguoda darbe, kurio nemėgstate, pamėginkite rasti tai, kas kelia pasitenkinimą darbu, arba... jį keiskite.
 • Apsisaugokite nuo pagundų. Nelaikykite namuose nereikalingų užkandžių, jei sunku jiems atsispirti. O jei jaučiatės piktas ar liūdnas, atidėkite kelionę į parduotuvę, kol būsite tikras, kad jūsų neveikia emocijos.
 • Neribokite savęs pernelyg stipriai. Kai bandote numesti svorio, galite pernelyg apriboti kalorijas bei valgomą maistą. Tai gali tik dar labiau padidinti nenugalimą norą valgyti, ypač – kaip atsaką į emocijas. Leiskite sau mėgautis tuo, ką valgote, bei valgykite kuo įvairesnį maistą, tai padės jums lengviau pažaboti nenugalimą potraukį.
 • Pakankamai miegokite. Jei esate nuolat pavargęs, galite norėti valgyti tam, kad gautumėte daugiau energijos. Tuomet verčiau nusnauskite ar eikite anksčiau miegoti. Be to, gerai išsimiegoję patirsite mažiau streso.
 • Planuokite ateitį. Pagalvokite apie situacijas ir įvykius, su kuriais susidursite ateityje, ir apie tai, kas jums gali sukelti emocinį valgymą. Iš anksto susikurkite strategiją, kaip su tuo kovosite.
 • Susiraskite pagalbą. Jei neturite gero pagalbos tinklo, yra didesnė tikimybė, jog pasiduosite emociniam valgymui. Įtraukite draugus ir šeimą arba pradėkite lankyti bendraminčių grupę. Jei jums nepavyksta padėti pačiam sau ir niekaip nesugebate kontroliuoti savo emocinio valgymo, jums gali padėti terapija.
 
Jei emocinio persivalgymo periodai kartojasi
Jei jūsų emocinio persivalgymo periodai pasikartoja, atleiskite sau, ir kitą dieną tęskite viską toliau. Pamėginkite pasimokyti iš šios patirties bei numatyti planą, kaip su tuo susidorosite ateityje. Sutelkite dėmesį į teigiamus savo valgymo įpročių pokyčius.
 
Svarbiausia – sugriauti asociaciją tarp emocinį valgymą skatinančių veiksnių ir nenugalimo noro valgyti. Kitaip tariant, ieškokite kitokių, sveikesnių įpročių ir mėginkite jais pakeisti žalingą emocinio valgymo įprotį.
 
  

Žymos: Edita Lankauskienė

Komentarai

Naujausi straipsniai