Tiesa.com   |   independent.co.uk   |   2018-03-29

Iki „Brexit“ lieka lygiai metai: ar jis tebelaukiamas? 

  
Iki „Brexit“ lieka lygiai metai: ar jis tebelaukiamas?
© Facebook/Peter J Chown noutr.
Romford'e „Brexit“ rėmėjai tikėjosi sumažinti imigrantų skaičių.
Asmeniškai aš neturiu nieko prieš lenkus ar lietuvius ar bet kuriuos kitus – dauguma iš jų atlieka darbus, kurių nedarome mes. Ne dėl to, kad nenorėtume, o negalime. Bet šalis negali likti atvira visiems

Lietuviams puikiai pažįstamas Romford’o miestas buvo vienas iš tų, kurių gyventojai itin aktyviai balsavo už Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš Europos Sąjungos. Ir, atrodo, nuo referendumo nuomonė apie „Brexit“ čia nepasikeitė.

Lygiai po metų – 2019-ųjų kovo 29-ąją JK jau nebus ES narė – ši diena abipusiame susitarime nurodyta kaip oficiali britų išstojimo iš sąjungos data. Tiesa, dar 21 mėnesį užtruks pereinamasis laikotarpis, kurio metu JK gyventojai ir toliau išlaikys daugumą bendrijos suteikiamų teisių ir laikysis pareigų, o nuo 2021 metų sąsajos su ES visiškai nutrūks.
Jungtinė Karalystė nebepriklausys ES.
 
Už tai 2016-ųjų birželio 23-iąją įvykusiame referendume balsavo vos daugiau nei pusė – 51,89 proc. šalies gyventojų.
 
Greta Londono esančiame Romford’o mieste „Brexit“ šalininkų buvo gerokai daugaiu, už pasitraukimą iš ES čia balsavo 69,7 proc. gyventojų.
 
„Puiku, nuostabu – mes išeiname ir nė trupučio dėl to nesigailiu. Prisiminsime senas geras dienas“, – dieną po referendumo kalbėjo vietiniai.
Ir nors po referendumo į dienos šviesą išlindo daug įvairiausių detalių, įrodančių, kad „Brexit“ britams atneš ne tik naudą, bet ir nemažų nuostolių, nuotaikos Romford’e per šį laikotarpį, atrodo, nepasikeitė.
 
Likus lygiai metams iki oficialios „Brexit“ datos britų spaustos flagmanas „The Independent“ miesto gatvėse pasiteiravo vietinių, ką jie šiandien galvoja apie sprendimą trauktis iš ES.
Facebook nuotr.
 
Žurnalistų užkalbintas Matt’as Sims’as prisipažino, kad balsavo už pasitraukimą, tačiau pavargo jo laukti.
 
„Atrodo, kad jis užtruks amžinybę. Nesibaigiantys ginčai nuobodūs, man jų jau gana.
Žmonės čia labai pasikeitė, jie nepatenkinti.
 
Asmeniškai aš neturiu nieko prieš lenkus ar lietuvius ar bet kuriuos kitus – dauguma iš jų atlieka darbus, kurių nedarome mes. Ne dėl to, kad nenorėtume, o negalime. O jie – gali, jie turi tinkamų įgūdžių ir mes jų nemokome, kaip dirbti.
 
Bet šalis negali likti atvira visiems. Mes balsavome ne prieš žmones, o prieš skaičius“, – kalbėjo į darbą traukiantis vyras.
 
Toks atsakymas tik patvirtina ES remiančio britų politiko Nick’o Clegg’o priminimą apie vadinamąjį Cleethorpes paradoksą. Ši teorija teigia, kad vietovėse, kuriose imigracijos lygis žemas, susirūpinimas dėl to – labai didelis.
 
N. Clegg’o analizė parodė, kad dalis vargingiausių JK regionų balsavo už „Brexit“ ir taip pasmerkdami save dar blogesnei situacijai, o jų apsisprendimą lėmė „imigracijos vaiduoklis“.
Romford’o gyventojų motyvacija buvo tokia pati – „Brexit“ rėmėjai taip tikėjosi sumažinti Rytų Europiečių skaičių. Ir, tiesą pasakius, jiems pavyko – 2017 metais šiame mieste išduota kur kas mažiau socialinio draudimo numerių (national insurance number) nei per 2016-uosius.
 
„Kitą rytą po referendumo prabudau su mintimi apie pasitraukimą, sužinojęs rezultatus buvau susirūpinęs, bet laimingas.
 
Iš savo draugų, balsavusių už išlikimą ES negirdėjau nė vieno įtikinamo argumento, kodėl mes turėtumėme likti ES. Jie tik bandė pasakyti, kad balsavusieji kitaip yra snobai“, – kalbėjo apie 30 metų Gary Howlett’as.
Facebook/Chrissie Rawlings nuotr. Facebook/Chrissie Rawlings nuotr.
Panašu, kad referendumas supriešino ne tik draugus, bet ir šeimos narius.
 
„Europa mus tiesiog išgręžė, mes sumokėjome jai didžiulius pinigus. – Savo apsisprendimą balsuoti prieš ES aiškino 44 metų David’as Eldridge’as. – Įtariu, kad mano tėvai balsavo priešingai. Po refeferendumo sutikau savo tėtį ir pasakiau, kad nenoriu apie tai kalbėti. Nekalbame iki šiol.
 
Tai neįprasta mūsų šeimai, kurioje iki tol pajuokaudavome apie politinius sprendimus. Apie „Brexit“ nekalbame iš viso, man labai dėl to liūdna.“
 
Anot jo, Romford’as – tai konservatyvi vieta, kurios gyventojai norėtų mažesnių mokesčių, mažiau vyriausybės reguliavimo ir valdžios kišimosi į jų gyvenimus.
 
„Ir jie labai įtartinai žiūri į imigrantus“, – pridūrė D. Eldridge’as.
 
Tiesa, ne visi kalbinti vietos gyventojai pritaria vyraujančiai nuomonei.
 
„Čia gyvenantys žmonės yra išmintingi ir žino, kaip gyventi. Jų taip paprastai neapgausi. Gal jie ir nebaigė universitetų ir nepriima sprendimų Londono centre, tačiau jie mato sukčius kiaurai. Todėl nereikia mums kalbėti apie vieningosios ES rinkos pranašumus ir kitus dalykus.
 
Spėju, kad 90 procentų Romford’o gyventojų nepritaria ES koncepsijai.
 
Geriausias sprendimas, kokį mūsų šalis yra padariusi“, – apie „Brexit“ kalbėjo Romfordo centre užkalbintas Andrew Rosindell’is.
Twitter/LB of Havering nuotr. Twitter/LB of Havering nuotr.
  

Žymos: Imigrantai, Romfordas, brexit

Komentarai

Naujausi straipsniai