Edita Lankauskienė   |   2014-08-16

Būkime budrūs – Ebola atakuoja

  
Būkime budrūs – Ebola atakuoja Kol kas vaistų nuo Ebolos viruso nėra.

Jei keliautojams, grįžusiems iš tropinių šalių, per 3 savaites pasireiškia karščiavimas, nuovargis, galvos skausmai, viduriavimas ar įvairūs kraujavimai, privaloma kreiptis į medikus, nes tai gali būti pirmieji mirtinos ligos – Ebola hemoraginės karštligės – požymiai.

 Ebola hemoraginė karštligė – sunki, dažnai mirtina žmonių, primatų (beždžionių) virusinė liga, kurią sukelia Ebola virusas.
Nors Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras rugpjūčio pradžioje paskelbė, jog rizika, kad infekcija gali būti įvežta į Europos Sąjungos šalis, ir rizika turistams užsikrėsti šalyse, kuriose šis virusas plinta, yra labai maža, bet reikia nepamiršti, kad, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, iki š. m. rugpjūčio 7 d. užregistruota 1711 Ebola hemoraginės karštligės atvejų, o 932 žmonės jau mirė. Mirštamumas nuo šios ligos siekia net 90 proc.
 
Tai pirmasis Ebola hemoraginės karštligės protrūkis Vakarų Afrikoje. Susirgimų užregistruota Gvinėjoje, Siera Leonėje, Liberijoje, Nigerijoje. LR sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad Ebola hemoraginės karštligės protrūkis, prasidėjęs 2013 m. gruodžio mėn. Vakarų Afrikos šalyse, kiek sulėtėjęs š. m. balandžio mėnesį, šiuo metu vėl suaktyvėjo. Tai didžiausias kada nors registruotas Ebola viruso infekcijos protrūkis, be to, infekcija pirmąkart išplito miestuose.
 
Kaip užsikrečiama?
 
Tikslus Ebola viruso paplitimas ir šaltinis iki šiol nežinomi. Užsikrėtęs žmogus užkratą gali perduoti kitam su užkrėstu krauju, įvairiais kūno skysčius, sperma, taip pat per užterštus rūbus, adatas ir kt. Didžiausia rizika užsikrėsti yra kai ligonis vemia, viduriuoja, kraujuoja. Rizika užsikrėsti nuo ligonio inkubacinio periodo metu yra nedidelė. Skirtingai nei gripas, Ebola virusas oru neperduodamas ir yra labai neatsparus saulės spindulių poveikiui, išdžiūvimui. Ebola virusas neperduodamas per sąlytį su aplinkos daiktais (pinigais, maisto produktais ir kt.). Jo neplatina uodai. Virusas neplinta per įprastą kontaktą su žmonėmis, taigi, pavojingas tik tiesioginis sąlytis su sergančio ar mirusio asmens ar gyvūno kūno skysčiais, sekretu ir nesaugūs lytiniai santykiai su pasveikusiais ligoniais (galima užsikrėsti net keletą savaičių po klinikinio pasveikimo).
Galimas ir hospitalinis Ebola viruso plitimo būdas, kai sveikatos priežiūros darbuotojai užsikrečia nuo infekuotų pacientų.
 
 
Kaip liga pasireiškia?
 
Inkubacinis Ebola hemoraginės karštligės periodas yra 2–21 diena. Liga prasideda staiga. Jos klinikiniai požymiai: skauda galvą, raumenis, sąnarius, krūtinę, karščiuojama, jaučiamas silpnumas. Ligonis netenka apetito, vemia, viduriuoja, jam skauda pilvą, atsiranda išbėrimų, parausta akys. Vėliau sutrinka inkstų ir kepenų funkcijos, pasireiškia hemoraginiai simptomai – kraujosruvos, kraujavimas iš nosies ir dantenų, vėmimas su krauju, kraujas išmatose ir kt.
Pagrindinės infekcijos kontrolės ir prevencijos priemonės
 
– vengti nesaugaus tiesioginio kontakto su infekuotais asmenimis (ar mirusiais nuo šios infekcijos) ir jų kūno skysčiais;
 
– vengti nesaugaus kontakto su gyvūnais, kurie gali būti infekcijos šaltinis (vaisiais mintantys šikšnosparniai, antilopės, beždžionės, kt.), nevartoti termiškai neapdorotos jų mėsos;
 
– tinkamos infekcijų kontrolės priemonės sveikatos priežiūros įstaigose;
 
– turi būti išaiškinami su užkrečiamu (sergančiu) asmeniu artimą kontaktą turėję asmenys ir jų sveikatos būklė stebima 21 dieną;
– vengti nesaugių lytinių santykių.
 
 
Ypač budrūs privalo būti visų lygių medicinos darbuotojai. Užsikrėtimo riziką labai sumažina tinkamas asmens apsaugos priemonių naudojimas, ypač atliekant invazines procedūras (kaukės, pirštinės, akiniai, neperšlampami chalatai ir kt.), susirgusių asmenų izoliacija, sąlytį turėjusių asmenų sekimas, aplinkos daiktų dezinfekcija, tinkamas medicininių atliekų tvarkymas ir pan.
 
Nuo šios ligos nei skiepų, nei specifinio gydymo nėra, taikomas simptominis ir palaikomasis gydymas.
 
 
Daugiau informacijos Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (www.ulac.lt), Pasaulio sveikatos organizacijos (http://www.who.int/csr/don/archive/disease/ebola/en/) ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (www.ecdc.europa.eu/) tinklalapiuose
 
  

Žymos: Ligos, Epidemija

Komentarai

Naujausi straipsniai