tiesa.com   |   2016-09-03

Ar rudenį versti naują gyvenimo lapą?

  
Ar rudenį versti naują gyvenimo lapą?
© flickr.com
Ar susimąstėte, kaip į jūsų gyvenimą įsėlino nuobodulys?
Sezonų kaita – puikus metas iš naujo surikiuoti savo mintis apie gyvenimą.

Vasarą galbūt ne vienas leidome sau būti kiek vėjavaikiški, per daug nesukome galvos, ar viskas gyvenime tinka ir patinka – tiesiog mėgavomės atostogomis, naujomis pažintimis ir kiekviena šilta diena. Bet metų laikai keičiasi, ir jei norime ką nors keisti ir gyvenime, pasak psichologų, ruduo – pats tinkamiausias metas permainoms.

Tikimės, kad kiekvienam susivokti savo situacijoje padės keli paprasti, bet veiksmingi psichologų pateikiami klausimai, į kuriuos turite sąžiningai atsakyti patys sau
 Ar žinote, ko norite?
Ar gali jaustis laimingas, jei nežinai, ko nori iš gyvenimo? Jei būsite sąžiningi sau, gal tik tiek ir tereikės – išsikelti sau vienokius ar kitokius tikslus. O tada pats tikslo siekimas padės pajusti gyvenimo pilnatvę, jau nekalbant apie pergalės džiaugsmą jį pasiekus. Taigi pirmas žingsnis į pokyčius turi būti susivokimas, ko iš tiesų norite. Neturėdamas tikslo juk niekur nenueisi... Gyvenimas šia diena, sprendžiant tik iškylančias problemas, kurių jau nebegalima išvengti, ir taip gaištant savo laiką, kurį galėtume skirti įdomesnei, turiningesnei veiklai, nėra laimės receptas. Tik turimi tikslai verčia stengtis siekti daugiau ir būti labiau patenkintiems savimi. Žinodami, ko norime iš gyvenimo, galime susikurti apčiuopiamus tikslus.
 
Ar planuojate gyvenimą?
Kad ir kaip keistai kai kam tai gali skambėti, bet planavimas – visai nenuobodus dalykas. Taigi pirmiausia susirašykite, ką norėtumėte nuveikti dar šį rudenį, o gal ir per žiemą. Tai bus daug žadanti pokyčių pradžia. Tiesa, nauja pradžia visada reiškia, kad kažkas turės keistis. Jei jau nusprendėte, kad norite keisti gyvenimą, tikimės, nesate iš tų, kurie bijo keisti net menkiausias smulkmenas? Mat tai reikštų, kad esate linkę likti prie to, ką turite dabar, nors ir nesijaučiate laimingi...
Iš tiesų, yra tik vienas būdas pradėti viską iš pradžių – susiplanuoti ir apgalvoti, ką ir kaip nori keisti, ir kartu pagalvoti apie pokyčių pasekmes savo gyvenimui. Neapgalvota rizika, karštakošiški pokyčiai – ne jums, tai nieko gero dažniausiai neatneša. O štai suplanuoti žingsniai smarkiai padidina galimybę iš tiesų sėkmingai pradėti gyvenimą iš naujo.
 
Ar pakankamai dėmesio skiriate sveikatai?
Sveikatos reikalai svarbūs ir jauniems, ne tik seniems. Tik būdami sveiki galime gyventi visavertį gyvenimą ir patirti naujų malonių dalykų. Iš tiesų, šis punktas svarbus tiek visai sveikata nesiskundžiantiems, tiek jau sveikatos problemų turintiems žmonėms. Jei dar nestiprinate sveikatos fizine veikla ir sveika mityba, rugsėjo 1-oji turi būti ta diena, nuo kurios jūs ryšitės gyventi sveikiau! Dėl dabarties ir dėl savo ir savo palikuonių ateities. Reguliariai sportuodami ir sveikai maitindamiesi išvengsite nemaloniausių šių dienų negalavimų ir ligų – streso, nuovargio, tingumo, galvos skausmo ir pan. Ir smarkiai pasididinsite šansus nesusirgti rimtomis ligomis, kurios vis „jaunėja“ – vėžiu, diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis.
 
Ar nebijote pakeisti kasdienės rutinos?
Sakysite, norėčiau daug ką pakeisti savo gyvenime, bet... Tikra tiesa, kad daugelis tampame kasdienės rutinos įkaitais. Mus supanti aplinka – žmonės, vietos, daiktai – kartais labai „pririša“. Ar užteks drąsos atsisakyti to, kas įprasta, nors ir neteikia džiaugsmo? Jei esate tikri, kad į šį klausimą galite atsakyti žodeliu „Taip“, – jūsų pokyčiai jau prasidėjo! Kartais drastiški pokyčiai nė nebūtini, pakanka mažesnių dalykų: susirasti naujų draugų, naują hobi, atnaujinti dabartinį būstą, ką nors nusipirkti. Bet jei esate tikri, kad gyvenimo „stabdis“ yra dabartinis darbas, dabartinė gyvenamoji vietovė ar galbūt netgi gyvenimo draugė (-as), gal verta pajudinti ir šiuos „nepajudinamus“ dalykus. Kad ir kaip gali būti baugu žengti naują žingsnį iš įprastos kasdienybės, atminkite, jog kiekvienas pokytis žmogui suteikia naujos energijos, o ji veda į naujos pradžios kūrimą. Tiesa, didelius pokyčius reikia labai gerai apgalvoti. Nors kartais tokie dalykai yra vienintelė priemonė atversti naują gyvenimo skyrių, visgi jie kartu neša ir skausmingas patirtis.
Ar pakankamai domitės aplinka?
O ar bent kartą susimąstėte, kaip į jūsų gyvenimą įsėlino sąstingis, nuobodulys, nepasitenkinimas dabartiniu gyvenimu? Ar esate tikri, kad juos jums kažkas primetė iš šalies? O gal jūs patys pritrūkote smalsumo, aktyvumo – tos varomosios gyvenimo jėgos, kur mus skatina tobulėti ir susigalvoti įvairiausių veiklų. Domėjimas daugeliu dalykų užpildo kasdienybę įvairia veikla, priverčia mokytis naujų dalykų, susipažinti su naujais žmonėmis. Užsirašykite į vakarinius kursus, savaitgalinius šokių užsiėmimus ar kelioms valandoms savanoriško darbo per savaitę... Naujovių savo aplinkoje galite rasti kiekvienas pagal savo polinkius, gabumus ir galimybes. Išbandę ką nors naujo netruksite pajusti, kad gyvenimas atsišviežino, įgavo daugiau spalvų, o jūs patys – optimizmo ir gyvenimo džiaugsmo.
 
Ar esate sukaupę finansų, reikalingų pokyčiams įgyvendinti?
 
Kad ir kaip banaliai skambėtų, bet... be pinigų nelabai pavyks įgyvendinti daugelio pokyčių, kurių galbūt trokštate labiausiai, pavyzdžiui, išsikraustyti iš tėvų buto į savo būstą, išvykti pakeliauti, įstoti mokytis ir pan. Kita vertus, gal pinigų taupymas kaip tik ir galėtų būti pirmasis pokytis jūsų gyvenime? Beje, labai naudingas, planuojant tolesnius didesnius pokyčius... Finansų srities specialistai pataria prieš pradedant taupyti gerokai apsižvalgyti ir įsivertinti situaciją. Pirmiausia, pasitikrinti, už ką, kiek ir kam dabar mokate kas mėnesį, ir paieškoti būdų, kaip sumažinti išlaidas už telefoną, televiziją, elektrą, dujas ir pan. Juk kartais vien pakeitęs paslaugų tiekėją gali nemažai sutaupyti. Ruduo – geras metas ir mėgstantiems apsipirkti žmonėms. Tiesa, pirkti naujus sezoninius drabužius kiekvienais metais yra prabanga, o štai pirkti nesezoninius gaminius – puikus būdas sutaupyti papildomų pinigų! Papildomų pinigų kaupimas taupomojoje sąskaitoje taip pat padeda apsisaugoti nuo impulsyvaus išlaidavimo, tad tai – puikus įrankis pagerinti finansinę padėtį. 
 
Taigi, sezonų kaita – puikus metas iš naujo surikiuoti savo mintis apie gyvenimą. Kartais vien to pakanka, kad suvoktum: gyvenimas gražus, o gyventi – gera!
Parengė Edita Lankauskienė
 
 
  

Žymos: Psichologija, GYvenimas, Jis ir Ji, Ruduo

Komentarai

Naujausi straipsniai