Jolanta Bogužienė   |   2013-05-12

Psichologės komentaras: Klaidos, neleidžiančios peržengti slenksčio į laimę

  
Psichologės komentaras: Klaidos, neleidžiančios peržengti slenksčio į laimę Laimė priklauso nuo mūsų pačių

Visi mes mokomės visą gyvenimą, ir nuo to, kaip išmokstame vieną ar kitą pamoką, labai dažnai priklauso mūsų ateitis. Svarbu šitai suprasti, nes nenoras mokytis (beje, visada geriau mokytis iš svetimų klaidų) gali kainuoti labai brangiai, o nuolat daromos tos pačios klaidos dar ir įskaudins artimuosius.

Du paprasti dalykai mus gali apsaugoti nuo klaidų ir garantuoti laimę: tai žinios ir laisvė. Svarbu žinoti, kur kokie pavojai slypi ir kaip būtų galima jų išvengti.

Taigi, jei svajojate apie darnius santykius su antrąja puse, o gal ir apie vedybas, ir norėtumėte sužinoti septynias esmines klaidas, kurias daro daugelis žmonių, pirmučiausiai raskite laiko sąžiningai savianalizei. Vadinkite daiktus tikraisiais vardais, atsisakykite pasiteisinimų. Skaitykite, analizuokite, padarykite išvadas ir – taisykitės!

 Pirma klaida
Ją būtų galima pavadinti Neapibrėžta pozicija. Jūs svajojate apie vedybas ar santuokinį gyvenimą, tačiau dar galutinai lyg ir neapsisprendėte. Ar žinote, ką reiškia neapsisprendimas? Tam turėtumėte išsiaiškinti, kas yra šeima apskritai ir ką ji reiškia jums. Stabtelkite ir ramiai, pridėję ranką prie širdies, užduokite sau klausimą: „Ar aš noriu dabar sukurti šeimą?“ Jeigu jūsų vidinis balsas sako ,,Taip“ – pirmyn! Tuomet stabdykite viską, kas gali kelti grėsmę santuokai, bei būkite pasiruošę veikti. Tai reiškia ne tik reaguoti, bet ir priimti sprendimą bei jį įgyvendinti.
 
Jei tebesate neapsisprendę, o svajonės tik erzina jūsų vaizduotę, tada būtų geriausia jų neskatinti, nes tai tik bukina jus ir atima daug energijos. Turite nuspręsti: arba svajoti ir tai įgyvendinti, arba neteršti savo vaizduotės. Mokykitės apsispręsti, ko norite gyvenime.
 
Moterys svajoja apie santuoką, prabangias vestuves, baltą suknelę, nuostabų, turtingą ir puikaus charakterio princą, mylintį nuoširdžiai ir begaline meile, tačiau nė nepajunta, kad ima plaukti pasroviui desperatiškai flirtuodamos, palaikydamos artimus santykius su atsitiktiniais arba visai netinkamais vyrais – bet tai tėra tik bėgimas nuo savęs, baimė būti savimi. O ar dažna mergina paklausia savęs, ar norėtų turėti vaikų? Ar norėtų keisti savo viengungišką gyvenimą ir dabartinį komfortą į bemieges naktis prie vaiko lovytės, ar norėtų mesti savo karjerą dėl šeimos ir rūpintis trimis ir daugiau vaikų?
Prieš kurdami šeimą užduokite sau šiuos klausimus apie santuoką, šeimą, vaikus ir kitus įsipareigojimus, kurie jūsų neišvengiamai laukia. Apsispręskite, ir nesiblaškysite. Žinokite, vyrai turi labai gerą intuiciją ir jaučia, kuri moteris neturi aiškių pozicijų ir gyvena vadovaudamasi nuostata: „Esu rudeninis lapas, na, kur vėjas nuneš, ten ir būsiu; aš laisva ir žinau, ką darau.“ Galbūt jums atrodo, kad svajojate apie santuoką, o iš tikrųjų laimės kriterijus tik suteikia jums adrenalino.
 
Antra klaida
Šios klaidos apibūdinimą galima pradėti žodeliu ,,Gal“. Gal jūs ir svajojate apie laimę, bet kaip suprasti, kuris jūsų tikrasis gyvenimo palydovas? Jūs neturite kriterijų, todėl sutikę kiekvieną naują vyrą savo gyvenime sutinkate su daug kuo, o gal ir su viskuo, ką jis jums siūlo. O gal tai jis? Jūs manote, kad taikote testą, kuris padės jums nuspręsti, ar tai jis, kuris padės nepraleisti ,,savojo“, nepraeiti pro šalį, tačiau būkite sąžiningi – tai labai pavojingas kelias. Juo labiau, kad neturėdami kriterijų jūs save dar labiau stumiate į abejones.
 
Galite būti tikri – tai didelių praradimų kelias. Kiekvienas toks testas – tai praradimas, nors šitai ne visada iš karto pastebima ar suvokiama. Beje, dabar tai labai gražiai įvardijama ,,patirtimi“, kuria mėgstame pasidžiaugti.
Juk sunku žmonėms gyventi nepateisinus savęs. Bet baisiausia, kad šitas kelias gali tapti negrįžtamas. Jūs prarandate orientyrus, laiką, viltį, sveikatą, ir svajonė tampa oro burbulu. Gerbkite save, atkreipkite dėmesį, koks prieš jus žmogus, ir neužmerkite akių ten, kur reikia matyti tai, ką matote, o ne tai, ką norite matyti.
...
Trečia klaida
 
Ne tas žmogus... Jūs svajojate apie santuoką, įsimylite, prisirišate arba tampate priklausomas (ar priklausoma) nuo santykių, o jūsų išrinktasis ar išrinktoji kuria šeimą su kitu ar kita. Kaip suprasti, ar tai mūsų puselė, ar ne?
 
Nagi, imkite ir atlikite testą. Pirma, kuris iš jūsų daugiau rodo iniciatyvos susitikimams ar pasimatymams? Jeigu noras susitikti tėra visąlaik iš jūsų pusės, tai signalas, kad turite pasakyti sau ,,stop“. Antra, paklauskite savęs, kodėl jis susitikinėja su jumis ? Pasistenkite kitam žmogui nepriskirti to, ko visai nėra.
Būkite realūs čia ir dabar. Jeigu vyras, kuris ruošiasi tapti jūsų sutuoktiniu, ieško susitikimų su jumis, vadinasi, jis galvoja apie jus, nori jus nudžiuginti, padėti, būti šalia. Mylėti blogus ir mįslingus vyrus labai madinga, bet, deja, labai kvaila. Na, kas jums gali diktuoti madą? Geriau jūs diktuokite madas šeimyninei laimei. Galbūt jūs suprantate, kad tas, su kuriuo jūs norite sukurti šeimą, jūsų nemyli, bet negalite ir nenorite sustoti? Negalvokite, kad jūs bejėgiai valdyti savo jausmus. Tai netiesa, panorėjus galima viską susitvarkyti.
 
Ketvirta klaida
 
Vartotojiška pozicija. Jūs svajojate apie šeimyninį gyvenimą, bet ar žinote, kad šeimyninis gyvenimas – tai sunkus darbas komandoje: iš pradžių dviese, o vėliau ir su vaikais. Tai daug naujų pareigų, rūpesčių ir nerimavimų. Taigi, nekurkite sau iliuzijų.
Negalvokite, kad sutiksite vyrą, kuris pats gamina pietus, skalbia, tvarko namus ir iš to gauna begalinį pasitenkinimą ir malonumą. Norite ar nenorite, realybėje jūs būsite šeimininkė, kad ir kaip būtų jums skaudu ar nepriimtinai skambėtų šio žodžio reikšmė. Ugdykite tam tikrus įgūdžius, keiskite mąstymą, nes tai pravers jums ateityje jau gyvenant šeimoje. Santuokoje jūs investuojate savo jausmus, elgesį, bendravimą, supratimą ir visa kita, ne vien materialius dalykus, bet ateityje gaunate procentus. Arba ne... Sunku pasakyti, nes kiekviena šeima – tai sistema, kur visos grandys glaudžiai susijusios. O gal jūs galvojate, kad nieko neduosite, o tik norėsite gauti kuo daugiau, tuo geriau: pradedant dėmesiu ir meile, ir baigiant kitais dalykais?..
 
Penkta klaida
 
Kaip likimas lems, taip ir bus. Na, tiesiog atsiduodame likimui, kitaip tariant, paliekame nulemti mūsų asmeninę laimę aukštesnėms jėgoms.
 
Pavyzdžiui, galvojate, kad vieną dieną, jei likimo lemta, ateis princas tiesiai į namus, pasibels į duris, ir vienas kitą pamatę jūs taip įsimylėsite, kad susituoksite ir ilgai ir laimingai gyvensite. Ir ne tik įtikite tokiomis istorijomis, bet dar ir manote, kad taip ir turi būti.
Taigi, laukiate likimo siųstojo, o belaukdami pradedate vengti naujų pažinčių: juk jums likimas turi mestelti kažką ypatingo ir nuostabaus. Na, taip ir būna, tik ar galės ta antra puselė įveikti užkardą, kai suras jus? O jeigu jis (ar ji) irgi laukia iš jūsų kokio nors ženklo?
Nebūkite fatalistai, tikintys, kad antgamtinės jėgos išpildys jūsų svajones.
Šešta klaida
 
Nusiminimas. Kuo dažniau ir intensyviau mąstote apie santuoką ar šeimyninį gyvenimą, tuo labiau atrodo, kad niekas nevyksta, laikas stovi vietoje... Ir jūs pradedate nusiminti.
Nusiminimas – jūsų priešas. Jį galima apibūdinti kaip pavojingą, negailestingą, stiprų ir su patirtimi. Įsivaizduokite, kad tai jūsų didžiausias priešas. Jeigu nusprendėte nusiminti, tai galima prilyginto tokiai situacijai: esate povandeniniame laive giliai po vandeniu ir atidarote laivo dangtį.
Ką daryti? Galbūt atsakymas jūs nustebins, bet – turite susitaikyti su situacija ir dėl jos nenusiminti. O tai leis dar labiau atsiskleisti jūsų vidiniam sielos grožiui, kas, be abejo, veda laimės link.
 
Septinta klaida
 
Netikri pavyzdžiai. Jūs svajojate apie santuoką, tačiau iš tiesų mažai ką suvokiate, o gal ir net neįsivaizduojate, arba vertinate neadekvačiai. Kompiuterinės technologijos padeda štampuoti begalę netikrų pavyzdžių apie laimę. Tvirtas įdegęs vyro kūnas, šalia moteris, vyras ją svajingai apsikabinęs, ir abu palydi saulę prie jūros...
 
Kuo daugiau įsitraukiate į šias reklamines pasaulio vingrybes, tuo labiau prarandate realybės jausmą. Tarp jūsų ir realybės tarsi atsiranda stiklinė siena. Tik už tos sienos jūsų niekas nemyli, nes čia nieko ir nėra... O ištikimi, mylintys žmonės kartais būna ir nesiskutę, ir persišaldę, jie plinka, jie neprisimena svarbių datų... Bet jie realūs ir gali užpildyti tuštumą ir dalytis laime su jumis. ‚
 
Sudaužykite stiklinę sieną tarp savęs ir realybės, nepamiršdami pagarbos ir meilės sau. Darbas su savimi pats sunkiausias, tačiau žinodami savo klaidas ir jas taisydami žengsite rimtus žingsnius į asmeninę ir šeimyninę laimę.
Būkite patys sau atviri, sąžiningai išsiaiškinkite, kas jus šiandien neramina dėl šeimyninio gyvenimo ar santuokos. Susirašykite savo (būtent, savo) nerimus ir baimes popieriaus lape, tai leis kitaip pažvelgti į save ir savo neišspręstas vidines problemas, kurios ir trukdo jūsų laimei.
 
 
  

Žymos: psichologės konsultacija

Komentarai

Naujausi straipsniai