Tiesa.com   |   2012-10-20

Kas geriau: protingas ar sumanus?

  
Kas geriau: protingas ar sumanus? Psichologai teigia, kad tradiciniai vertinimai kartais kaip tik iškreipia esmę.

Vaikystėje apie save, kaip ir apie aplinkinius, esame girdėję pačių įvairiausių nuomonių. Ar jos mums padėjo susidaryti teisingą vaizdą, kas yra žmogaus stiprybės ir jo vertė? Psichologai teigia, kad tradiciniai vertinimai kartais kaip tik iškreipia esmę.

Taigi, ką Jūs pats manote apie savo tikrąsias stiprybes ir vertę? Pavyzdžiui, ką atsakytumėte, jei paklaustume, ar esate protingas? Pasirodo, užuot skubėjus į šį klausimą atsakyti, pirmiau reikėtų pasvarstyti, ką gi reiškia žodis „protingas“.
Visuomenės etiketės
 
Vaikystėje daugumai mūsų kalama į galvą, kad jeigu mums nesiseks mokslas, tai nesugebėsime nei pasirūpinti savo šeima, nei ko nors pasiekti gyvenime. Žmonių nuomonė dažnai bekompromisinė. Bet, nepaisant to, esame girdėję daugybę stulbinamų sėkmės sitorijų, kaip aplinkinių „nepritapėliais“ ar „nevykėliais“ laikyti vaikai užaugę sukūrė sėkmingus verslus ar padarė stulbinamą karjerą. Pasirodė, kad jie gana sumanūs. Kaip tai įmanoma?
Psichologų nuomone, klijuodami pačias įvairiausias etiketes aplinkiniai dažniausiai vartoja apibrėžtis, visiškai netinkamas tiksliai numatyti būsimam sėkmės potencialui. Naujausia tyrimų informacija atskleidė, kad protingumas nėra kažkokia vienintelė vienmatė savybė – jis pasireiškia pačiais įvairiausiais būdais.
 
Tradiciškai vertinamos savybės
 
Pavyzdžiui, smegenis sudaro du pusrutuliai, kuriuos jungia skaidulų pluoštas, vadinamas didžiąja smegenų jungtimi. Šiomis skaidulomis smegenų pusrutuliai keičiasi informacija. Visi žinome, kad kiekvienas smegenų pusrutulis atlieka skirtingas funkcijas. Jei aktyvesnis kairysis pusrutulis, žmogus bus labiau linkęs į analitinį, struktūrizuotą ir organizuotą mąstymą. O štai žmogus su aktyvesniu dešiniuoju pusrutuliu bus kūrybingesnis, meniškesnis, ritmiškas bei abstrakčiau mąstantis.
Intelekto koeficiento testai bei tradicinis skaitymu, rašymu ir aritmetika pagrįstas švietimo modelis rodo, jog tradiciškai būtent kairysis smegenų pusrutulis ir su juo susijusios savybės yra vertinamos labiau, nei dešinysis. Bet mokykloje negabiu ir nieko vertu laikytas vaikas, išaugęs iš „mokyklinių marškinėlių“ ir ėmęs kurti savo gyvenimą, o gal ir savo svajonių verslą, kuo sėkmingiausiai gali „įdarbinti“ būtent tą savo smegenų pusrutulį, kuris lemia kūrybiškus sprendimus! Nes sėkmingas verslas ar sėkminga karjera – tai, pirmiausia, sėkmingos asmenybės išraiška. Tai – tik vienas išsvajoto gyvenimo pasireiškimas. Kitaip tariant, tam tikra prasme – tarsi jūsų asmenybės dalis.
 
Aktyvumas kuria galimybes
 
Nė vienas įvykis nenutinka šiaip sau, be pagrindo. Tai – jūsų veiksmų ir juos sąlygojusių minčių aidas. Rytų tautos šią tiesą išreiškia karmos idėja, o Vakaruose ji vadinama Auksine taisykle. Šio principo esmė gerai žinoma visiems: tiek asmeniniame gyvenime, tiek darbiniame turite būti aktyvūs, sąlygoti priežastis, o ne pasyviai reaguoti į padarinius.
 
Daugumai šis uždavinys nelengvas, kadangi atsakomybės naštą tenka prisiimti ant savo pečių. Nusprendus taikyti šį principą jau nebegalima dėl nesėkmių kaltinti kitų ar nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių. Tačiau yra ir geroji tokio apsisprendimo pusė: laikantis šio principo atsiranda tiek galimybių kurti savo gyvenimo įvykius ir aplinkybes, kad net sunku įsivaizduoti.
Pasyvumas – kelias į „aukos mentalitetą“
 
Šiuo principu nesivadovaujantis žmogus dažnai ima manyti esąs priklausomas nuo padarinių. Taigi užuot suvokęs, kad pats sukelia įvykius, jis ima tikėti, jog šie nutinka savaime. Toks pasyvumas ilgainiui gali išsivystyti į vadinamąjį aukos mentalitetą. Be abejo, sėkmės nepasieksi, neišmanydamas žaidimo taisyklių, bet nemažai jų galima išmokti bedirbant ar beverslaujant. Specialių žinių ir įgūdžių taip pat galima įgyti, o jei jums tai išties nebūdinga, yra išeičių: galima pasisamdyti kompetentingų specialistų ar sudaryti bendradarbiavimo sutartis ir būti ramiam. Tačiau vieną, patį svarbiausią sugebėjimą, privalote išsiugdyti patys: privalote įgusti kurti mintis, kurios būtų naudingos jūsų verslui, jūsų darbui – jūsų gyvenimui. Be šio įgūdžio sėkmė, ko gero, neįmanoma.
 

  

Žymos: Santykiai, Psichologija, Normos,

Komentarai

Naujausi straipsniai