2009-11-23

Barzda – protesto įrankis?

  
Barzda – protesto įrankis?

Aš kartais mėgstu užsiauginti barzdelę ir ūselius. „Kas tai?“ – klausia artimieji, rodydami pirštu į tuos keliasdešimt retų šerių ant mano smakro ir panosėje. To paties dažnai paklausiu ir pats savęs – iš tiesų, kas tai?

mal" style="line-height:150%">Anksčiau maniau, kad barzda – tai žaidimas. Turbūt nėra paprastesnio ir greitesnio būdo iš esmės pakeisti savo veido struktūrą, paslėpti ar paryškinti kai kuriuos savo bruožus. Galbūt todėl ir egzistuoja istoriškai susiklosčiusi nuostata, kad barzdoti vyrai kažką „slepia“, yra „netikri“, „dėvi kaukę“?

Barzda – vyriškas atributas

Daugelyje pasaulio šalių tikima, kad vyras privalo auginti barzdą ir ūsus, nes „Dievas taip prisakė“. Kodėl? Nes veido plaukų augimas – natūralus procesas, kuriam daryti įtaką neturi teisės joks kitas Dievo sutvėrimas. Judėjams ortodoksams Tora draudžia skusti „galvos pakraščius“ – smilkinius; rastafariams, sikhams ir kai kuriems musulmonams skustis taip pat draudžia jų religija. Bet mes – ne talibai. Juoba Senajame Testamente parašyta, kad „reikia praustis ir skustis“.

Žinojau, kad barzda – tai industrija. Jei klusniai vykdytumėte visus nurodymus ir patarimus, kaip tinkamai ją skųsti, puoselėti ar prižiūrėti, be dviejų valandų iš vonios neišeitumėte, kol nepasinaudotumėte visais skustuvais, losjonais ir plaukų minkštikliais. 

Suvokiu, kad barzda – tai labai vyriškas atributas, ir tinkamai prižiūrima ji gali atrodyti gerai. Vyrams, turintiems neišraiškingą smakrą, VISADA patartina auginti barzdelę, kuria įmanoma pabrėžti savo žandikaulio liniją. 

Tačiau per visą vyrijos istoriją didžiausia funkcija, kurią atlikdavo barzda (arba jos nebuvimas) – tai protestas. Protestas prieš valstybinę santvarką, prieš nuobodulį, prieš konformizmą. Netgi itin subtilus protestas. Sovietiniais laikais barzdotas žmogus niekada neatrodė lojaliu piliečiu. Šiais laikais barzdotas žmogus irgi atrodo laisvas ir nepriklausomas. Nes konformistinėje aplinkoje (o ji vis labiau įsigali Lietuvoje), barzda yra netoleruojama.

Todėl ir aš kartais mėgstu paauginti barzdelę.

Kaip auginti barzdą?

Netvarkinga barzda darys apsileidusio žmogaus įspūdį – atrodysite labiau nevala, nei savo vertę jaučiantis laisvuolis. Antra, žinokite, kad barzda iš esmės paslėps Jūsų smakrą ir pagurklį, tačiau visada atrodys blogai, jei ją auginsite be ūsų. Tokios barzdos, kokias nešioja Aleksandras Solženycinas ar Skirmantas Valiulis, atrodo mažų mažiausiai pamėkliškai, juolab tokiame amžiuje. Trečia, švariai skuskite kaklą ir apribokite savo barzdą smakru ir žandais. Jei ji yra plona ir auga lopais, verčiau jos neauginkite.

Anksčiau buvo manoma, kad barzdos ilgis priklauso nuo nešiotojo ūgio. Tačiau šiais laikais aišku viena – barzda taps per ilga tada, kai aplinkiniai į ją atkreips dėmesį.

Skutimasis

Net jei ir auginate barzdelę, vis tiek esate priverstas skusti kitas veido vietas. Patys žinote, kad veido plaukų skutimas yra skausmingas procesas. Net patys trumpiausi jūsų veido plaukai yra sudaryti iš prieš 20 valandų mirusių ląstelių, tačiau oda apie juos yra gyva, ir peiliuko ar barzdaskutės prisilietimas ją žaloja. Vienintelis kol kas žinomas būdas, kaip pagerinti odos būseną – prieš skutimą plauti veidą šiltu vandeniu su muilu. Pabuvęs dvi minutes šiltame vandenyje kiekvienas plaukelis suminkštėja ir išsitempia 35 procentais, kartu sumažina energijos sąnaudas jam nukirpti 70-čia procentų. Ir muilas, skirtingai nuo skutimosi putų, pašalina nešvarumus apie kiekvieną plaukelį, kurie didina pasipriešinimą skutimosi peiliukui. Beje, daugiausiai traumų skutimosi metu patiriama ne nuo netinkamų priemonių ar losjonų, bet nuo surūdijusių ar atšipusių peiliukų.

Didžiausias iššūkis – kaip išsirinkti tinkamą skustuvą, ypač jei kasmet rinkoje atsiranda mažiausiai trys „patobulinti“ ir „nauji“ įvairių firmų variantai? Patarimas paprastas – pirkite pačius naujausius, nes džentelmeno šūkis visada yra „kuo švariau, mano drauge, kuo švariau“…

Šiandien šlapias ir sausas skutimosi metodai yra pasidaliję pasaulio rinką per pusę. Beveik 60 procentų japonų naudojasi elektriniais skustuvais, o 55 procentai plaukuotesnių europiečių naudojasi peiliukais. Tad į klausimą, kas geriau – skustuvas ar elektrinė barzdaskutė, reikėtų atsakyti taip: tai yra skonio ir pripratimo reikalas.

Sakoma, kad plaunant veidą šiltu vandeniu su muilu, atsipalaiduoja veido raumenys ir taip palengvinamas skutimosi procesas, tačiau skustuvo neišsitrauksi automobilyje, sėdėdamas, tarkime, mašinų spūstyje. Kita vertus, tikras džentelmenas visada skutasi tik namuose. Tačiau bet kuri dama, užėjusi į Jūsų vonios kambarį, visada atkreips dėmesį į kelis šimtus litų kainuojančią elegantiško dizaino elektrinę barzdaskutę, užuot tylomis pasigėrėjusi keliolika litų kainuojančiu skustuvu, pirktu prekybos centre.

Turbūt kartais tenka sukti galvą, kada gi geriausia skustis? Liaudyje egzistuoja priežodis: „Kas skutasi vakare, tas myli žmoną, kas skutasi ryte, tas gerbia savo bosą.“

 

Parengta pagal www.elegancija.com

 

 

  

Komentarai

Naujausi straipsniai