Parengė Evelina UŽDAVINYTĖ   |   2010-01-28

Klubai tikriems vyrams

  
Klubai tikriems vyrams

Orūs ponai, įsitaisę patogiuose odiniuose krėsluose, rūko cigarus, sklaido laikraščius ir diskutuoja tarptautinės politikos klausimais – juk būtent taip ir įsivaizduojate tikrą „džentelmenų klubą“?

Koją pakišo striptizas
Deja, susiformavusį kilnų džentelmenų klubų įvaizdį griauna erotines paslaugas teikiančios įstaigos, kurios įsigudrino prie savo pavadinimo pridėti užrašą „klubas džentelmenams“. Tačiau tikruose džentelmenų klubuose apie tokias pramogas neužsimenama net puse lūpų. Netinkamai besielgiantis klubo narys būtų pašalintas dėl taisyklių pažeidimo, o kartu – ir jį rekomendavęs narys.
 
Į tikrą džentelmenų klubą patekti nėra lengva. Dabar eilėje tenka laukti apie metus, o anksčiau priėmimo procedūros užtrukdavo ir iki dvidešimties metų.
 
Tikrų vyrų draugija
 
Nors pirmieji džentelmenų klubai atsirado Anglijoje, Londone, dar XVIII amžiuje, jų klestėjimo laikas – XIX a. Tuo metu kiekvienas aukštesnės klasės pasiturintis vyras stengdavosi priklausyti kokiam nors klubui. Džentelmenų draugijos vienydavo tik vyrus – tai jiems tapdavo savotišku išsigelbėjimu nuo šeimyninio gyvenimo rutinos.
Prieš du šimtus metų Londone veikė 2000 privačių klubų, prieš II pasaulinį karą – apie 120, o mūsų laikų sulaukė ne daugiau kaip 40. Dėl finansinių sunkumų daugelis nustojo egzistavę arba susijungė su kitais.
Kadangi klubo patalpose būdavo galima ir nakvoti, dalis moterų skųsdavosi, kad jų vyrai namie praleidžia mažiau naktų nei klube. Iš Anglijos tokie klubai išplito visame pasaulyje – daugiausia buvusiose šios šalies kolonijose, taip pat Japonijoje.
 
Be cigarų ir kortų
 
Nors prieš kelis dešimtmečius buvo prabilta apie džentelmenų klubų nykimą, šiais laikais tokie klubai pamažu atgimsta. Ne tik Anglijoje, bet ir jos buvusiose kolonijose: JAV, Kanadoje, Australijoje, Pietų Afrikos Respublikoje.
 
Dabar džentelmenų draugijos tapo netgi liberalesnės – priima ir moteris, tačiau vyriškose kompanijose damų yra dar labai nedaug.
Šiuolaikiniuose klubuose jau nebepamatysime džentelmenų, žaidžiančių kortomis ar traukiančių cigaro dūmą – tai draudžia įstatymai.
 
Tačiau dauguma senųjų taisyklių išliko: klubuose draudžiama kalbėti apie konkrečius verslo reikalus, bet pokalbiai apie ekonomiką, politiką, kultūrą yra būtini. Jei asmuo yra blogų manierų ar nesugeba bendrauti su kitais klubo nariais, jis gali būti pašalintas. Visuomet pabrėžiama, kad tokių klubų funkcija – socialinė, nes žmonės čia ateina pabendrauti.
Į klubus renkasi patys įvairiausi žmonės. Yra universitetų absolventų klubų, pavyzdžiui, Londone vieni žinomiausių yra „Keliautojų“ ir „Reformatorių“ klubai.
 
Tokių aristokratiškų sporto šakų, kaip kriketas ar golfas, klubai taip pat prim
ena džentelmenų draugijas, o golfo pavadinimą kai kas šifruoja netgi kaip užrašo „gentlemen only, ladies forbidden“ (liet. tik džentelmenams, moterims draudžiama) sutrumpinimą.
 
Naudingos pažintys
 
Kas skatina vyrus vienytis į tokias, iš pirmo žvilgsnio, gana keistokas bendruomenes? Neabejotina, kad viena pagrindinių priežasčių – tikro bendravimo trūkumas ir užuovėjos nuo pašėlusio gyvenimo tempo paieškos. Čia draudžiama naudotis mobiliaisiais telefonais, niekas nekvaršina galvos siūlydamas verslo sandorius, o virtualų bendravimą keičia malonūs pašnekesiai neįpareigojančiomis temomis prie arbatos puodelio.
Nors apie verslo reikalus čia ir nekalbama, klubuose dažnai mezgasi svarbios pažintys su įtakingais žmonėmis, kurios vėliau praverčia už klubo sienų. Kai kuriuos narius vilioja ir labiau pragmatiški dalykai. Priklausantieji džentelmenų klubams moka fiksuotą nario mokestį, o už tai turi galimybę gana nedidelėmis kainomis klubuose papietauti ar pernakvoti. Žinant, kad daugelis klubų turi nuosavus pastatus Londono centre, tokia galimybė atrodo labai patraukliai.
 
Kur renkasi Lietuvos džentelmenai?
 
Kad ir kaip būtų liūdna, Lietuvoje tokių klubų nėra. Į džentelmenų bendruomenes panašūs tik „Rotary“ klubai, įsikūrę daugelyje mūsų šalies miestų. Čia taip pat renkasi pasiturintys žmonės, o priimant naujus narius reikia rekomendacijų iš esamų klubo narių. Vis dėlto pagrindinė šių klubų veikla – labdaros teikimas.
 
Tačiau ir Lietuvos neaplenkė tendencija sugrįžti prie tikro bendravimo „akis į akį“. Kaip ir Vakaruose, Lietuvoje veikia daugybė įvairiausių klubų. Nors tarp jų nėra klasikinių džentelmenų klubų, tačiau organizacijų, save prisistatančių klubais, tikrai netrūksta. Vėl populiarėja knygų, gurmanų, cigarų, prabangių automobilių mėgėjų, baikerių, keliautojų, tautinių vertybių puoselėtojų, įvairių regionų klubai. Tačiau svarbiausia taisyklė, kurią taikė džentelmenų klubai – moterims įeiti draudžiama – čia negalioja.
 
 
  
  

Komentarai

Naujausi straipsniai