Parengta pagal elegancija.eu   |   2010-02-23

Kas lemia laikrodžio kainą?

  
Kas lemia laikrodžio kainą?

Ar nekeista, kad gana panašios išvaizdos laikrodžių kaina gali skirtis kelis kartus, nors brangesnis nebūtinai turės sudėtingesnį mechanizmą, daugiau funkcijų ar bus nusėtas brangakmeniais. Iš ko susideda laikrodžio kaina?

="line-height: 150%;">Daugelis nenori mokėti brangiau – esą segėdamas pigesnį laikrodį taip pat gali matyti tikslų laiką. Tad kas lemia kainą? Kompanijos vardas? Iš dalies, nes prekės ženklas sudaro didesniąją gaminio kainos dalį. Tačiau vardas savaime dar nieko nereiškia, jo svarbiausia funkcija – užtikrinti pirkėją, kad būtent laikrodžio viduje viskas padaryta ir sudėliota taip, kaip turi būti. O būtent tai ir sudaro laikrodžio kainą – plika akimi nematomi mechanizmai ir darbo sąnaudos…
 
Auksas kelia kainą
 
Egzistuoja daug būdų paskaičiuoti laikrodžio savikainą ar nustatyti jo kainą. Pristatant naujus gaminius rinkai, dažniausiai naudojama ganėtinai paviršutiniška „politinio kainų nustatymo“ praktika. Pagal ją laikrodžio kaina nustatoma remiantis įsivaizduojamąja gaminio verte, tikintis „geru vardu“ pažadinti rinkoje poreikį. Iš principo, laisvos rinkos sąlygomis sunku prieštarauti tokiai praktikai, nes pirkėjas pats laisvai apsisprendžia, ar jam verta už norimą gaminį mokėti nustatytą kainą.
 
Pats paprasčiausias ir labiausiai paplitęs būdas gamintojui pakelti laikrodžio kainą yra panaudoti brangiuosius metalus, pvz., auksą ar platiną, korpuso gamybai ir inkrustuoti gaminį briliantais.
 
Kuo mažesnis – tuo brangesnis
 
Tačiau prabangių laikrodžių rinkoje gaminių kaina skaičiuojama pagal išlaidas sudėtingųjų mechanizmų gamybai (ir jų papildymą ypatingais techniniais elementais) bei jų suderinimui – taip reali gaminio vertė išreiškiama sugaištu laiku. Tačiau visuomenė iš tiesų neturi nė menkiausio supratimo, kaip atliekami mechanizmų gamybos ar jų surinkimo procesai ir kiek jie realiai kainuoja.
 
Ir, aišku, lengviausia išvesti galutinę sumą pridėjus sandėliavimo, logistikos, serviso, reklamos, garantinio aptarnavimo išlaidas ir parduotuvės antkainį, taip pat išlaidas, susijusias su atskirų detalių gamyba ar pirkimu.
 
Būtina paaiškinti, kad kaina didėja dėl mechanizmo apdirbimo ir galutinio parengimo. Reiktų pridėti ir laikrodžio konstrukcijos originalumą bei gaminių kalibrą (kuo gaminys mažesnis, tuo sudėtingiau jį pagaminti ir suderinti).
 
Neįkainojamas rankų darbas
 
Dažniausiai tokius niuansus mato tik laikrodininkai. Nors ir paprastam piliečiui parodžius 60 kartų mikroskopu padidintas mechanizmų detalių nuotraukas paaiškės, kad kruopštus mechanizmų apdirbimas ir serijinė gamyba yra nesuderinami.
 
Šiais laikais mažųjų mechaninių detalių gamybai naudojamos specialios staklės, todėl pirminiai korpusai (net ir tokių laikrodžių kaip „Piguet“ ar „Patek Philippe“), nors ir pagaminti laikantis ypač tikslių išmatavimų, didelio kainų skirtumo dar neturi ir, tiesą sakant, net nelabai kuo ir skiriasi.
 
Visas gamybos proceso sunkumas ir kainos augimas prasideda, kai po 3–5 operacijų staklėmis apdirbtos detalės atkeliauja į cechus, kur laikrodžiai surenkami ir suderinami. Tokie procesai, kaip kontūrinių formų suvedimas, deimantų įstatymas, graviravimas, dekoratyvinis šlifavimas ir paviršiaus apdirbimas atliekami tik rankomis – ilgai ir kruopščiai.
 
Nematomos detalės
 
Tikslumas, kuris užtikrina bet kurios laikrodžio detalės sąveiką su kitomis, kartais atsieina ypač brangiai. Pavyzdžiui, kompanijos „Patek Philippe“ gamybiniuose cechuose prie miniatiūrinio velenėlio, ne ilgesnio kaip 4 mm ir ne didesnio diametro kaip 1 mm, įspausto į tokio pat dydžio dantytą ratuką, meistro rankos prisiliečia dar mažiausiai 12 kartų. Tam, kad specialiomis staklėmis būtų nupoliruotas jo varžtas, ratuko ir dantukų paviršiai ir specialiu itin plonu mediniu disku būtų suderinti tarpai tarp tų pačių dantukų. Tokiam procesui geras meistras sugaišta 35 minutes, kurios kompanijai kainuoja 25 šveicariškus frankus (apie 58 Lt), įskaičiuojant meistro atlyginimą, pensijinį ir medicininį draudimą. Tiek kainuoja vien paruošti mechanizmą, kurio plika akimi niekas net neįžiūrės, nes jis paslėptas laikrodžio gilumoje tarp kitų tokio pat tipo dantytų ratukų. Tačiau taip apdirbti ratukai su poliruotais paviršiais sukasi su mažesne trintimi, atitolindami galimybę strigti ir sustoti.
 
Pigus – nereiškia patikimas
 
Šiais laikais sumaniai sukomplektuotame staklių ceche (neskaitant instrumentų amortizacijos), užtikrinus nenutrūkstamą gamybos procesą, bet kurio mechanizmo komplekto gamyba gali kainuoti ne daugiau kaip 10 šveicariškų frankų (apie 23 Lt). Tačiau šis pigumas savaime neužtikrina lengvo ir patikimo laikrodžio veikimo. Galutinio apdirbimo, detalių konstrukcijos sugalvojimo ir pagaminimo, kruopštaus surinkimo ir suderinimo operacijos atsieina laikrodžio gamintojui daugiausiai, ir už tai jis verčia sumokėti pirkėją.
 
Tik įsivaizduokite, kiek rankų darbo valandų sugaištama vien galutiniam korpuso ir mechanizmų apdirbimui. Įvertinus aukštą darbo užmokestį Šveicarijoje ar Vokietijoje, pridėjus staklių ir specialiųjų instrumentų kainas ir jų amortizacijos kaštus, primetus keletą frankų konstruktoriams, keletą frankų už tokius daiktus, kaip spiralės ar rubinai, laikrodžio kaina greitai pasidaro nebepalyginama su serijinės gamybos gaminiais.
 
Lietuviai vertina kokybę
 
Laikrodžių parduotuvių tinklo „Šveicarija“ vadovas Aidas Gužauskas pasakojo, kad Lietuvoje prieš dešimt metų dažnai tekdavo aiškinti pirkėjams, kodėl vienas laikrodis kainuoja 200, o kitas – 20 000 litų. „Kartu su didžiule prekių pasiūla ateina ir informacija apie laikrodžius ir jų nešiojimo kultūrą. Nors informacija Lietuvoje šiek tiek ir atsilieka nuo pasaulinių tendencijų, bet mes jau pastebime, kad lietuviai pradėjo vertinti kokybę ir prestižą. Dažnai prireikia tiksliosios mechanikos, chemijos, fizikos, istorijos žinių, kad argumentuotai paaiškintume gaminio kainą. O prekinio ženklo vertė – tai atskira ir labai plati tema.“
 
Būtent prekinis ženklas ir jo kotiravimas Europos ar pasaulinėje laikrodžių rinkoje labai ženkliai koreguoja gaminio kainą. Aukštą kainą, kurią mokate už prestižinį laikrodį, nustato ne tik puikus gamintojo įvaizdis, bet ir geriausios technologijos, itin aukštos kokybės medžiagos, naujausi atradimai, panaudoti gaminant šį laikrodį. „Kainoje slypi ir nepaprastai kruopštus rankų darbas, kokybės patikrinimas kiekviename gamybos etape. O galiausiai į vertę įkalkuliuotas ir moralinis būsimo šeimininko pasitenkinimas, nes prestižinis laikrodis kuria savininko įvaizdį ir liudija apie jo požiūrį į nešiojamų daiktų kokybę, t. y. reprezentuoja patį žmogų“, – tvirtina A. Gužauskas.
 
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai