Andrius Užkalnis   |   2010-07-19

Įsikultūrinimas Anglijoje: vyrai, nebandykite tapti vietiniais

  
Įsikultūrinimas Anglijoje: vyrai, nebandykite tapti vietiniais

Kodėl aktualu tik mums, vyrams? Apie moterų išvaizdą ir elgesį gal parašysiu kitą kartą; be to, čia rubrika apie vyrus. Viskam savas laikas.

Kažkodėl sutrikimas, apie kurį noriu pakalbėti šį kartą, labiau kamuoja vyrus, o ne moteris. Lietuvės – ir kitos Rytų Europos moterys – visiškai nebijo išsiskirti iš vietinių Anglijos gyventojų, jos dažniausiai nesigraužia nei dėl akcento, nei dėl ryškiai kitokios išvaizdos (kurią labai protingai vertina kaip privalumą, o ne naikintiną trūkumą).
Anglu tapti nepavyks
 
O tarp lietuvių vyrų Anglijoje – ypač išaugusių iš jaunuolio amžiaus – kur buvęs, kur nebuvęs vis pasitaiko asmuo, besineriantis iš kailio, kad tik, neduok Dieve, niekas nepamatytų, iš kur jis kilęs.
 
Esu rašęs ir sakęs, kad užsieniečiui tapti anglu nepavyks. Skaitytojai, mėgstantys į mano aštrius pastebėjimus atsakyti dar aštresniais komentarais, tuomet sakė: žąsine, nespręsk pagal save, ne visi skeltanagiai kaip tu, ką ten veiki, esi ūkvedys purvinom kelnėm ir krovikų brigadininkas Kente. Mes dirbam rimtus darbus, daug uždirbame, gyvenam geruose rajonuose, ir tu mūsų nemokyk, mes integravomės šioje šalyje, ir niekas mūsų neskiria nuo vietinių.
 
Anksčiau aiškindavau jiems, kaip yra iš tikrųjų, o dabar nebesivarginu. Galvokit, kaip norite. Apsimetinėti anglu yra tiesiausias kelias į komiškumą: kad atrodytum juokingiau, nei užsienietis, apsimetantis anglu, galėtum nebent apsivilkti klouno kostiumą su didele raudona nosimi ir rausvu peruku.
 
Ištirpti minioje
 
Liūdniausias tų apsimetinėtojų nesupratimas yra senamadiškas, naivus, iš kaimietiškos visuomenės atvežtas supratimas apie žmonių vienodumą kaip apie dorybę. Jie svajoja apie kažin kokį standartą – „kaip visi“, „kaip žmonės“. Noras kopijuoti yra daugiausia noras psichologiškai apsisaugoti, prisijungiant prie minios. Kai ištirpsti minioje, tai nebereikia atsakyti už save: už savo veiksmus, išvaizdą ir paliekamą įspūdį.
Tada ir prasideda bandymai imituoti „autentiškus atstovus“. Pažįstu vaikiną iš Estijos, karjerą Anglijoje pradėjusį statybose ir prisirinkusį pusiau kriminalinio žodyno bei pramokusį gerklinės Esekso tarties. Paskui jis dirbo kitus darbus – nuo draudimo pardavėjo iki vertėjo – bet visur juokindavo bendradarbius apgailėtinu repertuaru: apsimetė esąs kietas Rytų Londono vaikinas, išauklėtas gatvėse ir užgrūdintas brutalios aplinkos. Per „koknių“ slengą nenumaldomai skverbėsi itin stipri estiška tartis: atsimenu, pasakojo apie pažįstamus, kurie sėdo „kaliūzėn“, nes pavogė „kataplasterį“. Tik vėliau supratau, kad tai, ką jis bandė ištarti, buvo ghetto blaster, nešiojamas muzikinis centras, prieš pora dešimtmečių blogų rajonų gatvėse rikdytas bedarbio jaunimo.
 
Vietiniams tokie personažai yra mirtinai juokingi (tik labai sunku juos priversti apie tai kalbėti su užsieniečiais – jie bijos jus įžeisti; apie tai papasakos tik labai artimiems pažįstamiems, šimtą kartų prieš tai įsitikinę, kad kalbėti yra tikrai saugu). Patys pagalvokite, kaip mums atrodytų Varėnoje įsikūręs egiptietis, ne tik kruopščiai besistengiantis išmokti tarti dzūkiškai, bet ir demonstratyviai klausantis automobilyje lietuviškos vestuvių muzikos bei kertantis karbonadus ir apie tai pasakojantis visiems: girdi, ir aš jau dabar lietuvis.
 
Mes, geriausiu atveju, patrauktume pečiais: keistuolis. Išsidirbinėja visaip – ką jis čia bando parodyti? Aišku, kad ne lietuvis. Egiptietis buvo ir liks.
 
Įsikultūrinti – išlikti savimi
 
Kultūrinėje antropologijoje yra toks terminas – „įsikultūrinti“, kitaip tariant, prisitaikyti prie svetimos kultūros. Bet tai ne tas pats, kaip persilydyti ir pasikeisti, taip tiksliai kopijuojant vietinės kultūros formas, kad tampi neatskiriamas. Anglija tuo ir įdomi, kad joje užsienietis labai greitai pasijunta kaip namie, bet lieka kitoks nei vietiniai.
Dažnai užsieniečiai galvoja, kad bandydami pritapti prie anglų ir nusispalvinę jų išoriniais įpročiais, maniera kalbėti ir rengtis, jie įsiteikia vietiniams ir lyg ir įgyja simpatijų. Slapčia tikimasi, kad nuo to su jais pradės geriau elgtis, labiau gerbti, o gal net ir palaikys savais. Toks mąstymas yra labai toli nuo realybės.
 
Anglai tikrai nenori, kad juos geranoriškai imituotų: jie visiškai neprieštarauja, kad iš jų šaipytųsi (net ir piktai), ir dažniausiai yra labai tolerantiški patyčioms iš jų nacionalinių bruožų, tačiau kai užsienietis pradeda juos susižavėjęs mėgdžioti, – toli gražu neištirpsta iš pasimėgavimo. Bandantis nusikratyti savo turimų bruožų žmogus kelia nepasitikėjimą; atvirkščiai, ramus dėl savo kitoniškumo užsienietis, kartu pasiruošęs žaisti pagal angliškas taisykles ir nebandantis vietinių gyvenimo pakeisti pagal savo kurpalį, sulaukia tylios pagarbos.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai