Lana Povilaikienė   |   delfi.lt   |   2015-12-03

Neatėjusios pasaulio pabaigos

  
Neatėjusios pasaulio pabaigos
© Pixabay.com
Plačiai po pasaulį paplitusi prognozė, pranašystė, kad 2012 m. turėjo įvykti pasaulio pabaiga.
Dauguma mokslo žmonių sutaria, kad už 7,6 mlrd. metų Saulė pereis į raudonosios milžinės fazę, nes visas šios žvaigždės vandenilis bus pavirtęs heliu.

Paskutinį kartą rimtai pasaulio pabaiga buvo pranašauta, remiantis Majų kalendoriumi. Tai turėjo nutikti 2012 gruodžio 21-ąją. Tačiau tikėjusiems šia pranašyste teko nusivilti, kaip, beje, ir visais kitais išpranašautais kartais. Apžvelkime ambicingiausias Paskutiniojo teismo dienas nuo XVIII amžiaus pradžios.

1736-ųjų metų didysis potvynis. Tais metais spalio 13 dieną Europa su siaubu laukė biblinio tvano pasikartojimo. Šį kataklizmą išpranašavo anglų teologas ir mokslininkas, leksikografas Wiliam Whiston. Jis buvo Izaoko Niutono asistentas, Kembridžo universiteto profesorius. Mokslo bendruomenės pagarbą ir užimamas pareigas jis prarado dėl pernelyg uolaus domėjimosi sektomis. Kai spaudoje paskelbė savo publikacijas apie Senojo Testamento tyrinėjimus, jis ir pats desperatiškai laukė ,,Dievo Piršto” įvardintąją dieną. Deja, kruopštaus darbo rezultatas – visiškai sausa 1763 metų spalio 13-oji. Šimtai londoniečių veltui būriavosi ant kalvų, tikėdamiesi didingo (nors gal ir paskutinio) reginio.
1774-ųjų metų planetų paradas. Minimų metų gegužės 8 dieną įvyko keturių planetų ir palydovo paradas: Jupiterio, Marso, Veneros, Merkurijaus ir Mėnulio. Buvo prognozuojama, kad šis astronominis reiškinys lems ne tik Žemės, bet ir visos Saulės sistemos sunaikinimą. Panika kilo, pasirodžius kunigo Elko Alta brošiūrai, kurioje jis pranašavo pasaulio pabaigą, remdamasis įvairių astronominių reiškinių palyginimu su Biblijos citatomis. Teismo diena neišaušo, tačiau vienas tikrai teigiamas dalykas liko: mėgėjas astronomas Eis Eising įrengė planetariumą specialiai tam, kad paneigtų baimę ir paniką, tuo metu apėmusią Olandiją. Šiandien šis pastatas yra seniausias planetariumas.
 
1843–1844-ųjų metų paskutinio teismo dienos. Šis laikotarpis turtingas reikšmingų datų, kai turėjo vykti pranašaujamos pasaulio pabaigos. Atsakomybė dėl šių neišsipildžiusių vizijų krenta ant Wiliam Miller pečių. Analizuodamas Senojo Testamento tekstus, jis nustatė, kad pasaulio pabaiga visai čia pat – balandžio 3-ąją dieną, tiesa, vėliau nukėlė liepos į 7-ąją. Jo sekėjų ratas plito, tačiau, kai 1843 metai praėjo, o Kristus taip ir nenužengė, tai laukusieji Išganytojo sutriko ir pasidavė abejonėms. Po papildomai atliktų skaičiavimų buvo patvirtinta dar viena data – didysis įvykis laukiamas 1844-ųjų spalio 22 dieną. Bet ir ši data nuvylė.
 
1910-ųjų metų Halio kometa. Gerai žinoma istorija yra susijusi su rašytoju Marku Tvenu. Jis gimė 1835 metų lapkritį – tais pačiais metais ir tą patį mėnesį, kai danguje buvo matoma Halio kometa. 1909 metais, būdamas 74 metų Markas Tvenas pasakė: „1835 metais atvykau kartu su Halio kometa. Kitąmet ji vėl pasirodys ir aš tikiuosi išvykti kartu su ja.“ Pranašystė išsipildė – Markas Tvenas mirė 1910 metais dieną prieš pasirodant kometai. Tais pačiais metais mirė ir daugiau labai žymių žmonių: karalius Edvardas VII, Levas Tolstojus ir Florencija Naitingeil, kuri mirė Halio kometai dar šviečiant danguje.
 
1910 metais Halio kometa ne tik iškeliavo su daugybe garsių žmonių, tačiau dar ir sukėlė paniką kai kuriose pasaulio vietose. Jai artėjant prie Žemės, astronomai paskelbė, jog mūsų planeta praners pro kometos paliktą dujų ir dulkių uodegą. Taip pat patikino, jog dėl to joks pavojus negresia. Atvirkščiai, turėtų pasimatyti stulbinančio grožio saulėlydžiai. Konspiracijų kūrėjai ir pasaulio pabaigos scenaristai turėjo kitą tiesą: kometos uodegos dujos yra nuodingos ir, jei Žemė susidurs su jomis, žmonijai iškils rimtų problemų. Apsukrūs verslininkai pradėjo pardavinėti „kometos piliules“, kurios turėjo panaikinti dujų žalą, ir susikrovė didelius turtus. Daugybė žmonių gegužės 20, slėpdamiesi nuo kometos, užsibarikadavo savo namuose. Tačiau panašu, jog šis Žemės ir Halio kometos susitikimas nesukėlė nei pasaulio, nei žmonijos pabaigos.
 
1954 metų gruodis. Laikraščio „Chicago Tribune“ antraštė skelbė: „Daktaras įspėja, kad nuo antradienio pasaulyje prasidės katastrofos – didžiausi sunkumai laukia 1955 metais“. Daktaras Charlesas Laugheadas buvo 54 metų namų šeimininkės Dorothy Martin iš Oak Park (JAV) pasekėjas. D. Martin tikėjo, kad ateiviai iš Klariono planetos atsiuntė žinutes, ją informavusias, kad netrukus prasidės nematyto masto potvynis, kuris sunaikins visą planetą. Jos nežabotos pranašystės sudomino nedidelę grupę žmonių, pasivadinusių „Ieškotojais“. Daugelis šių patikėjusiųjų metė savo darbus ir pardavė visą turtą, laukdami pasaulio pabaigos. 1955 metais per Kūčias jie susirinko D. Martin namuose, dainavo kalėdines giesmes ir laukė, kol juos išgelbės su skraidančia lėkšte atvykę ateiviai. Bet ramiai bėgant laikui, D. Martin pasekėjai vis labiau nerimavo. Galų gale Kalėdų rytą D. Martin pareiškė, kad jų grupelė Dievui paliko tokį įspūdį, jog šis nusprendė nebenaikinti Žemės.
 
Haroldas Campingas – pensininkas, buvęs inžinierius, įsitikinęs, kad Biblija – tai skaitinio kodo knyga, kurią galima iššifruoti ir sužinoti, kada ateis pasaulio pabaiga. H. Campingas, įkūręs nepriklausomą pamokslų radiją „Family Radio International“, iš pradžių prognozavo, kad pasaulio pabaiga ateis 1994 metų rugsėjį. Kuomet apokalipsė praėjo nepastebėta, jis pareiškė, jog skaičiavimų klaidos priežastis yra nepakankamai išsamus Biblijos ištyrimas. H. Campingas neseniai vėl susilaukė viso pasaulio žiniasklaidos dėmesio, paskelbdamas, jog pasaulis liausis egzistavęs 2011 metų gegužės 21 dieną. Interviu žurnalui „New York Magazine“ 2011 metų gegužės 11 dieną šis 89 metų vyriškis buvo kupinas pasitikėjimo savimi.
Kam laukti apokalipsės, jeigu ją galima sukelti? Taip galvojo japonas pasaulio pabaigos pranašas Shoko Asahara. Šis asmuo buvo visiškai aklas viena akimi ir silpnaregis kita. S. Asaharos kultui populiarėjant, jo elgesys vis labiau tolo nuo normos ribų. Jis savo šalininkus pradėjo skatinti gerti jo maudynių vandenį ir kraują, tvirtino, kad jis gali juos išgelbėti nuo apokalipsės, kuri, jo teigimu, įvyks dėl nuodingų dujų atakos tarp 1997 ir 2000 metų. Galbūt norėdami pagreitinti procesą, Aum kulto nariai 1995 m. kovo 20 d. įsėdo į penkis traukinius ir metro linijose paleido nuodingas zarino dujas. Dėl šios atakos gyvybės neteko 12 žmonių, 5500 asmenų prireikė medikų pagalbos. Netrukus S. Asahara buvo suimtas ir 2004 vasarį nuteistas myriop.
 
2000-ujų metų siaubas. Niūrių pranašų tvirtinimu, vos prasidėjus 2000 metams, sausio 1 d., vidurnaktį, iš dangaus nukris lėktuvai, iš dangoraižių vidaus nevaldomi kris liftai, o pasaulinė ekonomika visiškai sustos. Iš šios panikos gerai pasipelnė ,,teisingų“ kompiuterių gamintojai ir meistrai, taip pat prekiautojai slėptuvėmis ir ilgo galiojimo produktais. Nuo siaubingosios datos netrukus skaičiuosime jau šešioliktuosius laimingus metus žemėje.
 
2012 pasaulio pabaigos prognozė – plačiai po pasaulį paplitusi prognozė, pranašystė, kad 2012 m. turėjo įvykti pasaulio pabaiga. Idėja išplatinta knygų, televizijos laidų, internetinių reportažų. Ji grįsta Mezoamerikos ilgojo skaičiavimo kalendoriaus pabaiga: 5125 metų periodo pabaiga, kuri įvyko 2012 m. gruodžio 21 d. Taip pat įtraukti aplinkotyrininkų ir klimatologų perspėjimai apie gresiantį masinį rūšių nykimą ir klimato kaitą bei įvairiais kitais senoviniais kūriniais, pranašystėmis, piešiniais, prognozuojančiais pasaulio pabaigą.
 
Tačiau Meksikos nacionalinio autonominio universiteto archeologas Guillermo Bernalis pažymėjo, kad įrašuose, rastuose skirtingose majų radimvietėse, nurodytos datos gerokai pranoksta 2012 metus – pavyzdžiui, viename įraše nurodyti apytikriai 4772 metai.
 
Ne visos pranašystės yra grindžiamos religiniais įsitikinimais. Kai kurių prognozių pagrindas – mokslinės žinios. Dauguma mokslo žmonių sutaria, kad už 7,6 mlrd. metų Saulė pereis į raudonosios milžinės fazę, nes visas šios žvaigždės vandenilis bus pavirtęs heliu. Dėl to Saulė išsiplės tiek, kad jos skersmuo bus 20 % didesnis už Žemės orbitą. Ji švies 3000 kartų ryškiau nei dabar. Pasibaigus šiai fazei, Saulė subliūkš ir taps baltąja nykštuke. Kokia mūsų planetos laukia ateitis, dar nėra aišku. Manoma, kad tikroji pasaulio pabaiga bus tada, kai Žemėje nebus likę jokios gyvybės.
 
  

Žymos: Įdomu, Faktai, Pasaulio pabaiga, Mitai

Komentarai

Naujausi straipsniai