tiesa.com   |   Vaida Kurpienė   |   2014-03-22

Pirkinių sąrašas pusryčiams

  
Pirkinių sąrašas pusryčiams Miežiai - tinkami ir košėms.

Sveika mityba prasideda nuo planavimo ir apsipirkimo. Kas bus jūsų spintelėje ir šaldytuve, tą ir valgysite. Visuomet rekomenduoju skirti laiko mitybos planavimui, nes kitu atveju patirsite daug streso. Nėra skirtumo, ar norite sveikai maitintis, ar metate svorį, – bet kuriuo atveju ne laikas galvoti, ką valgysite, kai jau laikas valgyti.

 Pataria Vaida Kurpienė, sveikos mitybos specialistė.
Eidami į virtuvę jau turite žinoti, ką pasiimsite ar ką pasiruošite. Kaip jau ne kartą esu sakiusi, pusryčiams geriausias pasirinkimas – grūdiniai produktai, neskaldytos kruopos. Atminkite, bent ketveri pusryčiai iš eilės turi būti skirtingi – taip gausite įvairesnių medžiagų, o ir pusryčiai nenusibos.
 
Kokių košių reikia vengti?
 
Kai kurių grūdų košių reikėtų vengti todėl, kad jos per greitai įsisavinamos, taigi, labai greitai turite išnaudoti gautas kalorijas, be to, greit vėl pajusite alkį. Todėl verčiau apeikite ratu:
 
• užpilamas košes;
• greito paruošimo košes;
• dribsnius;
• kukurūzų kruopas;
• manų kruopas (pastarųjų būna įvairių rūšių, bet netinka nei viena, beje, vaikams taip pat nerekomenduoju);
• kruopainius (žinomus kuskuso pavadinimu);
• bulguro (apdorotas kvietines) kruopas.
Kokias kruopas ir grūdus rinktis?
 
Savo virtuvėje turėkite bent keturių skirtingų rūšių kruopų. Pradėkime nuo kruopų, kurios neturi glitimo.
 
Grikiai (angl. buchwheat) gali būti kepinti arba nekepinti. a) Kepinti grikiai yra rudos spalvos, jų virti nereikia, nes jie jau termiškai apdoroti. Pakanka juos iš vakaro užmerkti ir ryte tik pašildyti iki tinkamos valgyti temperatūros. b) Nekepinti grikiai. Jie mūsų rinkoje atsirado palyginti neseniai. Jų skonis visiškai skiriasi nuo kepintų. Jei neragavote – rekomenduoju paragauti.
 
Sorų kruopos (angl. millet). Jų skonis skiriasi priklausomai nuo rūšies. Kad nebūtų kartu, prieš virimą nuplikykite verdančiu vandeniu. Auksinės sorų kruopos nekarčios, o tai – retas atvejis.
Bolivinių balandų kruopos (angl. quinoa). (Kai kas jas vadina „kinva“, bet šis pavadinimas lietuvių k. nevartotinas). Bolivinių balandų kruopos gali būti įvairios: juodos, raudonos ar šviesios. Viename maišelyje galima rasti ir visų trijų spalvų bolivinių balandų kruopų. Beje, bolivinės balandos auga ir Lietuvoje, tik kitos rūšies, ir sėklų niekas nerenka, valgo tik lapus. Vieniems bolivinių balandų kruopos labai patinka, kai kas paragavę jas pavadina net „metų atradimu“, o kiti purtosi net užuodę jų kvapą.
Burnočių sėklos (angl. amaranth). Turi daug kalcio, riešutų prieskonio. Jų galite šiek tiek įmaišyti ruošdami kitas kruopas.
 
Ryžiai – natūralūs, kitaip sakant, nešlifuoti, arba raudoni. Geriausia, jei ryžio grūdas ilgas, pavyzdžiui, basmati ar ilgagrūdžiai, tuomet daugiau laiko turėsite ir kalorijoms išnaudoti. Tinka visos ryžių rūšys, kurios verda 40–50 minučių. Tiesa, pati paprastai ryžių nesirenku pusryčiams, nes juos reikia virti, nepakanka išbrinkinti.
 
Javų giminės grūdai, turintys glitimo, tinka ne visiems, bet tikrai galite valgyti, jei glitimą toleruojate.
 
Avižos (angl. oats). Šie grūdai ypatingos vertės. Pačios avižos neturi glitimo, bet dažniausiai sėjant avižas dėl augalų „sveikatos“ pramaišiui pasėjama ir kviečių. Kas vengiate glitimo, žiūrėkite, kad būtų parašyta „Be glitimo pėdsakų“. Taip būna ypač retai. Avižų kruopos turi būti lukštentos, bet išlikti grūdų pavidalo. Kartais pramonininkai sugalvoja supakuoti pašarines kruopas ir parduoti žmonėms… Tokiu atveju pusryčiaujant teks spjaudyti lukštus. Taip neturi būti, taigi rinkitės kito gamintojo kruopas.
 
Miežiai (angl. barley). Šių kruopų neskaldytų kol kas neteko matyti. Pirkite stambiai skaldytus grūdus ir apdorokite trumpiau nei kitas kruopas.
Perlinės kruopos (angl. pearl barley) – tai tie patys miežiai, tik kitaip paruošti. Jos sunkiau virškinamos, todėl vieniems labai patinka, o kitiems atima energiją. Pabandykite ir įsitikinkite, kaip jaučiatės.
 
Speltos kruopos (angl. spelt wheat)Tai kviečiai, tik daug vertingesni už įprastinius. Teigiama, kad net didelė dalis glitimui jautrių žmonių speltą toleruoja.
 
Jei pamiršote užsimerkti kruopų ar esate ne namie, puikiai pravers skaldytos kruopos, nes jų paruošimas trumpesnis.
 
Rugių (angl. rey) ar kviečių (angl. wheat) kruopos yra ne tokios vertingos, bet retkarčiais galima valgyti ir jų košes.
 
Kai esame įpratę pirkti greitai paruošiamas kruopas, kitų parduotuvėje net nematome, juo labiau, kad jos dažniausiai išdėstomos žemutinėse lentynose. Taip pat jų būna ūkininkų skyriuose bei internetinėse sveiko ar ekologiško maisto parduotuvėse. Ekologiški grūdai vertingesni ir todėl, kad jie išauginti be herbicidų ir pesticidų, bet jei neturite galimybės pirkti ekologiškų, nenukabinkite nosies. Pirmiausia reikia pradėti nuo mitybos sureguliavimo ir tik po to galima imtis ekologiškumo, o ne atvirkščiai. Taigi planuokite meniu, pasirinkite skanius nesaldžius košių priedus, valgykite sočiai ir skaniai. Ir būkite sveiki!
 
Receptas

Natūralių ryžių košė su daigintomis saulėgrąžomis
 
Ši ryžių košė labai tinka norintiems mesti svorį.
 
Jums reikės: 100 g nuplautų nešlifuotų (natūralių) ryžių, 1/4 a. š. nemaltos juodgrūdės, 1/4 a. š. nemaltos ožragės (abu prieskoniai labai sveikatinantys), 10–20 saulėgrąžų daigų, 5–10 išmirkytų gudobelės uogų (uogas pirmiausiai galima panaudoti arbatai, o tada košei; gudobelės uogas galima keisti ir kitomis rūgštesnėmis uogomis), cinamono ir druskos pagal skonį.
 
Vakare termose užplikykite nešlifuotus (natūralius) ryžius kartu su juodgrūde ir ožrage (taip ruošiant nebus aštraus prieskonių kvapo, tad jei kam norisi „aštresnių pojūčių“, reikėtų sausus prieskonius pakepinti su šiek tiek aliejaus arba lydyto sviesto ir supilti į košę). Ryte termoso turinį kelias minutes pavirkite, išjungę galite palaikyti šiltai (trumpiau virta košė teikia daugiau naudos). Įpjaustykite keletą saulėgrąžų daigų, likusius užberkite ant košės ir patiekite.
 
  

Žymos: Receptai, Mityba

Komentarai

Naujausi straipsniai