Parengė Edita Lankauskienė   |   2012-01-14

Ar nepadauginu?

  
Ar nepadauginu? O kiek kavos per dieną išgeriate jūs?

Visi, be abejo, žinome, kad kava turi kofeino. Bet ar žinome – kiek? Ir kokios jo dozės gali pakenkti mūsų organizmui?

Išties, apskaičiuoti suvartojamo kofeino kiekį nėra lengva. Pirmiausia tai priklauso nuo mūsų puodelio dydžio, nuo to, kiek kavos sunaudojama tam gėrimo puodeliui pagaminti, kaip kava sumalta, ar labai skrudinta, kokios ji rūšies ir pan. Beje, kofeino yra ir arbatoje, šokolade, vaistuose, gaiviuosiuose gėrimuose. Trumpai tariant, patiems apsiskaičiuoti būtų labai sudėtinga, rašo bbc.co.uk.
Didžiosios Britanijos Sveikatos apsaugos ministerija pateikia skaičius, kiek kofeino yra įvairiuose produktuose: puodelis tirpios kavos – 100 mg; puodelis plikomos kavos – 140 mg; puodelis arbatos – 75 mg; 50 g juodojo šokolado – iki 50 mg.
 
Žmogui nepavojinga kofeino dozė per dieną, Tarptautinės maisto standartų agentūros teigimu, – iki 400 mg kofeino. Bet nereikėtų piktnaudžiauti, geriausia, jei pakaktų 300 g, o kūdikio besilaukiančioms moterims kategoriškai nurodoma neviršyti 200 mg kofeino per dieną. Mat mokslininkai išsiaiškino, kad kofeinas nėščiosios kūne yra itin greitai įsisavinamas ir lengvai patenka į placentą, o tuomet labai veikia vaisiaus vystymąsi. Jautresnės kofeinui moterys dėl per didelio jo kiekio gali netgi patirti persileidimą ar pagimdyti per mažo svorio kūdikį.
 
Bet nedideli kofeino kiekiai žmogui išties naudingi. Jis gerina pastabumą, suteikia energijos, stimuliuoja tam tikras smegenų sritis ir taip padeda dirbti protinį darbą. Be to, naujausi JAV mokslininkų tyrimai rodo, kad kavą geriantys žmonės daug mažiau linkę į depresiją, o kava, be kita ko, stabdo prostatos ir krūties vėžio vystymąsi.
 
Taigi, specialistai rekomenduoja negerti kavos daugiau nei 2–3 puodelius per dieną. O jei suabejojote, ar netapote pernelyg priklausomas nuo kavos, galite atlikti paprastutį eksperimentą: kavos vartojimą sumažinti perpus. Dietologai sako, kad jei po savaitės neatsiras nemigos, nerimo, galvos skausmo – vadinasi, jūsų kūnas gali išgyventi ir su mažiau kofeino. Beje, neišsigąskite per pirmąsias 2–3 dienas atsiradusių tokių požymių, nes tai normali kūno reakcija.
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai