Tiesa.com   |   2015-09-26

10 dalykų, kurių nežinojote apie kavą

  
10 dalykų, kurių nežinojote apie kavą
© Flikcr.com
Laukinius kavamedžius aptikusios ožkos, pradėjo juos žiaumoti, ir įgijo labai daug energijos.

Kava – vienas populiariausių gėrimų visame pasaulyje, kurios suvartojama neįtikėtinai daug. Tikriausiai daugeliui teko girdėti, kad kava gali pražudyti ar prailginti gyvenimą, tačiau kaip yra iš tikrųjų? Pateikiame dešimt faktų apie kavą, kurių dar nežinojote arba manėte, kad žinote.

Kofeinas gali pražudyti?
Skamba baisiai, tiesa? Nereikia nerimauti: kad taip nutiktų, turėtumėte per dieną išgerti nuo 80 iki 100 puodelių kavos. Kofeinas, apskritai, teigiamai veikia mūsų organizmą: padeda išlikti budriems, suteikia energijos visai dienai, jos dėka išliekame žvalūs.
Per didelis kofeino kiekis organizmui nėra rekomenduojamas, ne kartą ir patys esate tuo įsitikinę, kai reikia spėti atlikti visus darbus griebiame tikrai ne vieną kavos puodelį, o po kurio laiko jaučiamės blogai: padažnėja širdies ritmas, rankas pradeda krėsti drebulys, atsiranda nervingumas.
 
Norint iš kofeino išgauti naudos, patartina vartoti du ar tris kavos puodelius per dieną. Neviršydami 300mg kasdieninės normos, turėtumėte išlikti žvalūs, nesukeldamo pavojaus savo sveikatai.
 
Kava yra naudinga.
Šis gėrimas yra pilnas antioksidantų (chlorogeno rūgščių), kurios padidina ląstelių jautrumą ir reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Kava tinka diabetikams, o kasdien išgeriant po du-tris puodelius, tikėtina, galime cukrinio diabeto išvengti.
 
Jei vis dėlto, nemėgstate kavos ir niekaip negalite jos gerti, vartokite juodą arbatą, ji taip pat turi antioksidantų.
Kofeinas sužadina moters lytinį potraukį.
Tad, vyrai, jei norite sužadinti moters seksualinį potraukį, kasdien rytais nešiokite kavą mylimosioms į lovą. Visgi mokslininkai pabrėžia, kad moterys, kurios geria kavą tik kartais, turi stipresnį seksualinį poreikį, nei tos, kurios geria ją kelis kartus per dieną.
 
Kofeinas gali sumažinti skausmą.
Jei esate įpratę reguliariai gerti kavą ir to nepadarius jaučiate galvos ar kitus skausmus, vadinasi kofeinas jus labai veikia, o jo negavus pradedate jausti skausmus.
 
Kofeinas didina ir aktyvina smegenų ląstelių veiklą ir numalšina kylančius galvos skausmus. Toks skanus skausmo malšinimas, padės ir tiems, kurie kavą geria tik retsykiais. Ji numalšins ne tik galvos, bet taip pat sumažins ir nemalonius raumenų skausmus.

Kofeinas išties neleis jums miegoti.
Mokslininkai pataria nevartoti kavos 6 valandas prieš miegą, kadangi tai gali sukelti prastą miego kokybę, galite dažnai prabusti naktį ir sunkiai užmigti: ryte būsite pavargę, neišsimiegoję ir irzlūs. Gerdami kavą prieš miegą, jūs neigiamai veikiate savo miego ciklą taip jį išbalansuodami.

Kava be kofeino  tai kava su kofeinu.
Mėgstate gerti kavą, tačiau jus blogai veikia kofeinas ir dėl to renkatės kavą, kuri jo neturi? Kava be kofeino gali sukelti tokį patį poveikį, kokį sukelia kofeinas. Jei kasdien išgeriate labai daug kavos be kofeino, nuo penkių iki dešimties puodelių, iš tikrųjų jūs gaunate kofeino dozę lyg būtumėte išgėrę du ar tris puodelius tikros kavos.
 
Naudojamos cheminės medžiagos kofeinui šalinti.
Kavos pupelės yra virinamos garuose norint pašalinti kofeiną. Išsiskyręs jis iškyla į paviršių, kur yra išplaunamas naudojant metileno chlorido tirpiklį. Štai tokia priemone jūsų kavoje nelieka kofeino.
Kofeinas nėra kartus.
Kofeinas išties prisideda prie kartaus skonio, kuris yra jaučiamas kavoje, tačiau tai ne pagrindinis junginys. Kartumą labiausiai priduoda aštrūs antioksidantai.
 
Flickr.com nuotr. Flickr.com nuotr.
 
Svarbus pupelių paruošimas ir pateikimas.
Norite gerti išties skanią kavą? Jos skonis priklauso nuo pupelių paruošimo, tai kaip ir kiek jas skrudinsite ir kokiu vandeniu užpilsite.
 
Kai skrudinate kavos pupeles 400 laipsnių temperatūroje, iš jų išsiskiria aliejus. Kuo daugiau aliejaus išsiskiria, tuo didesnis ir stipresnis kavos aromatas bei skonis. Kuo ilgiau skrudinamos pupelės, tuo daugiau išsiskiria kofeino, todėl turite rasti aukso viduriuką.
 
Kavą atrado ožkos?
Ar žinote kavos atsiradimo istoriją? Kalbama, kad kavos pupeles atrado ožkos ir piemuo, kuris jas ganydavo Afrikos kalnų šlaituose. Laukinius kavamedžius aptikusios ožkos, pradėjo juos žiaumoti, ir įgijo labai daug energijos.
Piemuo pradėjęs jas kviestis pastebėjo, kad jų niekur nėra, o suradęs kalnų šlaituose pamatė, jog jos itin energingos ir kramsnoja raudonas keistas pupeles.
 
Piemenį užvaldė smalsumas ir pats sumanė paragauti šių keistų pupelių: suvalgius iškart pajuto didelį energijos pliūpsnį, pradėjo dainuoti ir šokti. Manoma, kad būtent taip atsirado kavos pupelės.
 
 
  

Žymos: Kava, Įdomu, Naudinga

Komentarai

Naujausi straipsniai