Tiesa.com   |   2012-12-22

Kaip teisingai išrinkti dovanas?

  
Kaip teisingai išrinkti dovanas? Visi mėgstame gauti dovanų – ir visi žinome, kaip sunku jas išrinkti.

Visi mėgstame gauti dovanų – ir visi žinome, kaip sunku jas išrinkti. Kaip žinia, Kalėdos be dovanų neįsivaizduojamos. Pagal vieną iš versijų, ši tradicija atsirado bibliniais laikais, kai pasveikinti ėdžiose gimusio kūdikėlio Jėzaus atėjo trys išminčiai (Trys Karaliai) – Kasparas, Merkelis ir Baltazaras, ir kiekvienas atnešė po nepaprastą dovaną. Tos simboliškosios dovanos buvo mira, smilkalai ir auksas.

Bet kokiais kriterijais vadovautis šiandien dovanas parenkant kiekvienam individualiai, kad apdovanotieji apsidžiaugtų ir pasijustų laimingi? Pasirodo, žmogų gali pradžiuginti pačios įvairiausios dovanos, tik visa paslaptis – pataikyti jas parinkti pagal jo psichologinį tipą.
Kinestetikams tinkamiausias šilkas ir kašmyras
Kinestetikais psichologai pavadino labiausiai paplitusį žmonių tipą (40 proc. visų gyventojų). Juos atpažinti lengva – visi jų gestai nukreipti į save. Bendraudami tokie žmonės gali nežiūrėti į pašnekovą, bet nuolat lies jį ranka, nes bus įsitikinę, kad taip kontroliuoja pašnekovo dėmesį. Dažniausiai kinestetikai – labai švelnūs žmonės, puikūs vyrai, žmonos, patikimi draugai. Idealios dovanos kinestetikams – visa, prie ko malonu liestis. Labai tinka kašmyro šalikai ir megztiniai, taip pat šilkas. Jie įvertins ir subtilius skanėstus.
 
Vizualams patiks subtilaus meno kūriniai
 
Vizualai, psichologų nuomone, paprastai ramūs ir disciplinuoti žmonės. Jie puikiai įsimena paveikslus, o štai įsiminti žodines konstrukcijas jiems kur kas sunkiau. Užtat svarbu išorinis grožis. Jie gali rengtis ir nepatogiais drabužiais, jei tik šie bus gražūs – juk grožis reikalauja aukų. Vizualų mėgstamiausi žodžiai susiję su matymu: žiūrėti, stebėti, ryškus, paveikslas ir pan. Vizualui tinkama dovana – diskas su kino filmo įrašu ar bilietas į kino teatrą, paveikslas ar jo mėgstamo dailininko reprodukcijų knyga. Tai rafinuoti meno žinovai, todėl padovanotas daiktas turi būti gražus, ir visai nebūtinai praktiškas. Tiesa, žiūronai ar fototechnika taip pat sukels ne mažesnį susižavėjimą.
 
Audialams nedovanokite žadintuvo
 
Audialai – puikūs klausytojai, pasižymintys ir gera atmintimi. Be abejo, svarbiausi jų leksikono žodžiai susiję su garsu: paklausykite, skambus, tarti, tylus, kalbėti, tyla, garsiai ir pan. Ar verta priminti, kad visi muzikantai taip pat audialai? Audialas labai apsidžiaugs gavęs bilietą į koncertą, jis bus sužavėtas ir tada, kai jį apdovanosite geru muzikiniu įrašu. Žinoma, jį pradžiugins ir muzikos grotuvas, ausinės, muzikinis centras. Tik nesugalvokite jam padovanoti žadintuvo – tai įžeis jo subtilią klausą.
 
Diskretus nudžiugins saldainiai
 
Diskretai – nelabai komunikabilūs žmonės, dažniausiai kamuojami kompleksų. Būtinybė bendrauti su aplinkiniais kartais jiems apskritai sukelia paniką. Jie linkę sąmoningai ar nesąmoningai traukyti ryšius su pasauliu. Verta pabrėžti ir jų ypatingą jautrumą. Tokie žmonės retai pasakoja apie save, o palietus jų asmeninį gyvenimą staigiai keičia pokalbio temą arba užsisklendžia. Tai lengviausiai pažeidžiamas psichologinis tipažas, tačiau iš jų gali išeiti talentingi mokslininkai ar šachmatininkai. Parinkti dovaną tokio psichologinio tipo žmogui labai sunku, todėl iš karto pabrėšime, ko jokiu būdu jam negalima dovanoti: kvepalų, skutimosi reikmenų, apatinio trikotažo ir kitų labai asmeniškų dalykų. Mat labai galimas dalykas, kad diskretą tai tiesiog įžeistų. Ko gero, telefonas – irgi ne pats sėkmingiausias variantas. Kad nepakliūtumėte į nepatogią situaciją, padovanokite paprasčiausiai saldainių ar klasikinį meno albumą. Moteriai visuomet tiks dekoratyvinė dėžutė ar gražus rinkinys rankdarbiams.
Digitalai įvertins praktiškas dovanas
 
Digitalus galima pavadinti labai logiškais žmonėmis. Jiems nelabai svarbus paveikslo grožis, muzikos garsas ar prisilietimas prie švelnių aplinkos daiktų, tedomina juos viena – ar tuose daiktuose yra logikos, ar jos nėra. Bendraudami digitalai nemėgsta prisilietimų, mažai gestikuliuoja, nepiktnaudžiauja intonacijomis, jų kalba veikiau monotoniška ar truputį primena mokytojo monologą. Būdingi žodžiai: logiška; ar aš teisingai supratau; kam mes tai darome; ir pan. Mėgsta vartoti terminus ir apibrėžimus, jei tai vyras – mėgsta samprotauti apie moterų logikos paradoksus. Ką gi padovanoti tokiam žmogui? Pamirškite poetiškus paveikslus, verčiau padovanokite barometrą ar oro drėkintuvą. Tiks ir peilių galąstuvas, batų džiovintuvas ir kiti praktiški daiktai. Svarbiausia, kad jie būtų kokybiški ir funkcionalūs.
 
 
 
Keletas praktiškų patarimų
 Įteikiant dovaną (be abejo, jei jos nepaliksite po kalėdine eglute) jokiu būdu neleistinos ištarti frazės: Aš taip pavargau tau beieškodama dovanos, visą miestą apibėgau; Atleisk, kad dovanoju tau tokius niekus;. Atsiprašau, bet nieko geresnio nesuradau. Ir jau, gink Dieve, nekamantinėkite visą vakarą: Na, kaip, ar patiko mano dovana?
 
Jei dovanojate piniginę dovaną, tai ši situacija reikalauja ypatingo takto. Nepriimta tiesiog paprasčiausiai paduoti kupiūrą – dažniausiai pinigai dedami į voką kartu su sveikinimo atviruku ar tekstu.
 
Jei vaikui sukomplektavote dovaną iš keleto atskirų daiktų, nebūtinai visas dovanas padovanoti iš karto. Kur kas geriau, jei leisite jam atsidžiaugti kiekvienu daikteliu atskirai. O galima dar ir pažaisti tokį žaidimą: dovanas paslėpti įvairiose vietose, o vaikui įteikti galimų „lobių“ buvimo vietų schemą. Juk atradimo džiaugsmas – taip pat didelė dovana!
 
Svarbiausia, dovana turi būti mūsų dėmesio, pagarbos, meilės ir kitų gerų jausmų išraiška, o šventės – nuoširdžių, neapsimestinių santykių simbolis, o ne priemonė sąžinei nuraminti... Priešingu atveju verčiau apsieiti visai be dovanų.
 
 
 
  

Žymos: Santykiai, Pinigai

Komentarai

Naujausi straipsniai