Parengė Edita Lankauskienė   |   2012-06-16

Kaip kovoti su neigiamomis mintimis?

  
Kaip kovoti su neigiamomis mintimis? Mes visi galime savo neigiamas mintis pakeisti teigiamomis.

Su įkyriomis neigiamomis mintimis nors kartą gyvenime esame susidūrę kiekvienas. Kartais tikrai gali pasirodyti, kad šios mintys yra nevaldomos tarsi smegenis užkariavusi skruzdėlių kolonija. Mokslininkai jas dar vadina automatinėmis neigiamomis mintimis.

Tačiau iš tiesų, pasak daktaro Danieliaus G. Ameno, Ameno klinikos medicinos direktoriaus ir knygos „Keisdamas protą pakeisi savo gyvenimą“ autoriaus, jas galima – ir būtina – suvaldyti. Pirmiausia todėl, kad tai – jūsų, o ne kieno nors kito mintys. Taigi, jos paklūsta jūsų kontrolei ir valdžiai. Jos kyla iš jūsų paties proto, kadangi jūsų protui patinka bendrauti. Protas sukurtas taip, kad nuolatos siųstų impulsus.
Vietoj neigiamų – teigiamos
Jūs galite nulemti šių minčių turinį: ar jos bus teigiamos, ar neigiamos. Kaskart, kai tik pradeda kilti neigiamos mintys, sąmoningai nukreipkite jas priešinga linkme, pasitelkdami teigiamas mintis. Taigi, kai imsite galvoti: „Nors tai skamba įdomiai, man taip niekada neišeis“, pakeiskite šią mintį teigiama mintimi: „Tai tikrai nuostabu, aš žinau, kad man tai kuo puikiausiai pavyks!“ O kai kils mintis: „Tai per sunku“, atsakykite sau: „Tai labai paprasta. Galiu tai daryti be jokių problemų ar pastangų.“ O kai jūsų „skruzdėlės“ ims teigti, kad: „Esu tam nepakankamai protingas, nenusipelnau sėkmės“, pakeiskite šias mintis teigiamomis: „Esu tam visiškai pasiruošęs, dabar – pats tinkamiausias laikas, ir niekas taip nenusipelno sėkmės, kaip aš!“
 
Prireiks laiko
 
Be abejo, tai nebus lengva. Gali būti, kad prireiks skirti laiko, prisėsti ir netgi imti užsirašinėti savo mintis bei ieškoti joms teigiamų atitikmenų. Jeigu jūsų neigiamos mintys laisvai po jūsų protą šmirinėjo dešimtis metų, nenusiminkite, jei joms išsiaiškinti prireiks kelių dienų ar net savaičių. Šį darbą tikrai verta nudirbti: kai jas išsiaiškinsite ir suprasite neigiamą jų turinį, suformuluokite priešingus teigiamus įsitikinimus, užrašykite juos ir pridėkite prie jau turimų teiginių sąrašo.
 
Viskam vadovauja pasąmonė
 
Jei šis darbas jums pasirodys varginantis ar nepagrįstai skrupulingas, pagalvokite dar kartą. Nepamirškite: nors ir atrodo, kad viskam vadovauja sąmonė, ji tevaldo nedidelę mąstysenos dalį. Galima sakyti, kad sąmonė tikrai labai apribota – tarsi didžiulė žuvis mažyčiame tvenkinyje. O štai pasąmonės veiklai tokios ribos toli gražu nebūdingos. Ją greičiau prilygintume banginiui vandenyne. Būtent pasąmonė viskam ir vadovauja.
Šį darbą – skirti laiko, prisėsti ir surašyti teigiamas mintis – verta nudirbti dar ir todėl, kad būtent šioje veiklos srityje gali pasireikšti jūsų sąmoningas protas. Norimas teigiamas mintis parašysite pasitelkę logikos jėgą, o kai jos bus paruoštos, perteiksite jas pasąmoningam protui, kad šis pasinaudotų savo galiomis.
 
Kartojimas – visko pamatas
 
O kaip šias mintis „perteikti“ pasąmoningam protui? Čia padės kartojimas. Tai tas pats, kas vairuoti automobilį, arba violončelininkui – išmokti kankinamai sudėtingus pirštų judesius ir paversti juos nesąmoningai, rodos, be jokių pastangų atliekama sklandžia melodija.
 
Taigi, turite pripažinti, kad esate už viską atsakingas. Kiek laiko tam prireiks? Tiesą sakant, viskas užtruks vos vieną akimirką. Jei neigiamą mintį nutversite pačioje pradžioje ir pakeisite nauja teigiama mintimi, tą pačią akimirką smegenys užfiksuos naują jausmą: „O juk dabar kuo puikiausiai jaučiuosi!“
 
Įpročio jėga
Nors šis procesas tetrunka vieną akimirką, įprotis taip greit nepasikeičia. Jei šios mintys įkyruolės jūsų galvoje nebaudžiamos šeimininkavo ilgus metų, juk nepagrįsta tikėtis, kad jos staiga išnyks vos per vieną dieną ar savaitę. Būkite kantrus. Nors ir reikės šiek tiek laiko, šios mintys liausis jus trikdžiusios. Šis darbas panašus į vejos priežiūrą: kai nupjaunama užaugusi žolė, juk reikia palaukti, kol ji vėl atžels. Viskam reikia laiko.
 
Šis neigiamų minčių pakeitimo teigiamomis metodas yra ne naujoviška madinga populiariosios psichologijos išmonė, tai pagrįsta rimtais moksliniais faktais, išaiškėjusiais per pastaruosius dešimtmečius, kai į priekį sparčiai pažengusios technologijos leido realiu laiku stebėti depresijos, nerimo ir kitokių lėtinių būklių kankinamų pacientų smegenis.
 
Be abejo, šis darbas užtruks. Tačiau kai tik pradėsite darbuotis, pats nustebsite, kaip greit pasireikš pirmieji rezultatai. Iš pradžių atrodys, kad reikia įdėti daug pastangų, nors rezultatų nematyti. Tačiau neilgai trukus viskas apsivers aukštyn kojomis. Šį procesą galima prilyginti užgesusiam automobiliui, stumiamam nuo kalno, kad užsivestų: sunkiausia jį išjudinti pirmus kelis metrus, o paskui automobilis ima riedėti pats. Ir vos įsibėgėja, užsiveda variklis. Telieka šokti į vidų ir keliauti važiuotam. Lygiai taip pat ir šiuo atveju. Mums tereikia išmokti naudotis sąmonės teikiamomis galimybėmis ir pažaboti nepaprastas pasąmonės galias.
 
  

Žymos: Patarimas, Psichologija

Komentarai

Naujausi straipsniai