Tiesa.com   |   BNS   |   2017-04-28

Theresa May kaltina ES šalis susivienijimu prieš Britaniją

  
Theresa May kaltina ES šalis susivienijimu prieš Britaniją
© Reuters
Theresa May planų mažinti imigraciją neatsisako.
Prieigos prie vidaus rinkos be judėjimo laisvės ES piliečiams nebus. Galima turėti viena arba kita. Šie dalykai turi būti išaiškinti.

Britų ministrė pirmininkė Theresa May apkaltino kitas 27 Europos Sąjungos šalis, kad jos susivienijo prieš Didžiają Britaniją, Vokietijos kanclerei Angelai Merkel pareiškus, kad Jungtinė Karalystė neturėtų puoselėti „iliuzijų“ dėl „Brexit“ naudos.

ES šalių lyderiai, planuojantys šeštadienį susitikti ir nustatyti bloko „raudonas linijas“, akcentavo savo vieningą poziciją. Derybos su Londonu dėl „Brexit“ turi prasidėti birželį, po pirmalaikių rinkimų Britanijoje. Juos T.May paskelbė norėdama sustiprinti savo derybines pozicijas.
„Suprantame, kokios sunkios kartais bus šios derybos, – sakė premjerė per kampanijos mitingą Leedso mieste. – Mūsų oponentai jau siekia žlugdyti šias derybas, o tuo pačiu metu 27 kitos Europos šalys vienijasi prieš mus.“
 
„Ši pozicija gali reikšti tik vieną dalyką: netikrumą ir nestabilumą, didelį pavojų mūsų augančiai ekonomikai, sukeliamą didesnių mokesčių, mažesnio darbo vietų skaičiaus, didesnių nuostolių ir didesnių skolų“, – sakė Britanijos lyderė.
 
Ji viliasi sustiprinti savo mandatą per birželio 8 dienos pirmalaikius rinkimus, kurie šaukiami prieš dvejus sunkaus derybų maratono metus.
 
Nesutaria dėl piliečių teisių
ES sugriežtino savo strategiją ir pateikė naujų reikalavimų, susijusių su finansinėmis paslaugomis, migracija ir sąskaitomis, kurias Britanija turi apmokėti prieš nutraukdama 44 metus trukusią narystę bloke.
 
Britanijos gali būti pareikalauta ES piliečiams, išgyvenusiems ten penkerius metus, suteikti leidimus nuolat gyventi. Toks reikalavimas labai opus T.May konservatorių vyriausybei, žadėjusiai apriboti imigraciją. Tačiau konservatoriai tikina nepažadėsiantys piliečiams teisių tol, kol kitos ES šalys neužtikrins svetur gyvenantiems britams tokių pačių teisių.
 
Anksčiau šią savaitę T.May prašė ES vadovų dėl piliečių teisių apsispręsti prieš prasidedant deryboms. Siūlyta užtikrinti lygias ES piliečių Britanijoje bei britų ES šalyse dar prieš sėdant prie derybų stalo. Norėta sutarti, jos šis klausimas būtų garantuotas iš anksto, tačiau ES vadovybė tam nepritarė.
 
ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier ir Europos diplomatijos vadovai, patvirtina, kad laukia ilgos ir sunkios derybos. Bendrija siekia, kad Britanija neužsitikrintų geresnių sąlygų po pasitraukimo nei turi būdama narė.
27 ES valstybės narės reikalaus, kad Britanija prie bloko išlaidų finansavimo prisidėtų dar bent metus po savo pasitraukimo iš ES 2019-aisiais, nors anksčiau siūlytas trumpesnis terminas. Pasak A.Merkel, derybos nuo pat pradžių turi apimti Britanijos finansinius įsipareigojimus, taip pat ir po „Brexit“.
 
Negaus visko, ko nori
 
T.May praėjusį mėnesį inicijavo ES sutarties 50-ąjį straipsnį dėl išstojimo. Apklausos rodo, kad jos konservatoriai po birželio rinkimų grįš į valdžią su didesne persvara.
 
Liuksemburge susirinkę ES ministrai vykdė parengiamuosius darbus šeštadienio viršūnių susitikimui. „Atrodo, šiuo metu esame visiškai vieningi dėl visko, – sakė šį pusmetį ES pirmininkaujančios Maltos vicepremjeras Louisas Grechas. – Žinoma, turime ginti ES interesus.“
 
Pasak jo, svarbiausias tikslas – „užtikrinti, kad derėtumėmės su vienybės ir pasitikėjimo tarp 27 (narių) dvasia“. T.May yra įsipareigojusi išvesti Britaniją iš Europos bendrosios rinkos ir nutraukti laisvą ES piliečių judėjimą į Britaniją.
„Prieigos prie vidaus rinkos be judėjimo laisvės ES piliečiams nebus, – AFP sakė Vokietijos finansų ministerijos valstybės sekretorius Jensas Spahnas. – Arba prieigos JK finansinėms institucijoms prie Europos finansų rinkos, jeigu tuo pačiu metu Londone bus nevaldomai naikinamas reguliavimas. Galima turėti viena arba kita. Šie dalykai turi būti išaiškinti“.
 
 
 
  

Žymos: Angela Merkel, Europos Sąjunga, Theresa May, Jean-Claude Juncker

Komentarai

Naujausi straipsniai