Tiesa.com   |   2015-10-05

Dešimt streso priežasčių ir patarimai, kaip jį įveikti

  
Dešimt streso priežasčių ir patarimai, kaip jį įveikti
© Pinterest.com
Išmokite susidoroti su stresu, ar bent jį sumažinti.
Susitaikykite, kad ne viską galite pakeisti.

Stresą dažniausiai sukelia kitų žmonių lūkesčiai mūsų atžvilgiu, nors kartais ir mes patys save pernelyg spaudžiame. Bet kuriuo atveju, jei streso problemos nesprendžiamos, ilgainiui tai gali turėti labai rimtų pasekmių: nebemokame kovoti su emocijomis ir nebegalime efektyviai dirbti/gyventi.

Tad peržiūrėkime streso priežastis ir raskime sprendimus tam, kad mūsų gyvenimas taptų kuo šviesenis ir pozytivesnis.
Vis trūksta laiko
Greičiausiai didžiąją dienos dalį mes be perstojo bėgame, skubame: tai darbo reikalai, tai įvykiai namuose, todėl nerandame laiko, kada sustoti, atsikvėpti. Ir paprastai patenkame į užburtą darbų darbelių ratą tik dėl to, kad nemokame tinkamai planuoti savo laiko ir teisingai susidėlioti prioritetų!
 
Sprendimas: išmokime efektyviai planuoti savo laiką
Iš pirmo žvilgsnio atrodo savaime suprantama, kad geresnis laiko planavimas padeda sumažinti streso kiekį mūsų gyvenime, tačiau vis tiek to nedarome. Priešingai, daugelis mūsų iššvaistome laiką nesvarbioms užduotims, trečiaeiliams ir kažkelintaeiliams dalykams ‒ todėl kas rytą skirkite kelia minutes, kad susidarytumėte prioritetų (darbų) sąrašą, žinoma, pradėkite nuo svarbiausių. Taip pat dar vienas svarbus patarimas: prieš malonius darbus, padarykite vieną kitą ne tokį malonų, kad vėliau jūsų nekankintų blogos mintys, kaip prisiversti daryti tai, ko nenori.
 
Nesveikas gyvenimo būdas
Kai kurių žmonių gyvenimo būdas ne pats sveikiausias ir dažniausiai taip atsitinka dėl laiko trūkumo, pvz., valgome greito maisto kavinėse, nes neturime laiko ramiai papietauti, kiti maitinasi nesveikai, nes patiria daug streso ir valgymas juos ramina. Kad ir kokia bebūtų priežastis, taip, nesveikas maistas laikinai gali sumažinti stresą jūsų gyvenime, tačiau kai kuriais atvejais tai tik padidina nerimo ir jaudinimosi lygį.
 
Sprendimas: pradėkite nuo nedidelių pokyčių
Stenkitės kuo sveikiau maitintis, suraskite jums patinkantį sportavimo/judėjimo būdą, pvz., lankykite grupinius užsiėmimus, minkite dviratį, bėkite. Be to, labai svarbu, kad gerai išsimiegotumėte ‒ pailsėjęs kūnas lengviau susidoroja su patiriamu stresu. Kai jūsų gyvenimo būdas taps sveikesnis, jausitės energingesni, pozityvesni, todėl bus lengviau įveikti stresą.
 
Per daug prisiimate darbų
Atkreipkite dėmesį, kiek darbų prisiimate namuose ar darbe, galbūt jūs labai apkraunate save nenorėdami nuvilti kitų? Jei taip darote ‒ anksčiau ar vėliau patirsite daug streso, nes bus sunku viskam rasti laiko ir išlaikyti balansą tarp darbų ir poilsio, greičiausiia pastarajam išvis nebeliks laiko. Per daug visko prisiimti ‒ tai reiškia vis mažiau skirti laiko tam, ką geriausiai darote.
 
Spredimas: nustatykite savo ribas ir neprisiimkite per daug darbų
Geriau būkite atviri su žmonėmis ir nebijokite pasakyti, kiek jūs galite padaryti, o kiek būtų per daug. Tokiu būdu jūs išvengsite daug nereikalingo streso, nes apkraudami save daugybe užduočių, greičiausiai jūs nespėsite jų atlikti taip kokybiškai kaip galėtumėte! Geriau puikiai susitvarkykite su mažiau darbų, nei patirkite fiasko prisiėme visko tiek, jog net nežinote, nuo ko pradėti. Ir atsiminkite: paprašyti pagalbos ‒ nėra silpnumo ženklas, todėl kreipkitės, jeigu jums reikia!
Konfliktai namie ir darbe
Jei santykiai tiek darbe, tiek namuose yra įtempti ‒ jūs garantuotai patiriate daug streso. Šiup atveju konfliktai dažniausiai kyla dėl nesutarimų, kaip atlikti vienus ar kitus darbus ‒ ir tais atvejais, kai jūs laikotės vienos nuomonės, o kiti aršiai įrodinėja priešingai, niekada neišvengsite streso.
 
Sprendimas: venkite nereikalingų konfliktų
Priklausomai nuo situacijos, yra protinga laikytis atokiau arba užkirsti kelią konfliktui (jei matote, kad galite tai padaryti). Nėra būtina pažerti krūvą argumentų atgal arba nuolat konfrontuoti, žinoma, geriausia būtų ‒ rasti kompromisą, tenkinantį abi puses. Taip pat visada atsiminkite: atvira ir nuoširdi diskusija yra geriau nei kandus ginčas.
 
Pinterest.com nuotr. Pinterest.com nuotr.
 
Negalėjimas priimti dalykus tokius, kokie jie yra
Kai kurie žmonės nesugeba priimti situacijos tokios, kokia ji yra arba nenori suvokti, jog negali visko kontroliuoti. Jei jūs bandote pakeisti tai, kas nepriklauso nuo jūsų ‒ jūs tiesiog patys sau susikuriate daug nereikalingo streso. Be to, visą laiką besijaudindami jūs negalite susikoncentruoti į dalykus, kuriuos galėtumėte padaryti ir kurie priklauso nuo jūsų, todėl streso galite patirti dar daugiau!
 
Sprendimas: susitaikykite, kad ne viską galite pakeisti
Ne visada lengva pakeisti sudėtingai susiklosčiusias aplinkybes, todėl kartais mokėkite priimti padėtį tokią, kokia ji yra ir supraskite, kad visko neįmanoma kontroliuoti. Tai jus nuramins. Galite su kuo nors pasikalbėti, galbūt kitas žmogus jums pasiūlys kokią nors išeitį arba parodys pozityvesnę situacijos pusę, kuri jums nekels tiek daug streso. Kita vertus, kartais kalbant ir aptariant padėtį, į galvą ateina genialios mintys, kurios nešautų, jei galvotumėte vienas.
Nesugebėjimas rasti laiko sau ir atsipalaiduoti
 
Kai darbas veja darbą, o mes nuolat skubame ir bėgame, tuomet dėl per didelio streso kiekio mūsų kūnas neturi kada pailsėti ir atsikratyti per dieną patirto streso. Ilgainiui tai pakenks darbų efektyvumui.
 
Spredimas: skirkite laiko sau ir pasikraukite jėgų
Jeigu padarysite pertrauką ir leisite sau atgauti jėgas, vėliau, pailsėję, jūs daug lengviau ir greičiau susidorosite su užduotimis. Kartais užtenka net keliolikos minučių atokvėpio, kad pasijustumėte geriau ir galėtumėte aiškiau, blaiviau mąstyti. Poilsis jūsų kūną grąžins į normalią, sveiką būklę.
 
Reikalai, nesusiję su darbu
Stresą sukelia ir su darbu nesusiję dalykai, pvz., skolos, persikraustymas, netektis, sunkiai sergantis artimas žmogus ir pan. Dažnai šios problemos yra neišvengiamos ir ne visada jas pavyksta gretai ir lengvai išspręsti ‒ tačiau geriau skirkite tam laiko nei ignoruokite šiuos rūpesčius.
 
Spredimas: pasiimte pertraukėlę arba pakoreguokite darbo sutartį
Jei tokio pobūdžio klausimai sukelia jums daug streso ir jūs negalite tinkamai dirbti, tuomet geriausia išeitis ‒ pabandykite rasti laiko, kad sutvarkytumėte asmeninius rūpesčius ir jie daugiau jūsų nebepersekiotų. Jei problema yra rimta ir ji daro didelę įtaką jūsų darbui ‒ pasikalbėkite su darbdaviu, gal yra galimybė jūsų darbo sutartį padaryti lankstesne, bent laikinai. Žinoma, tai labai priklauso nuo susidariusios situacijos.
Nesugebėjimas į situaciją pažvelgti su humoru
Kai kurie žmonės nepraranda humoro jausmo net atsidūrę sunkiose situacijose, kartais bejuokaudami jie tiesiog pozityviau žvelgia į problemą, todėl efektyviai ją išsprendžia. Tokie žmonės streso patiria mažiau. Tačiau, yra žmonių, kurie tose pačiose situacijose nemato nė kiek juoko ir pastariesiems tai gali sukelti daug streso.
 
Sprendimas: išnaudokite juoko galią
Prisijaukinkite humorą, dažniau į įvairius įvykius, kurie neverti jūsų laiko ir nervų, pažvelkite su šypsena ‒ tai jums padės kasdien susidurti su vis mažiau streso faktorių. Kartais išjungiant „rimtą rėžimą”, jūs galite aiškiau matyti tam tikrus dalykus, be to, kliniškai įrodyta, kad juokas sumažina kraujo spaudimą ir streso hormonų kiekį! Todėl pasistenkite įžvelgti ir linksmesnę (ar bent jau šviesią) reikalo pusę.
 
Konkrečios situacijos, keliančios stresą
Tiesa, kai kurios situacijose streso neišvengsime, todėl tikrai yra atvejų, kai kartas nuo karto susidursite su stresu, pvz., darbe arba eismo kamštyje, kai kur nors labai skubate.
 
Sprendimas: venkite situacijų, kuriose patiriate stresą
Siekiant išvengti ar bent sumažinsti streso kiekį, jūs galite stengtis vengti stresinių situacijų, pvz., jeigu jūs suiduriate su stresu apsipirkinėdami ‒ kitą kartą pabandykite apsipirkti internetu. 
 
Streso priežastys: svarbūs gyvenimo pokyčiai
Svarbūs pokyčiai mūsų gyvenime gali sukelti labai daug streso, ypač jei buvome prisirišę prie ankstesnės aplinkos. Pvz., keičiate darbą arba persikraustote ‒ tai nebe daugiausia streso sukeliančios situacijos mūsų gyvenime, todėl kai kurie tokių pokyčių imasi, kai nebėra kito pasirinkimo.
 
Sprendimas: pokyčius priimkite kaip iššūkius
Jeigu pokyčiuose įžvelgsite daugiau pozityvumo, nei negatyvių dalykų, tuomet bet koks stresas ‒ kurio galbūt daugiau ar mažiau vis tiek bus ‒ jus paveiks mažiau. Naujas darbas ar nauji namai gali būti kaip nauja pradžia ir tai turėtų būti tokie pokyčiai, kurių jūs nekantriai laukiate, todėl nesijaudinkite!
 
Streso prevencija
Yra daugybė priežasčių, sukeliančių stresą, tačiau pabandykite savo gyveinme pritaikyti bent vieną kitą patarimą ir liksite maloniai nustebę. Jei nuoširdžiai su savimi dirbsite ilgainiui galėsite stresinėms situacijoms užbėgti už akių!
 
 
  

Žymos: Psichologija, Stresas

Komentarai

Naujausi straipsniai