Giedrius Drukteinis, Elegancija.eu   |   2011-03-16

Pagal Jurgį ir... akiniai

  
Pagal Jurgį ir... akiniai
© D.Dokšaitė
Dizainerių gamybos? Sportiniai? Kampuoti, apvalūs ar pailgi?

Įrodyta, kad bet kurie akiniai – koreguojantys regą ar saugantys nuo saulės, kaip ir tinkamai parinkta apranga ar aksesuarai, gali turėti įtakos Jūsų, kaip profesionalo, karjerai.

="text-align: left">Paprasti akiniai gali padaryti žmogų protingesnį (kažkada Kambodžoje Pol Potas naikino visus tėvynainius, nešiojančius akinius – tai reiškė, kad jie moka skaityti, vadinasi, yra užkrėsti buržujiška sėkla). Su akiniais galite atrodyti valdingesnis ir inteligentiškesnis, netgi vyresnis. Akiniai prideda solidumo, kompetencijos ir autoriteto (todėl kai kurie jaunuoliai, nesiskundžiantys savo puikiu regėjimu, vis dėlto nešioja akinius paprastais stiklais).
 
Stilingi ir naudingi
Paprasti akiniai kelia pasitikėjimą Jumis. O saulės akiniai – dar prideda ir stilingumo. Tai ir skonio demonstravimas, ir apsauga… Ne tik nuo kurių nors ultravioletinių spindulių. Tamsūs akiniai tapo nūdienos riterių skydais, skirtais apsisaugoti nuo nepageidaujamų žvilgsnių. Tamsinti akiniai – tai paskutinė asmeninės nuosavybės ir privatumo riba – todėl ir „žvaigždės“, apspistos fotografų, akis slepia už stilingų akinių – tai jų vienintelė galimybė išsaugoti bent kiek savo gyvenimo.

Šiek tiek istorijos

Yra žinoma, jog jau XII amžiuje Kinijos teismų teisėjai užsidėdavo derva nuteptus akių apdangalus, kad išvengtų gailaus teisiamųjų žvilgsnio (iš to ir kilęs terminas „aklas teisingumas“, ir būtent todėl Temidė yra užsirišusi savo akis primityvia skraiste).

XIII amžiuje anglų mokslininkas Rodžeris Bekonas, montavęs įvairius mechanizmus ir savo pomėgį teisinęs inkviziciją erzinančiais pasakymais: „Dievo valia per mokslą padeda mums pažinti pasaulį“, ne tik nustebo suvokęs, kad nupoliruoti stiklai didina arba mažina daiktų vaizdą, bet ir juos pakaitinęs ant ugnies sukūrė pirmuosius tamsintus akinius. Tiesa, dar kelis šimtmečius Bekono išradimas buvo naudojamas tik Saulės užtemimams stebėti – iš to kilo ir pavadinimas „Saulės akiniai“.

Pagal kitą versiją, akinius nuo saulės sukūrė senieji Aliaskos gyventojai: kasinėjant tą buvusią Rusijos dalį rasta kaulinių rėmelių, forma primenančių šiuolaikinius akinius, nors neaišku, ką eskimai į tuos rėmelius įstatydavo. Reikia manyti, kad jie apsieidavo be stiklo, nes vietoj stiklų priklijuoti horizontalūs sparneliai (panašūs į nūdienos žaliuzes) kuo puikiausiai saugojo akis nuo šviesos.

Napoleono kariai ir saulės akiniai

Pirmoji didelė saulės akinių partija buvo pagaminta XVIII amžiaus pabaigoje kataraktos išvargintai Napoleono armijai, kariaujančiai Egipte.

Taip pat teigiama, kad saulės akinių gimimo metai yra 1885-ieji, kai visa padorioji Europos visuomenė, sužavėta astronomų postringavimų, paplūdo į gatves stebėti Saulės užtemimo, ir priemonės akims apsaugoti įgavo madingo aksesuaro statusą.

Tiesa, to meto saulės akiniai buvo gaminami tik su mėlynais arba žaliais stiklais, taip pat buvo visiškai plokšti. Ir tik apie 1929-uosius amerikietis Edvinas Landas išrado poliarizuotų stiklų gamybos principą, ir po kelerių metų pirmieji išgaubti saulės akiniai – tokie, kokius mes pažįstame šiandien – pasirodė parduotuvėse. Masiniu reiškiniu jie nevirto – to meto džentelmenai pirmenybę teikė tiesioginiam akių kontaktui. Lemiamu tašku, kaip jau įprasta mados istorijoje, tapo karas.

Stilingi berniukai iš padangių

Tais laikais karo lakūnai skrydžio metu dėvėjo priglundančius prie veido tamsius akinius tampriu brezentiniu arba odiniu rėmeliu, susegamu juostele ant sprando (panašius į šiandieninius plaukymo akinukus). Lakūnai nebuvo jais patenkinti, nes veidui įdegus, nuo tokių akinių apie akis likdavo balti ratilai, darę šauniųjų lakūnų išvaizdą juokingą. 1941 m. „Ray-Ban“ kompanija pateikė JAV karinėms oro pajėgoms „Aviatoriaus“ saulės akinius, forma primenančius lig tol naudotus akinius, tačiau su metaliniu rėmeliu ir stiklais, kelis kartus didesniais už žmogaus akį (skirtingai nuo tais laikais įprastų monoklių).

Legenda tvirtina, jog lakūnai iškart pamilo „Aviatoriaus“ akinius dėl to, kad tie padėdavo matyti prietaisus ir priešo lėktuvus, skrendant prieš Saulę. Tikrovėje tuometiniai lakūnai jų skraidydami nenešiojo ir oro mūšiuose vis tiek naudojo seno pavyzdžio priglundančius akinius.

Tačiau žemėje lakūnai su „Aviatoriais“ atrodė neišpasakytai šauniai.

Kur šaunumas, ten – Holivudas

Kaip ir balti amerikiečių kariškių marškinėliai, taip ir „pilotų akiniai“ iškart po karo tapo mėgstamu Holivudo kino filmų herojų atributu, o kartu su jais, savaime suprantama, tamsiais akiniais susižavėjo ir visi mirtingieji. Iki septintojo dešimtmečio tamsūs akiniai tapo privalomu kiekvieno bent kiek stiliaus paisančio žmogaus aksesuaru, o apie 1970-uosius atsirado ir pirmieji žymių dizainerių sukurti akiniai.

Mada gyva ir šiandien, nors iš esmės visi saulės akinių modeliai yra kuriami pagal dvejų geriausiai parduodamų (ir kopijuojamų) akinių pavyzdį – minėtųjų metalinių „Aviatoriaus“ akinių ir tos pačios „Ray-Ban“ firmos klasikinio plastmasinių „Wayfarers“ akinių modelio pavyzdžiu, 1952 m. sukurtu pagal amerikiečių jaunuolių pamėgtą „Kadilakų“ bagažinės „pelekų“ formą.

Kai kurie dizaineriai teigia (ir čia, manau, yra dalis tiesos), kad tamsių akinių mada plito proporcingai Vakarų visuomenėje plintančiai narkotikų epidemijai. Šeštajame dešimtmetyje nei tamsūs akiniai, nei narkotikai dar nebuvo visuotinai paplitę reiškiniai, bet su hipių atsiradimu ir jų propaguojamu narkotikų kultu žmonės pradėjo slėpti savo padūmavusias akis nuo aplinkinių. Būtent XX amžiuje pasaulis galutinai suvokė, kad akiniai – tai apsauga. Ne savų akių, bet nuo svetimų. Tai, ką kinai žinojo jau XII amžiuje…

Kaip pasirinkti?

Kaip jau minėta, džentelmenas su akiniais visada atrodys svarbus ir rimtas. Tačiau svarbiausia – rėmelių stilius, būtent jis pabrėžia charakterio savybes. Iš esmės akinių rėmelių tikslas – kompensuoti trūkstamus veido bruožus: pridėti aštrumo apvaliam veidui ir sušvelninti ilgą bei griežtą. Renkantis akinių rėmelius būtina atsižvelgti į veido formą, odos atspalvį, akių ir plaukų spalvą, žodžiu, į viską. Ir atminkite – tai, kas gerai atrodo vienam, nebūtinai atrodys gerai ant Jūsų nosies. Pavyzdžiui, nors ploni metaliniai rėmeliai visada yra madingi ir vertinami, tačiau ant didelių gabaritų veido jie atrodys pernelyg nenatūraliai ir galbūt netgi kvailai.

Tad kokie, galų gale? Dizainerių gamybos? Sportiniai? Kampuoti, apvalūs ar pailgi?

Pradėkime nuo to – Jums reikia mažiausiai dvejų akinių: formaliai ir poilsio aprangai.
Antra, vieliniai ar metaliniai rėmeliai visada gerai atrodys vilkint kostiumą ar ryšint kaklaraištį. Ypač pagaminti iš titano lydinių. Sakoma, kad turintieji skonį visada įvertins ir rėmelius iš medžio ar kaulo – kaip pagamintus iš natūralių medžiagų. O geriausiems iš geriausiųjų – žinoma, rėmeliai iš aukso ar platinos.

Trečia, vyriška optika visada yra konservatyvesnė nei moteriška. Todėl ir vyrams labiausiai tinka tik tradicinės akinių formos – „lašai“, apvalios, „aviatoriaus“ arba „stačiakampės“. Akinių gamintojai šiuo metu stengiasi įteigti, kad vyrams tinka ir spalvotos plastmasės rėmeliai. Tačiau, kaip žinia, spalvingumas – moterų prerogatyva.

Ketvirta, akinių rėmeliai turi sekti veido bruožų linijas, bet nebūtinai jas atitikti. Renkantis rėmelius, trumpam prisiminkite – šioje srityje yra keletas struktūrinių taisyklių, pavyzdžiui, dideli rėmeliai didina mažą nosį, maži rėmeliai trumpina ilgą… Berėmiai akiniai yra tinkamiausi nešioti žmonėms su smulkiais veido bruožais. Platūs rėmeliai daro veidą rimtą ir jautrų.

Tačiau bendrąja prasme užtenka žinoti, kad:

Apvalus veidas dažniausiai neturi daug „aštrių“ bruožų, todėl geriausia juos paryškinti ir atkreipti dėmesį su stačiakampiu arba kampuotu akinių rėmeliu.

Jei veidas ilgas, ieškokite minkštų, subtilių formų be rėmelių, kurie neįrėmina veido, nes taip jis atrodys dar ilgesnis.

Jei esate Arnoldo Švarcnegerio klonas, t. y., turite kampuotą veidą, vadinasi, Jūsų veidas yra trapecijos formos, su išsišovusiais skruostikauliais, ir juos reikia švelninti subtiliais rėmelių išlinkimais.

Jei esate ovalaus veido – tai yra ideali veido forma, jis yra simetriškas – tinka bet kokios formos rėmeliai, priklausomai nuo to, kokio įvaizdžio siekiate.

Dėdamiesi akinius atminkite, kad viršutinis rėmelių rėmas, jungiantis stiklus virš nosies tarpuakyje, vadinamasis „tiltelis“, turi atitikti antakių liniją arba būti vos žemiau jos. Kitaip turėsite „dvigubų antakių“ efektą, kuris atitrauks pašnekovo dėmesį nuo Jūsų akių. Akys turi būti stiklų centre. Rėmeliai neturi būti platesni, nei veidas, o apatinė jų dalis neturi būti nusileidus žemiau nei šnervės.

Jei turite didelę nosį, ieškokite siaurų rėmelių su mažu tilteliu. Tamsus, sunkus ar dvigubas tiltelis vizualiai darys Jūsų nosį didesnę. Žemas tiltelis nosį vizualiai „trumpina“.
Siekite, kad rėmelių spalva atitiktų aprangos spalvą: jei rengiatės tamsiais rūbais, rinkitės tamsius rėmelius. Tas pats taikoma ir antakių spalvai – jei turite tamsius, prie jų derinkite tamsius rėmelius, jei esate šviesbruvis – ieškokite šviesesnių.

Akinių nešiojimo stilistika

Yra keletas vietų, kur tamsių akinių neturėtų būti – bažnyčioje, teisme ir... ant Jūsų viršugalvio. Suprantu, tamsūs akiniai ant viršugalvio – tai epidemija, nežinau kodėl, tačiau nėra prasmės jos neigti. Bet šiais laikais, kai standartai triumfuoja, nejaugi norite būti toks kaip kiti? Ypač, jei esate praplikęs…

Džentelmenas, nusiėmęs tamsius akinius, juos deda į kišenę – jokiu būdu ne ant galvos. Juo labiau – nekabina ant marškinių sagos.

Kaip ne sykį esate matę muzikiniuose klipuose, Amerikoje daugelis repo žvaigždžių nešioja tamsius akinius ir naktiniuose klubuose. Ar verta jais sekti?

Amerikoje, kur ne tik oras, bet ir žmonių tarpusavio santykiai yra kitokie, tamsūs akiniai tokiose vietose atlieka keletą funkcijų. Ten kur kas dažniau galima sulaukti klausimo: „Į ką žiūri, gaidy?“ Po tamsiais akiniais tenykščiai šou verslo rykliai slepia ir nuo narkotikų padūmavusias akis. Tad jei ir Jums reikalingos šios abi funkcijos, geriau turėkite partnerį po ranka, kad nepargriūtumėte užkliuvęs už besimėtančio šampano butelio. Ir jokiu būdu nevairuokite automobilio su juodais akiniais naktį, ypač jei jūsų „tiuninguoto“ automobilio stiklai užtamsinti. Nors kai kuriuose filmuose šauniuosius herojus galima pamatyti taip besielgiančius, tačiau, kaip sakoma, „nebandykite to pakartoti namuose“ – juoba kad daugelyje šalių tai draudžia įstatymas.

Įvertinant, kas jau buvo čia pasakyta – kad tai stilius – belieka pridurti, jog vis dėlto svarbiausia yra akių kontaktai su žmonėmis. Kalbėdamiesi tamsius akinius visada nusiimkite – tai pasitikėjimo ir pagarbos pašnekovui klausimas. Pavyzdžiui, JAV kariškiai Irake ar Afganistane bendraudami su vietiniais visada nešioja tamsius akinus, ir tai, beje, yra viena iš priežasčių, kodėl vietiniai, kaip ir kitas pasaulis, jų nemėgsta (toks atsiribojimas tik didina abipusį nepasitikėjimą). Tuo tarpu Didžiosios Britanijos ar Izraelio armijų kariškiams yra uždrausta bendraujant su vietiniais gyventojais nešioti tamsius akinius. Štai jums atsakymas, iš kur kilo džentelmenai. Atkreipkite į tai dėmesį, kai žiūrėsite reportažus iš tų kraštų.

Tikri ar „feikas“?

Saulės akiniai nebūtinai turi būti su žymaus dizainerio etikete. Tinkamai parinkti akiniai gali atrodyti geriau, nei patys brangiausi pasaulyje, pirkti dėl to, kad jie – patys brangiausi. Prisiminkite Frenką Sinatrą – jam niekada nereikėjo drabužių su etiketėmis ar prekiniais ženklais kaip įrodymo, kad jis yra „kietas“ – jis tiesiog VILKĖJO juos. Akinius, kaip ir laikrodžius, verčiau jau vertinti iš kokybinių, o ne kiekybinių pozicijų. Tačiau, jei jau esate priverstas pirkti brangius gaminius, atminkite, kad egzistuoja keletas paprastų būdų, kaip atskirti originalius akinius nuo netikrų:

Rėmelių furnitūra ir medžiagos. Visos akinių detalės turi būti deramai priklijuotos – ant kopijų rėmelių galima įžvelgti net klijų likučių. „Ne originalių“ akinių rėmeliai dažniausiai yra gaminami iš vadinamojo „kaprono“ plastmasės, kuri nėra lanksti – taip lengviausia pažinti kopiją.

Sertifikatas.
Prie gerų akinukų visada yra pridėtas sertifikatas ir informacinis lapelis, kuriame nurodoma stiklų kategorija; taikymo sritis bei kokių standartų buvo laikomasi gaminant tuos akinius ar optinius rėmelius; naudojimo apribojimai; laikymo sąlygos; valymas; ženklinimas. Be to, vidinėje akinių ąselės pusėje turi būti pažymėtas identifikacinis modelio numeris.

Logotipas. Įžvalgesnis pirkėjas gali pastebėti neteisingą prekinio ženklo raidžių išdėstymą. Pavyzdžiui, „Gucci“ – dvi GG raidės – kairioji „G“ turi dengti dešiniąją. Kopijuotojai dažniausiai daro atvirkščiai.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai