Tiesa.com   |   theguardian.com   |   2017-02-22

Vilnius gali nukonkuruoti Londoną

  
Vilnius gali nukonkuruoti Londoną
© pixabay.com
Šviesos Londono Sičio biuruose gali prigesti.
„Brexit“ tapo šansu ES miestams, kurie siekia suvilioti didžiulę pridėtinę vertę sukuriančius finansininkus iš Londono Sičio.

Teigiama, kad Londone įsikūrę finansų gigantai jau dairosi naujų buveinių Europos Sąjungos miestuose, tarp pagrindinių krypčių įvardinta ir Lietuvos sostinė.

Vienu iš pagrindinių pasaulio finansų centrų laikomas Londonas šiam sektoriui kadaise sukūrė palankias sąlygas ir sugebėjo prisivilioti didžiausias planetos kompanijas, tačiau šios neslepia, kad po Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES ir bendros rinkos dairosi naujų namų.
Taip jie siekia išlaikyti prieigą prie bendros Europos rinkos, mat britai jos greičiausiai neteks.
 
Tuo naudojasi ne tik didžiosios Europos sostinės, siekdamos suvilioti didžiulę pridėtinę vertę sukuriančius finansininkus: sektorius sukuria darbo vietas, dėl patalpų nuomos išjudina nekilnojamojo turto rinką, sukelia didžiulius prekių ir paslaugų pardavimus.
Antraštė „The Guardians“. Antraštė „The Guardians“.
Daugelis nori pyrago, šiuo metu priklausančio Londono Sičiui, dalies. „The Guardian“ apžvalgininkas Jon’as Henley’us sudarė sąrašą miestų, į kuriuos finansininkai gali iškeisti JK sostinę.
 
Teigiama, kad didžiausias ambicijas turi ir juos agresyviausiai vilioja Paryžius. Prancūzai visuomet garsėjo principine dvikova su britais kone visose srityse ir „Brexit“ regi ne tik kaip grėsmę Europai, bet ir kaip istorinę galimybę pervilioti dėdes ir tetas su pilnomis kišenėmis pinigų. Be to, mieste veikia nemaža birža, yra užtektinai patalpų priimti didžiulę finansininkų armiją. Be to, Londonas – ne taip toli, kraustymasis patogus.
 
JK kaimynai tikina, kad visiems panorėjusiems persikelti finansininkams bus sukurtos tokios persikėlimo sąlygos, kad biurokratiniai procesai neužtruks ilgiau dviejų savaičių, įstaigose bus priimami dokumentai anglų kalba.
Paryžius. Pixabay nuotr. Paryžius. Pixabay nuotr.
Vokietijos didmiestis Frankfurtas taip pat gali pasiūlyti panašias sąlygas, tačiau turi didžiulį pranašumą – mieste įsikūręs Europos centrinis bankas, o ši aplinkybė itin vilioja finansų įstaigas. Žinoma, padės ir tai, kad Frankfurtas jau seniai pelnė stabilaus, protingo ir garbingo Europos finansų inkubatoriaus vardą. Be to, miestas atvirai nevilioja Londono Sičio ir greičiau kviečia jį partnerystei nei konkurencijai.
 
Tiesa, bankus gali atgrasyti itin griežtai Vokietijoje ginamos darbuotojų teisės, tad jie negalėtų itin dideles algas gaunančių bankininkų atsikratyti taip lengvai, kaip tai daroma Londone.
Frankfurtas. Pixabay nuotr. Frankfurtas. Pixabay nuotr.
Mokestine aplinka Londoną nukonkuruoti gali ir Airijos sostinė Dublinas, kurį jau pasirinko tokie gigantai kaip „Google“, „Facebook“, „Twitter“, „LinkedIn“, įkūrę čia Europos padalinių vadovybes bei daugelis pasaulyje pirmaujančių finansinių paslaugų teikėjų. Valstybinė anglų kalba – didžiausias pranašumas.
 
Liuksemburgas – nykštukinė valstybė, bet iki šiol sugebėjo tapti jau 143 bankų namais, pritraukti „Skype“ bei „PayPal“ vadovybes. Neabejojama, kad ji turi ką pasiūlyti tokiems rezidentams.
Amsterdamas jau yra ne tik Olandijos, bet ir pasaulio duomenų transporto sostinė, kad šiame mieste gali puikiai funkcionuoti tarptautinės organizacijos įrodo faktai – jame jau įsikūrusi ne viena ES įstaiga, „Uber“, „Tesla“, „Netflix“.
Ispanijos sostinė Madridas savo viliojimo kampanijoje išskiria šiuos pagrindinius miesto pranašumus: pigus nekilnojamasis turtas ir kvalifikuota darbo jėga, lankstūs ir gana švelnūs darbo santykius ribojantys įstatymai. Ir, žinoma, kur kas geresnis oras nei Londone: tik 58 lietingos dienos per metus.
 
Į vieną gretą statomos dar trys valstybės, galinčios pervilioti bent dalį Londono Sičio. Pirmoji – tai Malta, kuri traukia dėl savo dydžio ir patogumo ir ją jaupasirinko kelios didžiosios draudimo kompanijos. Toliau seka Latvijos sostinė Ryga bei pagrindinis Lietuvos miestas Vilnius.
 
Baltijos šalys turi talentingų darbuotojų bei reikiamą infrastruktūrą, čia išvystytos finansinėms operacijoms būtinos technologijos, pasiruošta teikti pagalbines bei aprūpinimo paslaugas šio sektoriaus įmonėms.
Vilnius. Pixabay nuotr. Vilnius. Pixabay nuotr.
Pabrėžiama tai, kad ateinančiuose rinkimuose Olandijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje vis labiau ryškėja populistai, kurie deklaruoja savarankiškumą ir nepriklausomybę nuo ES, o tai nelabai patrauklu bankininkams, tad jie tikriausiai dar palauks rinkimų rezultatų.
 
  

Žymos: Vilnius, Londono Sitis, brexit

Komentarai

Naujausi straipsniai