Edita Lankauskienė   |   2013-11-24

Ar tikrai nėra blogo oro?

  
Ar tikrai nėra blogo oro? Orai turi įtakos fizinio skausmo jutimui.

Ne vienas esame girdėję sakant: „Maudžia visus kaulus, turbūt orai keisis“. Ar tiesa, kad orai gali sustiprinti fizinį skausmą?

 Tai, ko gero, yra vienas seniausių ginčų medicinoje. Dar Hipokratas atkreipė dėmesį, kad kai kurios ligos yra sezoninės. Pavyzdžiui, Kinijoje reumatas taip ir vadinamas: „drėgno vėjo liga“.
Vis dėlto mokslininkų atliekamų tyrimų išvados gan prieštaringos. Kai kurios jų skelbia, kad temperatūros, drėgmės ar atmosferos slėgio pokyčiai yra susiję su skausmo sustiprėjimu sergant artritu ir osteoartritu, taip pat su dantų, galvos, žandikaulio, randų zonų, apatinės stuburo dalies, juosmens skausmais, fibromialgijų, trišakio nervo neuralgijų ir podagros paaštrėjimu.
 
Remiantis viena pagrindinių hipotezių, atmosferos slėgio sumažėjimas, dažnai pasitaikantis prieš audrą, keičia slėgį sąnariuose. Tačiau pabrėžiama, jog ne visi artritu sergantys žmonės jaučia skausmą pagal orus. Kur kas dažniau tai nutinka, kai ligoniams susikaupia daug skysčių sąnariuose arba aplink juos. Kad ir kaip būtų, ortopedai, reumatologai, neurologai ir net fitneso treneriai sako, jog jų klientai labiau skundžiasi skausmu, kai orai atvėsta arba artinasi audra ir lietūs.
 
Internetiniuose orų puslapiuose netgi publikuojami tam tikri rodikliai, pagal kuriuos galima spręsti apie skausmingų sindromų, priklausančių nuo oro sąlygų, tikimybę. Pavyzdžiui, toks yra artrito indeksas. Kai kurie tyrimai rodo, jog šaltuoju metų laiku padidėja insulto, širdies smūgio ir staigios mirties dėl širdies nepakankamumo rizika. Mokslininkai daro prielaidą, kad esant tokiems orams kraujas tampa klampesnis, o kraujagyslės susitraukia. Drėgmės padidėjimas galbūt išprovokuoja sąnarių sukietėjimą ir patinimą. Žmonėms, kurie serga lėtinėmis ligomis, staigūs orų pokyčiai suerzina nervų šakneles.
 
Kokie galėtų būti praktiniai patarimai, kaip palengvinti skausmą, susijusį su orų kaita? Be abejo, šilta, orus atitinkanti apranga, aktyvus gyvenimo būdas. Venkite skersvėjų, venkite būti drėgnose patalpose ir apskritai drėgnoje aplinkoje, jei tai neįmanoma, galbūt galite naudoti drėgmės sugėriklius. J esate įsitikinę, kad besikeičiantys orai jums tikrai sukelia skausmus, galbūt iš anksto išgerkite vaistų nuo skausmo arba nuo uždegimo.
Beje, yra atlikta tyrimų, rodančių, kad tam tikras oras malšina skausmus. Pavyzdžiui, šilti vėjai, kai aukštas slėgis, būdingi Vakarų Kanadai, palengvindavo ligoniams neuropatinius skausmus. Taigi, vienas iš „vaistų“ galbūt būtų ir kelionė į saulėtus kraštus, kol savoje šalyje oras kaulus laužo...
 
  

Žymos: Ligos, Orai Anglijoje

Komentarai

Naujausi straipsniai