Tiesa.com   |   independent.co.uk   |   2017-09-04

Po „Brexit“ trūks šviežio maisto

  
Po „Brexit“ trūks šviežio maisto
© Max Pixel nuotr.
Itin didžiulė grėsmė kiltų importuojamiems vaisiams ir darovėms.
Jeigu po pasitraukimo iš ES įsigalios griežti pasienio patikrinimai, tai reikš, kad prekių savikaina išaugs arba didžiuliai kiekiai šviežio maisto supus

Vieno iš didžiausio prekybos centrų tinklo Jungtinėje Karalystėje vadovas skelbia, jog po „Brexit“ šalies pasienyje įsigaliojus griežtesnei patikrai bus sutrikdyta šviežio maisto tiekimo grandis.

„Sainsbury’s“ tinklo vadovas Mike’as Coupe ragina JK derybininkus su Europos Sąjunga atsižvelgti į mažmenininkų žodžius ir išlikti pragmatiškais, kitaip tonos šviežio maisto bus paliktos pūti. Britai po pasitraukimo iš šalių bloko žada sustiprinti sienų kontrolę, bet tai reikštų ne tik pokyčius į gerąją pusę.
JK prekybos centrai apie trečdalį šviežio maisto įsiveža iš ES šalių, greitas jų atgabenimas turi itin didžiulę įtaką produktų kokybei.
 
„Įsivaizduokite šviežio maisto tiekimo grandinę: pavyzdžiui, Ispanijoje maisto pakrautas vilkikas į paskirstymo centrą Anglijoje atvyksta be sustojimo patikrinimui pasienyje. Kai kuriems produktams net kelios valandos gali tapti lemtingos: bet koks papildomas sustojimas – ne į naudą.
 
Jeigu po pasitraukimo iš ES įsigalios griežti pasienio patikrinimai, tai reikš, kad prekių savikaina išaugs arba didžiuliai kiekiai šviežio maisto supus. Bet kokiu atveju gresia didžiuliai nuostoliai“, – aiškino savo versiją M. Coupe.
 
Jis taip pat priminė, kad tokie patikrinimai nenaudingi ir britų eksportuotojams, kurie iš prekybos maisto produktais ES uždirba milžiniškus pinigus.
 
Britų mažmeninės prekybos konsorciumas „Brexit“ jau pajuto dėl susilpnėjusio svaro sterlingų kurso – santykis su euru tapo nenaudingas prekyboje su ES šalimis.
 
Prekybininkus neramina ir tai, kad kainoms augant greičiau nei atlyginimams mažėja žmonių perkamoji galia.
„Pokyčiai ne tokie, kurie buvo prieš 2008-2009 metų ekonominę krizę, tačiau nesame naivūs ir nesitikime, kad toks mažėjimas bus mums į gera. Vartotojų pajamos mažės, teks daryti atitinkamus sprendimus“, – sakė „Sainsbury’s“ vadovas.
 
Prekybos centrų tinklas šiemet planuoja savo išlaidas sumažinti 150 mln. svarų sterlingų, o per ateinančius 3 metus – dar trigubai didesnę sumą. Tiesa, kol kas bus taupoma ne darbuotojų sąskaita, tad atleidimai neplanuojami.
 
  

Žymos: Šviežios daržovės ir vaisiai, mažmeninė prekyba, brexit, pasienis, šviežias maistas

Komentarai

Naujausi straipsniai