Tiesa.com   |   2010-12-02

Nusišypsok, ir tau nusišypsos

  
Nusišypsok, ir tau nusišypsos

Viktoras Hugo jau kažin kada rašė, kad „neturtingų žmonių veidai yra abejingi“. Pažvelkite į save veidrodyje. Ką matote? Veidą, prislėgtą nerimo, streso, nežinios dėl ateities? Nieko nesakantį savimi nepasitikinčio žmogaus veidą?

Kad ir kokį jį matote, vadinasi, tokį jus mato ir kiti žmonės. Jei ne prislėgtą, tai bent jau susirūpinusį. Jei ne susirūpinusį, tai bent jau neturtingą.

Priežastys šypsotis
Ir nors nėra jokių priežasčių šypsotis, vis dėlto vertėtų. Nes šypsena yra gerai. Šypsena yra teisinga. Šypsena daro mus gražesnius. Šypsena yra iškalbinga. Šypsena yra puikus būdas daug ką išreikšti ir apskritai pagerinti savo savijautą. Sielos gilumoje mes norime šypsotis. Šypsena padeda mums pasiekti pripažinimo. Besišypsantis veidas yra pažįstamas iš kur kas tolimesnio atstumo, nei nesišypsantis. Mes jaučiamės geriau, kai matome šypseną. Ir mes jaučiamės gerai, kai patys šypsomės. Mums labiau patinka karikatūros ir nuotraukos, kuriuose pavaizduoti personažai ar žmonės šypsosi. Šypsena verčia galvoti apie ką nors gero. Šypsena mus daro laimingus.
 
Šypsotis sunku
 
Nors šypsena yra vienas iš mūsų pasąmonės instinktų (šypsosi ir kūdikiai, šypsosi ir akli žmonės, kurie niekada nėra matę šypsenos), tačiau sunku nusišypsoti paprašytam ar įsakytam. Jei nuotraukoje esate priverstas šiepti dantis, dažniausiai šypsena atrodo nenatūrali, kvaila ar nenuoširdi.
 
Kai kurie žmonės vengia šypsotis, nes yra įsitikinę, kad jų šypsena (ar dantys) yra negraži, o jie patys atrodys tiesiog neprofesionaliai. Arba silpni. Iš esmės tai tiesa – visi besišypsantys žmonės atrodo šiek tiek silpnesni, nei rūstūs, tačiau čia ir slypi jų stiprybė. Jei ir galvojate, kad rimtas ar surauktas veidas daro jus svarbų, žmonės visada geriau reaguoja į šypseną, nei į šaltą rūpesčių sukaustytą kaukę (prisiminkite Rolandą Paksą). Nes kam malonu žiūrėti į surauktą snukį?
Be to, šypsena yra puiki proga pasirūpinti ir savo asmenine higiena, nes kas nori rodyti gintarinius dantis ar tarp jų įstrigusius mėsos gabaliukus ir akmenis? Atminkite, kai šypsotės, žmonės neišvengiamai (nes intuityviai) pažvelgs į jūsų burną. Todėl, jei norite padaryti geresnį įspūdį, parodykite jiems grožį savo burnoje – tai jūsų bendros savijautos ir rūpestingumo veidrodis.
 
Šiek tiek anatomijos
 
Biologai tvirtina, kad šypsena atsirado kaip… baimės ženklas. Anot jų, prieš 30 milijonų metų beždžionės pradėjo šiepti sukąstus dantis, siekdamos plėšrūnams parodyti, kad yra nepavojingos (ir daro tai iki šiol). Evoliucijos eigoje žmonės pradėjo šypsotis dėl skirtingų tikslų, ypač nerodydami dantų. Tam tikrame istorijos etape mes suvokėme, kad šypsena yra kur kas įvairiapusiškesnis signalas, galintis pademonstruoti ne tik baimę, bet ir meilę, laimę, pasididžiavimą, panieką ir pasipiktinimą.
Kiekvieną kartą, kai šypsotės, jūsų skruosto raumuo, jungiantis burnos kampučius su žandikaulio viršumi, įsitempia. Tas raumuo veikia visada, bet vien jis padaro šypseną nenatūralią. Taip šypsosi amerikiečiai. Jūs taip šypsotės, kai fotografas paprašo šypsotis. Tai dirbtina šypsena, ir ji nenušviečia pasaulio.
 
Yra kitokia šypsena
Prancūzų neurologas Guillaume Duchenne, XIX amžiuje tyręs veido raumenis, apibrėžė ir antrą šypsenos tipą – tą, kuriai išgauti pasitelkiami ir apie akis esantys raumenys. Šypsena prisimerkiant (nuo kurios akių kampučiuose susimeta raukšlelės) yra „šviečianti“. Nes akys, o ne burna ir yra svarbiausia šypsenos dalis. Sunku tą efektą aprašyti žodžiais, tačiau akių raumenys paveikia bet kurį veidą taip, kad šypsena atrodo natūrali ir nuoširdi.
Tai šypsena, kurios Jūs tikitės iš savo žmonos ar draugės, ar šiaip malonaus žmogaus. Nes tokią sunku „išlaužti“ neturint nuoširdžių ar tikrų jausmų. Todėl ji vienintelė ir yra tikra.
 
Šypseną galima ištobulinti
 
Kai kurios šypsenos atrodo geriau, nei kitos. Geriausia tai įvertinti pagal savo nuotraukas. Kiekvienas iš mūsų, kuris manosi esąs nefotogeniškas, yra pasmerktas blogai šypsenai eilinėje nuotraukoje, tačiau neabejotinai kiekvienas turi bent vieną nuotrauką, kurioje jo šypsena atrodo gerai. Raskite tą nuotrauką, derinkite savo veido išraišką būtent pagal tą šypseną, pasipraktikuokite prieš veidrodį. Šypseną galima ištobulinti, tad kitose nuotraukose jau galima atrodyti ir geriau.
 
Lengva gundanti šypsena turi būti plati, tačiau yra paremta viena paprasta taisykle – nereikia rodyti tiek dantų, kiek rodote besijuokdamas visa burna. Juos reikia rodyti – bet tik viršutinę eilę. Tik senukai, TV diktoriai ir šešiamečiai rodo savo dantų apatinę eilę. Pasitreniruokite prieš veidrodį –šypsantis turi matytis šeši viduriniai viršutinės eilės dantys.
 
Pabandykite dar ir dar kartą. Gal dabar ir atrodo kvailai, tačiau galų gale neabejotinai atrodysite laimingas.
 
10 papildomų priežasčių, kodėl verta šypsotis:
 
1. Šypsena daro žmones patrauklesnius – mums maloniau žiūrėti į tuos, kurie šypsosi. Pasąmonėje mes norime žinoti, dėl ko žmogus šypsosi. Grimasos atstumia, o nuoširdi šypsena traukia.
 
2. Šypsena keičia nuotaiką – pabandykite nusišypsoti, kai esate blogos nuotaikos. Didelė tikimybė, kad nuotaika šiek tiek pagerės.
 
3. Šypsena užkrečiama – bet kalbame ne apie pataikūnišką boso veido išraiškos pamėgdžiojimą. Tikra šypsena nušviečia kambarį, pakeičia šalia esančių žmonių nuotaiką, nes besišypsantis žmogus kartu atsineša ir laimę. Šypsokitės, ir žmonės paseks jūsų pavyzdžiu.
 
4. Šypsena mažina stresą, kuris gali atsispindėti mūsų veiduose. Šypsena paslepia mūsų nuovargį ir nepasitenkinimą.
 
5. Šypsena stiprina imunitetą – ji atpalaiduoja kūną, ir jo imuninės sistemos dirba geriau, kaip ir juoko atveju (žr. „Kodėl juokas yra geriausias vaistas?“). Teoriškai ji gali netgi išgydyti slogą ir peršalimą.
 
6. Šypsena mažina kraujo spaudimą – įrodyta moksliškai.
 
7. Šypsena sąlygoja endorfinų ir serotonino gamybą – o jie juk mažina skausmą. Atkreipkite dėmesį, kaip dažnai šypsosi sužeistieji kino filmuose. Nes tai jiems padeda kęsti skausmus.
 
8. Šypsena įtempia veido raumenis, ir atrodote jaunesnis – tai akivaizdu tik pažvelgus į veidrodį. Kiekvienoje šypsenoje yra kažkas vaikiška.
 
9. Šypsena kitiems parodo, kad jums sekasi – besišypsantys žmonės atrodo labiau pasitikintys savimi ir lengviau prieinami.
 
10. Šypsena padeda išlikti pozityviam – išbandykite tai pats. Nusišypsokite ir pabandykite pagalvoti apie ką nors blogo. Sunku? Kai šypsomės, įtempti veido raumenys siunčia kūnui signalą, kad viskas gerai. Tai puiki galimybė kovoje su stresu.
 
Parengta pagal elegancija.eu
 
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai