Tiesa.com   |   2018-04-01

Ne visuose pasaulio kraštuose per Velykas kiaušiniai svarbiausi

  
Ne visuose pasaulio kraštuose per Velykas kiaušiniai svarbiausi Didžiojo Šeštadienio tradicija Korfu saloje – mėtyti per langus puodus
Sicilijos Pricio miestelyje Velykų sekmadienį siaučia velniai.

Margučius ir šokoladą nešantis Velykų Zuikis jau daug metų neužleidžia pozicijų kaip vienas pagrindinių šventės simbolių. Jo žvaigždės valanda išmušė dar XVIII amžiuje: nuo tada tikima, jog zuikiai ir kiaušiniai simbolizuoja vaisingumą bei atgimstančią pavasarinę gamtą.

Tačiau tai šen, tai ten pasaulyje yra išlikusių šv. Velykų tradicijų, smarkiai nutolusių nuo šio mielo, bet akivaizdžiai sukomercinto personažo. O kartais ir nuo pačių Velykų.
Suomija
 
Kai kuriose vakarinėse šios šalies vietovėse Velykų sekmadienį deginami laužai. Tai labai sena šiaurietiška tradicija – tikima, jog liepsnos atbaido raganas, šėlstančias ant savo šluotų nuo Didžiojo Penktadienio iki Velykų dienos.
 
Lenkija
 
Antrąją Velykų dieną, pirmadienį, lenkai vieni kitus laisto vandeniu – kartais net kibirais. Ši tradicija, vadinama Śmigus Dyngus, simbolizuoja pavasarinį apsivalymą nuo ligų bei nuodėmių, bet ne tik. Velykinių „maudynių“ pradžia skaičiuojama nuo 966 metų, kunigaikščio Mieško – pirmojo istorinio Lenkijos valdovo – krikšto Velykų pirmadienį. Paprastai tai būdavo vaikinų pramoga. Tikima, kad tądien vandeniu aplaistytos merginos iki kitų Velykų būtinai išteka.
Haux, Prancūzija
 
Jei kada lankysitės šioje nedidukėje komunoje šalies pietuose antrąją Velykų dieną, nepamirškite šakutės: čia, centrinėje miesto aikštėje, kasmet valgomas milžiniškas omletas. Jam pagaminti sunaudojama daugiau nei 4 500 kiaušinių, pamaitinama per tūkstantį žmonių. Tradicija kildinama iš tų laikų, kai užkąsti kiaušinienės Haux buvo sustojęs pats Napoleonas su savo kariauna. Imperatoriui patiekalas taip patikęs, kad jis įsakęs surinkti visus kiaušinius miestelyje ir kitą dieną iškepti didžiulį omletą jo kariams.
Korfu sala, Graikija
 
Didžiojo Šeštadienio tradicija čia – mėtyti per langus puodus, puodynes, keptuves ir visokius keraminius indus, kurie gatvėje pažyra į šukes. Kai kas mano, kad tokį paprotį graikai nusižiūrėjo nuo Venecijos piliečių, pirmąją Naujųjų metų dieną šitaip atsikratydavusių senų nereikalingų daiktų. Kita versija – graikai taip sveikina pavasarį, kurio atnešimo naujo derliaus lauks naujos puodynės.
Norvegija
Norvegai per Velykas kažkodėl labiausiai mėgsta skaityti detektyvus, todėl leidyklos jau kuris laikas stengiasi šiuo laikotarpiu išleisti kuo daugiau „velykinių trilerių“ – Paaskekrimmen.
Tradicija gimė 1923 metais, kai viena leidykla savo naujam detektyvui užsakė reklamą pirmuosiuose laikraščių puslapiuose, ir taip išmaniai parengtą, jog žmonės ją palaikė tikromis naujienomis apie nusikaltimą.
Vergesas, Ispanija
 
Didįjį Ketvirtadienį šiame viduramžių miestelyje tradiciškai šokamas dansa de la mort, arba „mirties šokis“. Atkartojamos Kryžiaus kelio scenos, o visi šventės dalyviai – būtinai apsitaisę giltinės kostiumais, – surengia eiseną Vergeso gatvėmis. Procesijos gale žingsniuoja pačios baisiausios „giltinės“, nešinos skrynelėmis su pelenais.
 
Visas šis makabriškas spektaklis prasideda vidurnaktį ir tęsiasi bent tris valandas.
Vengrija
 
Antrąją Velykų dieną vaikinai čia žaismingai purškia merginas kvepalais arba parfumuotu vandeniu. Anksčiau vengrai, visai kaip lenkai, versdavo ant jaunų gražuolių galvų kibirus su vandeniu, bet ilgainiui šią tradiciją pakeitė civilizuotesni būdai paprašyti nusižiūrėtos merginos bučinio.
 
Ir nors vandens kiekis gerokai sumažėjo, tebetikima jo apvalančia, gydančia ir vaisingumą užtikrinančia galiomis.
Sicilija, Italija
Sicilijos Pricio miestelyje kiek piečiau Palermo Velykų sekmadienį siaučia „velniai“ – ši tradicija vadinama Abballu de daivuli. Pasislėpę po baisiomis kaukėmis, apsigobę raudonais drabužiais, persirengėliai stengiasi įkyrėti kuo daugiau „nekaltų sielų“, kurios, žinoma, gali atsipirkti (paprastai nupirkdamos netikriems raguotiesiems taurelę kitą). Šėlsmas baigiasi popiet, kai Mergelės Marijos ir prisikėlusio Kristaus siųsti angelai išbaido visus nelabuosius.
  

Žymos: Velykos, Velykų tradicijos

Komentarai

Naujausi straipsniai